FITweb

Reklama

ZPĚT

Vánoční pečení s dětmi

Co se vám vybaví, když se řekne Vánoce vašeho dětství? Možná to bude rozzářený stromeček, ale také vůně vanilky, zamoučený stůl a uždibování syrového těsta. Dopřejte tyto budoucí vzpomínky i svým dětem a chystejte letos sváteční dobroty společně!

Vařit a péct je někdy pekelná dřina. Děti neustále otravují, vy nic nestíháte, ale možná právě proto by letos to předvánoční kouzlení mohlo vypadat úplně jinak. Když se zeptáte, budou vám chtít pomáhat určitě i ti úplně nejmenší. Sice potom budete na všechno potřebovat zase o něco víc času, ale udržet nebo zavést úplně novou tradici, která děti mimo jiné naučí spolupráci a dopřeje jim víc času stráveného s vámi, za to stojí…

CO UŽ ZVLÁDNOU

Nikdy není příliš brzy začít seznamovat děti s kuchyní, vařením a vším, co s tím souvisí. Drobné úkony zvládnou již okolo jednoho roku. Je ale jasné, že půjde o drobnosti a vy musíte přesně říct, co děti mohou dělat a co je na vás.

12 MĚSÍCŮ

Roční dítě posaďte do vysoké dětské židličky a nechte ho, ať vás sleduje.
Můžete ho prstíky nechat prozkoumat různou strukturu mouky, cukru, sušeného ovoce… Nechte ho hrát si s bezpečnými předměty, jako jsou například plastové nádoby, prkénka, naběračky apod. Tak získá dítě svoje první (a cenné) zkušenosti s kuchyní.

18 MĚSÍCŮ

V tomto věku už můžete své drobečky pověřit „důležitější“ činností. Dejte jim například ovesné vločky, rozinky, na kousky nakrájené ovoce, aby je mohli v misce promíchat. Nešetřete chválou, bude je to motivovat.

2 ROKY

Ve dvou letech děti zvládnou skvěle míchat těsto, vykrajovat různé tvary (samozřejmě raději plastovými vykrajovátky než klasickými kovovými), sypat jednotlivé přísady do misky apod. Kontrolujte je, ale důvěřujte jim a dopřejte jim pocit důležitosti ze samostatné práce.

3 ROKY

Požádejte své děti, aby vám pomáhaly vyklepávat cukroví z formiček (chladných!) a ukládat je do krabiček. Klidně je také nechte otáčet mlýnkem na vytlačování různých tvarů z těsta.
Uvidíte, že to zvládnou.

4 ROKY

Čtyřleté děti vám ohlídají čas pečení (když jim ukážete, kde má být velká ručička). Okénkem v troubě mohou z bezpečné vzdálenosti sledovat pečení a kontrolovat „barvu“. A dokážou i obalovat či slepovat cukroví.

5 LET

Některé pětileté děti již umějí počítat, a proto vám pomohou odvažovat mouku, cukr a další suroviny. Zapojte je také při nákupu, kde s vámi vyberou potřebné věci na pečení. Jednoduché cukroví


Jednoduché cukroví

ČOKOLÁDOVÉ BONBONKY SE SUŠENÝM OVOCEM

INGREDIENCE: 200 g kvalitní čokolády s minimálním obsahem kakaa 70 %, 50 g tuku, směs sušeného ovoce a oříšků
POSTUP: Čokoládu rozpustíme spolu s tukem a rozmícháme tak, aby vytvořily hladkou hmotu. Pak ji lžičkou naléváme do poloviny výšky pečicích formiček nebo papírových košíčků. Když částečně ztuhne, nasypeme na ni několik oříšků a sušeného ovoce a necháme v chladu ztuhnout úplně.

