FITweb

Reklama

ZPĚT

Tajemství mléčné kultury

Dvě ženy se bavily o syrovátce. Jedna říkala, že díky ní zhubla, druhá, že má po koupeli v ní krásnou pleť. Mohla by to být pravda?

Možná si pamatujete svoji babičku, která vyráběla z mléka sýr a tvaroh a zbylou žlutozelenou tekutinu odebrala jako krmivo pro zvířata. A věděla proč. Syrovátka je totiž nutričně bohatá tekutina s obsahem vitaminů, minerálů a hlavně bílkovin.
Dnes se přidává do mnoha potravin, výživových doplňků, ale i kosmetických přípravků.

Potrava nejen pro svaly

Syrovátka vzniká jako vedlejší produkt při výrobě mléčných výrobků, při kterých probíhá vysrážení mléčné kyseliny zvané kasein. Ta se pak oddělí ve formě tekutiny, a to je syrovátka. Může být sladká nebo kyselá, podle toho, z jakého mléčného výrobku se tekutina vyráběla. Je zdrojem vitaminů skupiny B, C a E, dále minerálních látek, jako jsou hořčík, fosfor, vápník, draslík, sodík a zinek. Sladká syrovátka navíc obsahuje i mléčný cukr laktózu. Nejdůležitější je ale její obsah tzv.
syrovátkových bílkovin a aminokyselin, které si organismus sám nevytvoří a jsou důležité pro ochranu a budování svalů.

Detoxikační pomůcka

Syrovátka pomáhá odvádět z těla škodlivé látky, pročišťuje střeva a podporuje jejich mikroflóru.
Doporučuje se i pro diabetiky, kterým napomáhá snižovat výkyvy hladiny krevního cukru po jídle. A známá je i jako nápoj pro hubnutí. Ale zde buďte opatrní. Nevyměňujte jedno denní jídlo za nápoj, můžete si zadělat na jojo efekt. Zařazením do pitného režimu si také můžete zlepšit kvalitu vlasů či nehtů.

Tekutá i sušená

Syrovátku bez problémů seženete v běžných obchodech nebo v lékárně. Můžete si ji koupit v tekuté nebo sušené formě, s příchutí či bez. V poslední době si ji dokonce můžete dopřát i v biokvalitě. Když se budete chtít zahřát, stačí šálek horké vody, ve které se syrovátka rychle rozpustí. V létě oceníte spíš studený nápoj, ale zde se již doporučuje mixér, který zabrání hrudkovitosti. Kdyby vám nápoj ze syrovátky nebyl po chuti, tak si ho klidně vylepšete třeba bylinkovým čajem, nebo ji přidejte do zeleninové či ovocné šťávy.

Koncentráty, nebo izoláty?

Syrovátku si můžete dát čerstvou, ve formě koncentrovaného prášku nebo izolátu. Jestli se snažíte hubnout, pak není příliš vhodná forma koncentrované sušené sladké syrovátky, která podobně jako čerstvá sladká syrovátka obsahuje vysoký podíl mléčného cukru – laktózy. Vyberte si raději izolát syrovátky, který se prodává se sníženým obsahem tuku a cukru a je téměř (z 90 %) čistou bílkovinou. Ale nezapomínejte, že pro zachování zdraví je nutné mít jídelníček opravdu vyvážený a bez cukrů a tuků si své zdraví nemáte šanci udržet.

Elixír krásy

Syrovátka má ještě jeden benefit – je skvělým kosmetickým doplňkem v péči o pokožku. Relaxační koupel připravíte tak, že syrovátku přidáte do horké vody. Pak se můžete těšit na hladkou a vyživenou pokožku těla i obličeje.
Nebo zvolte kosmetické přípravky s obsahem syrovátky. Běžně se přidává do šamponů, krémů i pleťových sér.

