FITweb

Reklama

ZPĚT

Na Nový rok ke kráse krok

Nejhezčí svátky v roce skončily a s nimi také období plné dobrot, přejídání a sladkého nicnedělání. Leden je ale ideální příležitostí začít nejen s hubnutím, ale také s generálním úklidem těla. Podnikněte důležitý krok pro své zdraví a krásu.

Jak jste na tom ráno po probuzení? Jste plná síly, svěžesti a chuti do nového dne? Nebo máte problém i jen otevřít oči a každý den máte co dělat, abyste se dovlekla do práce v přijatelnou hodinu? Trápí vás zažívací potíže, kolísající váha, neměnná celulitida nebo třeba časté bolesti hlavy, otoky a ponuré myšlenky? Všimla jste si, že ať děláte, co děláte, vaše pleť postrádá jas, působí zašedle bez života nebo se na ní dokoce objevily zanícené póry a nevzhledné akné? To vše může být důsledkem jediného problému, a tím je nahromadění nečistot, nazývaných také toxiny, ve vaše těle. Proto je pravidelná vnitřní očista, detoxikace, nutným předpokladem pro uchování zdraví a krásy.

Proč detox?

Detoxikace není jen čistě tělesnou záležitostí, důležité je zharmonizovat tělo s duší. Rozhodnete-li se pro detoxikační kúru, na určité úrovni předáváte tuto informaci také svému podvědomí. Je čas udělat si v sobě pořádek a všeho nepotřebného se zbavit. Očista tak může probíhat i na mentální a emocionální úrovni. Je docela pravděpodobné, že v době detoxikace budete kromě fantastického pocitu nabyté čistoty a energie také plná tvůrčí síly a výrazně se zlepší vaše výkonnost. Detoxikační programy často přinášejí úlevu při nejrůznějších onemocněních. Bolesti hlavy, migréna, záněty vedlejších dutin nosních, častá nachlazení a virózy, infekční onemocnění, ale také obezita, zažívací obtíže, vředy, žlučové kameny, zácpa, akné, ekzémy, alergie, vysoký krevní tlak, nespavost, deprese, to vše může být, pro vás často zcela nečekaně, ovlivnitelné zbavením se nečistot nahromaděných v organismu. Hlavními detoxikačními orgány v těle jsou ledviny, játra, střeva a kůže. Proto při zahájení detoxikační kúry dochází ke zvýšené tvorbě moči (může mít i jinou barvu a zápach), stolice (vyskytují se i průjmy) a k objevení vyrážek na kůži. Dalšími projevy detoxikace mohou být únava, změněný pach potu, rýma, zvýšená teplota a bolest hlavy. Tyto potíže většinou bývají přechodné, a pokud máte jakékoli pochybnosti o jejich příčině, poraďte se s odborníkem. Velký význam má při detoxikaci voda. Kromě toho, že tvoří 60 % našeho organismu, je nepostradatelná pro všechny procesy v těle a je důležitým rozpouštědlem. Zvýšený příjem čisté, neperlivé vody pomáhá přes ledviny odvádět toxické látky z organismu. Příjem tekutin by se měl ale zvyšovat postupně. Pokud běžně pijete velmi málo a náhle byste zvýšili příjem vody více než o litr, mohlo by to příliš zatížit ledviny a krevní oběh. Během detoxikace je také důležité omezit nápoje, které z těla vodu odvádějí – kofeinové nápoje a alkohol. Celkově by se organismus neměl dále zanášet. Vynechte nebo alespoň omezte příjem uzenin, červeného masa, bílého pečiva, mléčných výrobků, cukru, sladkostí, příliš slaných jídel, konzerv, nadměrného množství soli, instantních výrobků, ale i kupovaných džusů a slazených nápojů. Během samotné kúry dochází k aktivování čisticích mechanismů. Uvolňují se toxické látky a tukové usazeniny, zbytky zánětlivých ložisek atd. Pokud dojde k vylučování těchto látek z těla, mohou způsobovat to, že problém, kterým jste v minulosti trpěla, se může ukázat a pak se postupně opět ztratí. Pokud jste tedy měla třeba častá onemocnění průdušek, můžete ze začátku víc kašlat, protože tělo se očišťuje formou tvorby hlenů.

DETOXIKACE TĚLA

Když jste se rozhodla zahájit očistnou kúru zevnitř, je třeba dopřát totéž také pokožce celého těla.