JAK ZAPOJIT DĚTI: Děti mohou nalámat čokoládu do misky nebo hrnce a po rozpuštění míchat.
Společně plňte formičky a na dětské fantazii nechte, jak ozdobí jednotlivé čokoládové mističky.
Nutriční hodnoty v celé dávce: 7657 kJ/1823 kcal, bílkoviny: 14,4 g, sacharidy: 223 g, tuky: 101,3 g

MERUŇKOVÉ HROMÁDKY

INGREDIENCE: 350 g burisonů, 100 g drobně nakrájených sušených meruněk, 100 g nasekaných vlašských ořechů, 50 g rostlinného tuku, 125 g medu, 50 g rozinek, 100 g pražených hoblinek z lískových jader, 100 g kvalitní čokolády
POSTUP: Čokoládu rozpustíme ve vodní lázni a pak ji vyšleháme s máslem a medem. Do vyšlehané pěny vmícháme ostatní suroviny. Lžičkou vykrajujeme drobné hrudky, které rozložíme na plech a posypeme hoblinkami z oříšků a rozinkami. Pečeme při teplotě 180 °C přibližně 10 minut.

JAK ZAPOJIT DĚTI: Řekněte jim, ať vám pomohou odvážit jednotlivé suroviny a potom vše v misce smíchají. Jednotlivé hromádky mohou také ozdobit různým počtem rozinek.
Nutriční hodnoty v celé dávce: 16 764 kJ/3991 kcal, bílkoviny: 65 g, sacharidy: 605,3 g, tuky: 152 g

KAKAOVÉ KULIČKY S OVESNÝMI VLOČKAMI

INGREDIENCE: 170 g celozrnné mouky, 80 g třtinového cukru, 120 g kakaového prášku, 1 celé vejce, 80 g medu, 1 vanilkový lusk, 250 g ovesných vloček, 250 g rostlinného tuku, 1 lžička prášku do pečiva
POSTUP: Nejdřív dobře promícháme vajíčko s vanilkou a medem. Pak přidáme ostatní suroviny a dobře propracujeme, aby se vše propojilo. Ze vzniklé hmoty tvarujeme kuličky, naskládáme je na plech a pečeme při teplotě 180 °C asi deset minut.
JAK ZAPOJIT DĚTI: Největší radost jim uděláte, když je pověříte hnětením hmoty a tvarováním kuliček. A vůbec neřešte, že všechny kuličky nebudou stejně velké a dokonalé.
Nutriční hodnoty v celé dávce: 15 903 kJ/3786 kcal, bílkoviny: 87,6 g, sacharidy: 463,1 g, tuky: 191,4 g

CELOZRNNÉ SUŠENKY S MARMELÁDOU

INGREDIENCE: 100 g hladké bílé mouky, 100 g celozrnné mouky, 150 g hery, 50 g moučkového cukru, 2 žloutky, ovocná marmeláda (ideálně domácí)
POSTUP: Všechny suroviny smícháme a vypracujeme hladké těsto.
Necháme ho 30 minut odpočinout v chladné místnosti či ledničce. Pak těsto rozválíme na plát silný asi půl centimetru a vykrajujeme z něj srdíčka nebo jiné tvary, které se dětem líbí. Všechny by však měly být v sudém počtu. Pečeme při 180 °C asi 12 minut a pak necháme vychladnout. Nakonec cukroví slepíme marmeládou (klidně až těsně před Štědrým dnem).
JAK ZAPOJIT DĚTI: Požádejte děti, ať vám podávají jednotlivé suroviny, pomáhají vám s odvažováním a sypáním do mísy.
Nechte na nich, které tvary budou chtít vykrajovat, a starší můžete pověřit i vyválením těsta na plát. Velkou zábavou pro ně bude také slepování sušenek marmeládou.
Nutriční hodnoty v celé dávce: 9193 kJ/2188 kcal, bílkoviny: 23,6 g, sacharidy: 256,6 g, tuky: 121,5 g

22.12.2009 12:44 | aktualizováno 4.1.2010 14:00 | PAVLA MAŘÍKOVÁ,

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda

Pro komentování článku je nutné být zaregistrován a přihlášen.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.