FITweb

ZPĚT

Zorka Hejdová: Cvičení mi vždy zvedne náladu

Známá moderátorka a milovnice módy si až donedávna užívala sladké i o půlnoci. Proč si letos našla osobního trenéra? V čem jí pomohla plastická operace? A kde ji potkáte v teplákách a bez make-upu?

Toužila jste někdy po velké změně životního stylu?

Největší zlom přišel letos, kdy jsem si na začátku roku dala předsevzetí, že budu pravidelně cvičit. Roky jsem se vymlouvala na to, že mám moc práce a málo času. Od ledna jsem se do toho ale pustila naplno a začala s trenérem chodit třikrát týdně do fitka.

Pořádně jsem na sobě makala a výsledky se dostavily už po pár měsících. Najednou jsem měla na břichu pověstný pekáč buchet a byla jsem na sebe neskutečně pyšná. Je pravda, že skloubit to časově je někdy těžké, ale když se chce, dá se vymyslet všechno.

Jaký typ cvičení vás baví?

Vsadila jsem na klasický trénink na strojích. Hodně si hrajeme i s vlastní váhou těla – dřepy, kliky, výpady. Trénuje mě André Reinders, což je partner modelky, moderátorky a hlavně mojí kamarádky Hanky Mašlíkové. Oba jsou pro mě velkou motivací. Líbí se mi, jak makají na své postavě.

Často chodíme cvičit ve třech, což je pro mě takový malý závazek, abych trénink nezrušila. André mě navíc umí vyhecovat, ale zdravě. Moje limity chytře posouvá po malých krůčcích a to na mě platí. Nemám ráda trenéry, se kterými si přijdu jako na vojně.

Štíhlé ženy mají často pocit, že cvičit vůbec nemusí.

I já jsem si to myslela. Vždycky jsem byla hodně hubená holka, takový ten typ samá ruka, samá noha. To vedlo k tomu, že jsem se vůbec neomezovala v jídle. Cpala jsem se vším možným, hlavně sladkým, a to klidně i o půlnoci.

Pamatuji si, jak mi v dospívání někdo řekl: „Počkej, až ti bude dvacet a tvoje tělo začne reagovat jinak.“ Tehdy jsem nad tím jen mávla rukou s pocitem, že budu hubená napořád. Jenže po dvacítce se to opravdu zlomilo – kila šla pomalu nahoru a já přestávala být spokojená s tím, jak vypadám.

Dodaly vám pravidelné tréninky i větší množství energie?

Ačkoli už dneska nechodím cvičit třikrát týdně, ale tak jednou nebo dvakrát, vždy to na sobě poznám. Dřív, když jsem si četla o tom, že sport vám zvedne hladinu endorfinů a máte díky němu lepší náladu, přišlo mi to jako neskutečné klišé.

Neuměla jsem si představit, že se někdo týrá ve fitku a je pak vysmátý a v pohodě. Když jsem si to vyzkoušela na vlastní kůži, zjistila jsem, že to opravdu funguje. Jakmile jdu ráno cvičit, celý den se pak odvíjí v úplně jiné náladě. Jsem mnohem víc v pohodě a mám i skvělou energii.

Přemluvila byste k tréninku i manžela?

O to se ani nesnažím. Ale v době, kdy jsem se sportem začala, se Míra (moderátor Míra Hejda, pozn. redakce) pustil do běhání. Dnes před ním smekám, protože bez problémů zvládne devět kilometrů. Občas si jdeme zaběhat i spolu.

Máme už za sebou i běžecký závod na pět kilometrů, na kterém jsme sice odstartovali bok po boku, on mi ale brzy utekl. (směje se) Pohyb je něco, co v mém životě mělo vždycky své místo. Šest let jsem cvičila aerobik, od něj jsem pak přešla k tancování, a měla jsem dokonce i svou taneční skupinu.

A kde je tanec dnes?

Opět v mém životě! Není to tak dávno, co jsem se k němu vrátila. Chodím trénovat do tanečního centra Stage Praha k Anet Antošové, což je jedna z nejlepších tanečnic u nás. Přezdívá se jí twerková královna.

Zkoušíme spolu MTV dance, ale ráda bych se s ní pustila i do zmiňovaného twerku, ve kterém je excelentní. Mám z toho radost, protože tanec a hudbu miluji odjakživa a už delší dobu jsem cítila, že mi chybí.

Dokážete pak během moderování zůstat v klidu?

Občas bývám před kamerou trošku roztančená, což je další důvod, proč se potřebuji vyřádit mimo. (směje se) Ze všeho nejnáročnější je ale pro mě stále vstávání kvůli Snídani s Novou. Když jsem před lety doma oznámila, že budu tento pořad moderovat, všichni se smáli, protože věděli, že nejsem schopná dostat se z postele dřív než v jedenáct.

To už se hodně změnilo a v poslední době mi pomáhá i fakt, že moderujeme s Mírou spolu. Ačkoli nám budík zvoní kolem čtvrté, snažíme se udělat si hezké ráno, nasnídat se a během cesty si povídáme.

A jak to vypadá po příjezdu do televize?

Obvyklý scénář je, že zatímco Míra má po poradě čas až do vysílání, já musím absolvovat kolečko maskérna a kostymérna, které on jako chlap zvládne tak za tři minuty, takže často dobíhám před kameru deset vteřin před přenosem.

V rádiu je to v tomhle ohledu mnohem uvolněnější. Tam je jedno, když přijdu v teplákách, což jsem ovšem stejně nikdy neudělala (směje se). Ale zkrátka se člověk plně soustředí na vysílání, ne na to, jak u toho vypadá.

Cítíte od okolí tlak na to, abyste jako žena byla stále dokonalá?