Začněte důkladnou exfoliací

Pravidelné obrušování celého těla i pokožky obličeje je nezbytnou cestou k odstranění odumřelých kožních buněk a podpoře cirkulace krve v pokožce. Jemná masáž těla v problematických oblastech také pomůže v boji s celulitidou. Celé tělo zjemňujte pravidelně každé tři dny peelingem. Vaše pokožka se zpevní, bude hebká jako samet a zbavená toxinů. Provádějte ho po ránu, protože zlepšení prokrvení pokožky vám pomůže se rychle probudit. Začněte u chodidel a postupujte směrem vzhůru přes pozadí, břicho, hruď a nakonec také tvář. Při exfoliaci těla podpoříte nejen krevní oběh, ale také tok lymfy, která odplavuje toxiny z těla.

Sprchové kontrasty

Při sprchování vyzkoušejte několikrát změnit teplotu vody od horké po studenou. Tím zlepšíte prokrvení a následné rozjasnění pokožky. Zároveň tak podpoříte nejen celkovou detoxikaci, ale také svůj imunitní systém. Vyzkoušejte různé detokikační kůry.

Medová detoxikační masáž – odstraňuje z těla tzv. pumpováním hluboko uložené toxické látky za použití kvalitního biomedu a speciálních hmatů v oblasti páteře a zad . Toxiny nás oslabují, což vede ke vzniku nejrůznějších nemocí. Medová masáž nás těchto toxinů zbavuje.

Detoxikační kúra v lázních Mandala Spa () vám sestaví časový plán procedur. Expres Detox – jednodenní detoxikační program – zahrnuje pobyt v infrasauně, detoxikační celotělový bahenní zábal, medovou detoxikační masáž těla, lymfodrenáž a doporučený pitný režim včetně speciálního čisticího čaje. Vyzkoušet ale můžete také 4denní Detox Full Body nebo 7denní detox program Detox Complet Body.

Produkty: Detoxikační tělové bahno Himalaya Clay, Rituals – kombinuje starodávné ingredience ájurvédy: zklidňující bazalku a černý pepř, který účinně revitalizuje a posiluje pokožku. Vysoký obsah minerálů pomůže odplavit veškeré toxiny a dokonale očistit a zjemnit celé tělo.

- Zateplující tělový zábal, Warming Body Wrap, L’Occitane – Tisserand Sweet Orange Vitamin Rich Body Lotion 200 ml, tělové mléko s pomerančem,

Profi med Čistá tvář

Detoxikační kúra celého těla se nemůže vyhnout ani té nejdůležitější části těla, kterou je obličej. Vaše tvář je po celý rok nejvíce vystavovanou částí těla všem nepříznivým vlivům. Nečistotám z ovzduší, zimě, horku, mrazu… Není divu, že je to právě ona, která si zaslouží důkladnou očistu. Ta ale začíná, na rozdíl od vnitřní detoxikace celého těla, každodenní pravidelnou péčí. Důkladná očista před spaním je podmínkou prevence vzniku hlubších vrásek, zanášení pórů i lepšího vstřebání výživných nočních i denních přípravků péče o obličej. Alespoň jednou týdně byste si měla dopřát jemný peeling, který pleť zbaví odumřelých buněk a umožní jí pravidelně uvolňovat kožní maz. Jestli přemýšlíte, jak dopřát očistu také své tváři, můžete podniknout několik kroků. Přejděte na bio neboli organickou kosmetiku. Většina krémů má v sobě minerální oleje, které zanášejí pleť a ucpávají její póry. Toxiny se tak drží ve vnitřních vrstvách pokožky a ta působí mdle a zašedle, tvoří se na ní akné a zanícená místa. Vyhněte se těžkým, hutným krémům a zvolte přípravky s obsahem přírodních rostlinných olejů, díky kterým bude pleť opět volně dýchat. Důležitý je obsah antioxidantů v krémech. Ty se skrývají nejčastěji v ovocných a rostlinných výtažcích a vitaminech a pomáhají pleti bojovat s agresivními volnými radikály způsobujícími předčasné stárnutí pleti a vznik prvních vrásek.

DALŠÍ METODY DETOXIKACE

Pro očistu těla můžete absolvovat detoxikační dietu, užívat potravinové doplňky nebo vyzkoušet očistu střeva (klystýry, hydrocolon terapie). Nezapomínejte také na důležitou tělesnou aktivitu. Odborníci doporučují dopřát si jednou za čas jeden „detoxikační“ den. V tomto dni pak dodržet úplný půst s pitím vody nebo ředěných ovocných a zeleninových šťáv. Pití je zvlášť důležité – naředí se tím koncentrace škodlivých látek v těle a přes ledviny se pak vyloučí z těla ven. Při detoxikaci je velmi důležitá i psychická pohoda. Relaxujte, snažte se vyhnout stresovým situacím.

