FITweb

Reklama

ZPĚT

Jemná péče

Máte citlivou pleť? Nebojte se, nejste v tom sama. Výzkumy ukazují, že tímto problémem trpí v České republice pětasedmdesát procent žen. Vsaďte na správnou diagnostiku, následnou péči a výběr těch správných prostředků k ošetření.

ptali jsme se MUDr. Moniky Arenbergerové, dermatoložky, Dermatovenerologická klinika FNKV

Nepřiměřené reakce

Příznaky citlivé pleti se mohou objevit v každém věku. Citlivost zřejmě způsobuje snížený práh tolerance pleti a abnormální propustnost rohové vrstvy. Citlivost pleti je přímo spojena s podrážděním nervových zakončení v epidermis a nesmí být zaměňována s alergií.

Tento typ pleti rychle reaguje na jakýkoli vnější nebo vnitřní podnět, se kterým nemá normální pleť potíže se vyrovnat. Špatně snáší například vystavení drsným klimatickým podmínkám, nevhodnou kosmetiku, znečištění, hormonální změny, náhlé změny stravování, depilaci nebo peelingy a léčbu akné. Přehnaně reaguje na stimuly, jakými jsou stres, únava nebo kouření .

„Zvýšená citlivost pleti se může projevit u každého typu pleti,“ upozorňuje dermatoložka MUDr. Monika Arenbergerová. „Častěji však tyto obtíže mají ženy se sušším typem kůže. U nich je narušen ochranný kožní film, ať už genetickými faktory, nešetrnou manipulací nebo nesprávnou péčí či zevními vlivy prostředí. Negativně se na zvýšené citlivosti může podepsat i nezdravý životní styl nebo zevní vlivy prostředí,“ varuje dále MUDr. Monika Arenbergerová.

Varovné příznaky

Značka La Roche-Posay vytvořila pro všechny typy citlivé pleti SensiTest, patentovanou vědeckou diagnostiku citlivé pleti, která byla vyvinuta ve spolupráci s dermatology. SensiTest je diagnostický dotazník, sestavený speciálně k otestování citlivé pleti.

Metoda testování je založena na 20 otázkách, mapujících dvě hlavní kritéria: stupeň citlivosti pleti a typ reaktivity pleti. Za patentovaným testem se skrývají výsledky několikaletého vědeckého výzkumu včetně metody tzv. patentovaného algoritmu (ADPS), vycházející z výsledků vyšetření více než 6000 lidí z celého světa a uskutečněného ve spolupráci s šesti sty dermatology.

Pokud si nejste jistá, zda jste majitelkou citlivé pleti, určitě vám poradí zkušený dermatolog. Ale i vy sama můžete citlivou pleť poznat. Mezi příznaky patří pocity pnutí a píchání. Tato pokožka je suchá, křehká a náchylná k alergické reakci. V některých případech může lehce pálit, vyvolává pocit svědění a je zarudlá. Pleť je velmi náchylná k podráždění.

Tyto reakce mohou být způsobeny hned několika činiteli. Každá pleť je jiná a reaguje na jiné podněty. Některé ženy nepřiměřeně reagují na podněty způsobené vnějším prostředím. Jedná se například o vystavení přílišnému horku, chladu či náhlým změnám teploty. Špatně snáší také vítr, slunce a atmosférické znečištění.

Pleť poté svědí, štípe nebo pálí a může dojít k jejímu začervenání. Další typ reaktivity je spojen s vaskulárním systémem a křehkostí kapilár. Reakce může být jak na vnější faktory, tak vnitřní, jakými jsou například kořeněná strava nebo alkohol. Výsledkem je pak pocit horka a začervenání pleti. Nejvíce žen má kontaktní reaktivitu pleti.

To znamená, že po kontaktu s přípravkem obsahujícím alergizující látku následuje svědění, štípání či pálení pleti, může dojít k jejímu začervenání. Nejčastěji se takto pleť projevuje po kontaktu s velmi tvrdou vodou nebo s určitými textiliemi. Posledním typem je reaktivita způsobená atopií. Pleť, která trpí atopickým ekzémem, je křehká a předurčená k hyperreaktivitě. Vyžaduje velice pečlivý výběr přípravků péče a hygieny pleti.

Stejně jako se liší faktory, na které pleť reaguje, liší se také stupeň citlivosti pleti. Neexistuje jeden typ citlivé pleti, ale různé profily. Můžeme mluvit o čtyřech podskupinách podle stupně citlivosti na normální, lehce citlivá, citlivá a velmi citlivá.

Důležitá je prevence

Pokud trpíte citlivou pletí, snažte se minimalizovat vlivy, které by mohly stav pokožky zhoršovat. „Správná péče o senzitivní pleť, dostatečný pitný režim a eliminace negativních zevních faktorů vede k dlouhodobé stabilizaci projevů,“ uklidňuje MUDr. Monika Arenbergerová. Působení vnějšího prostředí zcela omezit nemůžeme. Snažte se ale nevystavovat pleť příliš chladnému, větrnému nebo mrazivému počasí.

Kosmetická výbava pro citlivou pleť

Pozor na nevhodné kosmetické přípravky! Citlivá pleť vyžaduje citlivé zacházení, ale hlavně žádné experimenty. „Kosmetika by měla být vybírána s ohledem na tento typ pleti,“ radí MUDr. Monika Arenbergerová.

„Pokud vám takové přípravky,nesedí‘ a na obličeji se začnou objevovat například i rozšířené žilky nebo pupínky, je vhodné se poradit o péči s dermoporadkyní v lékárně nebo navštívit dermatologa. Nicméně přecitlivělá kůže není synonymem kůže nemocné,“ dodává MUDr. Monika Arenbergerová.
Používejte přípravky určené pro citlivou pleť, které neobsahují alergizující přísady, jako jsou konzervační látky, parfemace, barviva, baktericidní látky nebo detergenty.

„Doporučuji používat jeden preparát nebo produkty jedné řady, která je určena přímo pro citlivou pleť. Časté kombinování nebo střídání produktů kůži zatěžuje,“ upozorňuje MUDr. Monika Arenbergerová. Odlíčení by mělo probíhat jemným pleťovým mlékem nebo speciální micelární vodou nebo speciální vodou ve spreji. Vyhýbat byste se měla i chlorované vodě. Nevhodná jsou pro tento typ pleti rovněž tonika obsahující alkohol.

Pro citlivou pleť je velice důležitá hydratace. Krém pro péči o citlivou pleť neobsahuje parabeny, konzervanty ani parfémy. Jeho textura je jemná, hydratační, dobře se roztírá i vstřebává. Denní krém pro senzitivní pleť plní funkci ochrannou, to znamená, že ji chrání před nepříznivými vnějšími vlivy, noční péče má pak funkci regenerační. Místo hrubého vmasírování přípravku do pokožky používejte při jeho aplikaci raději lehké táhlé pohyby.

23.2.2010 13:00 | aktualizováno 23.2.2010 13:11 | Pavla Maříková,

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
  1. julinkaxx

    julinkaxx jj mít pořád rudý tváře, jakoby se člověk styděl není nic příjemnýho, a bohužel ani kosmetika na citlivou pleť určená nezabírá.

    Úterý 13:49

Pro komentování článku je nutné být zaregistrován a přihlášen.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.