Kvůli práci, kterou dělám, a vůbec v rámci showbyznysu si už moc netroufnu vylézt ven neupravená. Jakmile jsem ale doma, na dovolené nebo jedeme za babičkou na ovocné knedlíky, žádné líčení a úpravu vlasů neřeším.

V poslední době jsem se rozhodla dávat na Instagram i fotky, na kterých jsem bez make-upu a v teplákách. Sleduje mě hodně mladých holek, a tak v nich nechci podporovat představu, že je v pořádku, když žena je ve dne v noci namalovaná a na podpatcích.

Otevřeně jste letos mluvila i o plastické operaci prsou. Nechtěla jste to utajit?

I kdybych chtěla, bylo mi jasné, že jakmile si vezmu první tričko s výstřihem, všichni to poznají. Pro mě prsa byla odjakživa symbolem ženskosti. Nikdy jsem ale nesnila o tom, že je budu mít velká. Kvůli práci jsem však neustále musela hledat nějaké vylepšení do šatů a výstřihů ve formě push-up podprsenek.

Když jsem pak viděla kamarádku, která operaci podstoupila, byla jsem z toho nadšená. Než jsem na to ale finálně kývla, vše jsem si o zákroku zjistila, včetně toho, zda do budoucna nebudu mít problém s kojením.

Zvýšilo se vám díky této změně sebevědomí?

Rozhodně mi to pomohlo. Cítím se skvěle a myslím si, že mé postavě větší ňadra sluší. Přijde mi, že se na tyto operace veřejnost dívá opovržlivě hlavně kvůli ženám, které to přehnaly s velikostí. Já jsem od začátku chtěla, aby zvětšení působilo přirozeně. Po zákroku mi pak psalo hodně žen, které se díky mně rozhodly do toho jít také.

Tohle téma řeší i mnoho dívek, pro které je vzhled prioritou.

Dnešní holky to mají mnohem těžší, než jsme to měly my. Jsou neskutečně ovlivněny tím, co vidí na sociálních sítích, a často se vzhlíží ve špatných vzorech. Už mě bohužel ani nepřekvapí, když si třináctiletá holka dá na Facebook fotky jako Miley Cyrus, na kterých je téměř nahá. Většina z nich se navíc snaží vypadat tak o pět let starší, což vede k tomu, že zbytečně přicházejí o velký kus dětství.

Jak jste období puberty prožívala vy?

Asi jako každá dospívající dívka jsem měla pár komplexů. Dostala jsem rovnátka a k tomu se zjistilo, že potřebuji brýle na dálku. Nakonec jsem ale obrečela i to, když mi rovnátka ve čtrnácti sundávali, protože jsem si na ně už zvykla. (směje se) Ale tím, že jsem začala nosit kontaktní čočky, se ze mě nakonec vyloupla celkem pěkná holka a začala jsem koketovat s modelingem.

Jak vážné to bylo?

Na začátku mě kamarádka vyhecovala k tomu, abychom se přihlásily do soutěže Dívka roku. Pak jsem si prošla i modelingovým kempem, fotila v zahraničí a dvakrát stála před podpisem smlouvy s agenturou. Ani jednou k tomu ale nedošlo.

Poprvé kvůli tomu, že mi bylo patnáct a neuměla jsem si představit, jak bych modeling skloubila se školou. Když přišla nabídka podruhé, bylo mi devatenáct, pracovala jsem v rádiu, nastoupila do Snídaně s Novou a už se mi nechtělo vzdávat se toho, co dělám.

Omezovala jste se kvůli modelingu v něčem?

Ne. Říkala jsem si, že buď mě budou chtít takovou, jaká jsem, nebo nic. I o jídle víc přemýšlím až v poslední době. Naučila jsem se třeba jíst saláty, které mi dřív nepřipadaly ničím zajímavé. Zjistila jsem ale, že důležité je správně si je ochutit.

Zařadila jsem také víc masa, vajíček, a když mě večer honí mlsná, dám si tvaroh s medem a ořechy. Rozhodně se ale nedá mluvit o žádné přísné dietě. Pořád platí, že miluji sladké a neodpírám si ho.

Která sladkost patří k vašim favoritům?

Míra často říká, že jsem palačinková královna. Je pravda, že palačinky bych mohla jíst denně. Připravuji je i všem našim návštěvám. Na stůl vždycky naservíruji různé náplně – domácí džemy, tvaroh, čokoládu s banány. Sama si ale palačinky nejradši dávám s rozmačkaným ovocem smíchaným se smetanou nebo s mlékem.

Jste to vy, kdo má doma na starost přípravu jídla?

Když jsem se v devatenácti k Mírovi nastěhovala, došlo mi, že to tak bude, přestože jsem v té době s vařením neměla moc zkušeností. Vzpomínám si, že první recept jsem dostala od ségry, a to na na těstoviny s kuřecím masem a nivou.

Co se mi tak matně vybavuje, než jsem se naučila další jídla, vařila jsem je snad obden. (směje se) Postupně jsem si začala hledat i další recepty. Dodnes ale, když něco vařím poprvé, funguje moje mamka jako nonstop telefonní linka.

Baví vás vybírat si k vaření zajímavé ingredience?

To až v poslední době, kdy se zajímám o zdravější kuchyni a díky tomu mi gastronomie přijde čím dál zajímavější. Právě teď mám před sebou výzvu v podobě šafránového rizota. Máte i další plány do budoucna? Určitě bych chtěla vytrvat se cvičením. Dobře si uvědomuji, že jsem tento rok ušla velký kus cesty a našla si režim, který mi vyhovuje, a tak už se toho nechci vzdát.


Rozhovor vyšel v časopise Dieta 12/2015.

21.1.2016 7:30 | Iveta Vařečková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.