1.) METODA ŠŤÁV

Metoda šťáv spočívá v pití ovocných a zeleninových šťáv v průběhu jednoho dne. Během něj dochází k pročišťování organismu, z těla se odstraňují odumřelé buňky a toxické látky usazující se v organismu a dochází k rychlé regeneraci celého těla. Zažívací orgány jsou ušetřeny trávení, protože ovocné a zeleninové šťávy tělo snadno stráví a vstřebá. Tato kúra stimuluje hormonální systém, zlepšuje psychický stav a omlazuje organismus. Zlepšuje také stav pokožky, pozitivně ovlivňuje nadváhu, nemoci pohybového ústrojí, zvyšuje sexuální aktivitu a dodává energii. Používá se zásadně čerstvě vymačkané nebo odšťavněné ovoce a zelenina, tedy nic, co by prošlo tepelnou úpravou. Například:

CITRUSOVÁ ŠŤÁVA, která rozpouští hleny a toxické nánosy v těle a ve střevech.

JABLEČNÁ ŠŤÁVA – odvádí jedovaté látky ve střevě ven z těla, podporuje imunitu.

ŠŤÁVA Z ČERVENÉ ŘEPY – čistí a posiluje játra.

MRKVOVÁ ŠŤÁVA – posiluje srdce, cévy a sliznice, zvyšuje odolnost organismu.

Během dne vypijte přibližně čtyři až šest sklenic šťávy doplněných vodou. Pijte hodně vody, protože ta pomáhá proplachovat zažívací ústrojí. Na detoxikaci je lepší vyčlenit si víkend. Po očistě samozřejmě nesmíte vtrhnout do ledničky a všechno si zkazit. Aspoň další týden omezte kofein a alkohol. Do svého jídelníčku postupně přidávejte ryby a kuře bez kůže, celozrnné těstoviny a čerstvý sýr. TIP: Aktivní očistná biokúra s BIO březovou šťávou, Weleda. Tento zvláštně trpký, ale chutný nápoj napomáhá očišťování organismu vyplavováním nejrůznějších usazenin z těla zcela přirozenou cestou. Flavonoidy obsažené v březových listech působí mírně močopudně a podporují tak očistnou kúru, která se v závěru projeví zdravou a odpočatě vyhlížející pletí. Stačí rozmíchat polévkovou lžíci šťávy ve sklenici vody, čaje nebo naředěné ovocné šťávy.

2.) BYLINY A ŘASY

Uncaria tomentosa, nazývaná též Vilcacora nebo kočičí dráp, se v poslední době stala předmětem zkoumání mnoha světových výzkumných kapacit. Je považovaná za zázrak konce 20. století. Její přínos se potvrdil dokonce i v léčbě rakoviny a mnoha dalších závažných chorob. Odvádí z těla toxické látky, zbytky solí, čistí trávicí trakt, játra a střeva. Výrazně posiluje obranyschopnost organismu (což oceníte zejména v zimních měsících), léčí záněty a choroby související s látkovou výměnou. CHLORELLA je jednobuněčná smaragdově zelená mikroskopická řasa. Její intenzivní zeleň napovídá, že je nejbohatším zdrojem chlorofylu – rostlinného barviva. Vnitřní očista chlorofylem je zdravotní, kosmetickou i estetickou záležitostí. Organismus se zbaví zimních nečistot a zlepší se okysličení krve. Pročišťuje trávicí trakt, zejména tlusté střevo, a podporuje rozvoj užitečné střevní mikrofl óry a zlepšuje funkci střev. Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu, zbavuje tělo jedů, těžkých kovů a chemikálií, snižuje hladinu cholesterolu v játrech i v krvi a čistí krev, díky čemuž výrazně ochraňuje játra i ledviny. Pomáhá neutralizovat volné radikály, a tím zpomaluje stárnutí organismu. Zlepšuje kvalitu pokožky. Je zdrojem všech významných vitaminů, minerálních látek a aminokyselin včetně esenciálních.

3.) LÉČIVÉ SVĚTLO

Jednou z nejmodernějších alternativ pro celkovou očistu organismu je návštěva infrasauny, blízké příbuzné klasické sauny. Tato forma sauny využívá infračervené světlo, jehož tepelná složka má výrazný léčebný účinek. Pracuje na principu prohřívání těla infrapaprsky. Jde o formu energie, jež prochází objekty, aniž by se měnila teplota vzduchu. Infračervené vlnění nevidíte, ale vnímáte ho jako teplo, které rovnou proniká do hloubky asi tří centimetrů. Tím dochází k rychlejšímu prohřátí než při klasickém saunování.

Díky teplotě vzduchu do šedesáti stupňů Celsia se tato sauna hodí i pro ty, kteří nemohou využívat klasickou saunu ze zdravotních důvodů, nebo lidi, kteří špatně snášejí vysoké teploty. Zatímco v klasické sauně se vyloučí potem jen 5 % škodlivin, v infrakabině je to celých 15 %. Posílí se tak imunita, vyplaví škodlivé látky z těla, zlepší se celulitida, celkově se vypne kůže, ale spraví se například i akné.

4.) DETOXIKAČNÍ KOUPEL NOHOU

Jde o zcela nový typ terapie pomocí speciální detoxikační koupele nohou. Když ponoříte nohy do ionizované vodní lázně, dostanou se do kontaktu s bioenergetickým polem a v těle se spustí přirozená detoxikace a celková regenerace organismu. Detoxikace funguje na principech refl exní terapie. Určité body na chodidlech odpovídají jistým orgánům a systémům v těle, jejichž stimulací lze tyto systémy a orgány posilovat a léčit. Tímto způsobem se harmonizuje a vyvažuje buněčná energie, takže jednotlivé tělesné buňky mohou fungovat efektivně, naplno přijímat živiny a vylučovat toxiny.

5.) LYMFOTERAPIE

Zabývá se funkcí lymfatického (mízního) systému, který pomáhá čistit tělo a škodlivé látky odplavuje pryč. Jeho správná funkce má největší vliv na imunitní systém. Používá se formou masáží, které řeší hlavně problémy s celulitidou, stavy po porodu a nepříjemné otoky jak na těle, tak na obličeji.

6.) KLYSTÝRY A HYDROCOLON TERAPIE

Střeva jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v těle, které se podílejí na látkové přeměně. Při nevhodné stravě a nedostatku pohybu se ve střevech hromadí odpadní látky příliš dlouho a vzniká nepříjemná zácpa. Ta může být také příčinou, proč se vám nedaří zhubnout. Když exkrementy zůstávají příliš dlouho v tračníku (část tlustého střeva), dochází k opětovnému odloučení vody s toxickými látkami, které se pak dostávají zpět do jater. Výkaly se zahušťují a je mnohem těžší je vyloučit z těla ven. Játra, která už jednou toxiny odhalila a poslala k vyloučení z těla, se s nimi musejí potýkat znovu. V návaznosti na to se objevují problémy, jako je páchnoucí dech, plynatost, problémy s pokožkou a bolesti hlavy. Když je systém zodpovědný za zpracování exkrementů přetížený, nebo je tělo podvyživené, odpadní látky z těla neodcházejí a zůstávají uvnitř. Když nejsou toxické látky vyloučeny z těla, hromadí se právě v tukových buňkách. Proto je detoxikace také dobrý start pro snižování hmotnosti. Očistu organismu neprovádějte v době nemoci. Tehdy se řiďte při přijímání stravy instinktem. Organismus sám člověka nutí jíst to, co je pro něj dobré.

TIP: CHAI LATTE NEBOLI MASALA Berete detoxikaci vážně, ale nutně potřebujete najít náhradu své ranní kávy? Vyzkoušejte ve světě tolik populární Chai Latte. Očišťující směs indického koření včetně kardamomu, skořice, zázvorového kořene, černého pepře a muškátového oříšku v kombinaci s medem a mlékem povzbudí vaše smysly a příjemně vás prohřeje. Navíc fantasticky chutná. TIPY NA DETOXIKACI PLETI: Po dobu tří dnů nepoužívejte žádná líčidla, nechte pleť dýchat. Nepoužívejte žádné těžké make-upy, podklady, pudry nebo krémy. Každý den si zařaďte do jídelníčku čerstvé ovoce a zeleninu. Vypijte denně alespoň jeden a půl litru vody. Příjem tekutin přímo ovlivňuje stav a jas pleti. Snažte se nekouřit, nepít alkohol a omezit pití kávy. —-

DETOXIKAČNÍ ZÁBAL

V salonech Payot nabízejí tři druhy péče o tělo – harmonizující, korekční a oživující. V zábalech jsou obsaženy složky minerálů, které pocházejí z polodrahokamů (rodochrozit, malachit, smithsonit), minerálních krystalů a jílů (bílý, růžový a zelený) obohacených o drahocenné oleje (energizující, relaxační a na pomerančovou pokožku). Pro detoxikaci je nejvhodnější zábal korekční, který vám pročistí pokožku a odplaví z těla toxiny, což je nezbytné pro případné absolvování dalších kúr. Vyzkoušet můžete tělový peeling s extrakty polodrahokamů nebo jemnými mořskými krystaly, zábaly z jílu a luxusními oleji. Více na

29.1.2009 14:01 | DARJA ZAJÍCOVÁ

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda

Pro komentování článku je nutné být zaregistrován a přihlášen.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.