KDY SYROVÁTKA POMÁHÁ:

Pouvažujte nad syrovátkou, hlavně když: * jste se rozhodli detoxikovat, snížit cholesterol a zlepšit trávení * hledáte nízkokalorický nápoj vhodný při snižování nadváhy a sportu * trpíte na citlivou pleť, ekzémy nebo lupénku

KDY SYROVÁTKA ŠKODÍ:

I když je syrovátka v jídelníčku užitečným doplňkem, jsou tací, kteří by se jí měli vyhnout:

* lidé s nesnášenlivostí na mléčný cukr

* lidé s intolerancí mléčných kysaných produktů

* lidé se zánětem střev

* lidé s alergií na mléčné bílkoviny

* lidé s onemocněním ledvin U nich může syrovátka vyvolávat trávicí potíže, nadýmání, průjmy, i výskyt kvasinkových infekcí.

6.5.2011 10:55 | Alexandra Paulovičová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 1. Helena Hanusová

  Helena Hanusová Syrovátku jsem již užívala,mám ji ráda,ale tak dobře a zajímavě sepsané informace jsem dosud neměla. ;-)

  Pátek 13:37

 2. danmaria

  danmaria Prosím, pořihlásila jsem se mezi FITparťáky, ale žádná odpověď-odeza, dokonce jsem napsala již celkem již 3 žádosti o FITtrenéra, ale opět žádná reakce, ani odpověď, co dělám špatně, nebo, jak se na nich dostat, abych mohla s něma spolupracovat?? Děkuji a přeji všem pěkný den :-$ O:-) :-)

  Pátek 14:44

 3. Ajka14

  Ajka14 danmaria-a udělala jsi tužádost správně?to požádání o fitparťáctví.jinak fitrenéři tu nefungují pro nikoho-ani nám to doposud nikdo nevysvětlil.

  Pátek 16:51

 4. Pss

  Pss fittrenéři jsou jenom marketingový trik. Tím, že se tady zaregistruje co nejvíce uživatelů - tím majitel stránek vydělává na reklamách - kterých je tady opravdu až převrše.

  Pátek 16:59

 5. danmaria

  danmaria Myslela jsem, když si mne někdo vezme jako nastarost, tak bude se mnou komunikovat a aspoň mi sestaví jíd. lístek, ať vím co a jak. To jsem ale nabroušená, protože hubnutí mi moc nejde!!A tak bych chtěla zhodit min. 30 kg.!! :-$ O:-) :-(

  Pátek 19:22

 6. Snow

  Snow 2 danmaria: nic neni zadarmo ;-)

  Pátek 19:50

 7. Pss

  Pss fittreneri tady funkovali pro několik lidí ze zacatku. A i u tech nyni nejspis nefunkuji

  Pátek 20:58

 8. danmaria

  danmaria To mne mrzí, tak si budu muset pompoci s partou FITparťáků. Moc děkuji a dnes přeji všem pěkný a hotodový den. 8-) ;-) :-) :-)

  Sobota 12:10

 9. Mazketa

  Mazketa jo, to jsem taky zkousela a nikdy nikdo si me nevzal na starost....a to je jich tam vic nez na zacatku :( mozna jsou jen pro ty souteze a hlavne dobra reklama....ale staci tady sledovat a zjistis....a spoustu receptu od Italia, diky kteremu si tady dost casto oblizneme i monitor :-D :-D :-D :-D

  Sobota 12:48

 10. danmaria

  danmaria Děkuji moc i za radu. O:-) :-)) :-)

  Sobota 13:04

 11. Angela

  Angela přesně tak, není nic zadarmo...dnes se platí téměr za vše, ale jsou tady aspoň zajímavé články a dobrá parta 8-)

  Sobota 19:05

 12. haldira

  haldira Ahoj, jsem tady nová a jak tak čtu, tak asi čekat, že mi odpoví nějaký fittrenér je zbytečné :-( ale poraďte jak se s někým nakontaktovat a domluvit se na vzájemné podporování? Je to tak vůbec možné, nebo to probíhá formou diskuze?

  Sobota 20:07

 13. Radulii

  Radulii v syrovátce jsem se rochnila s atopickým exémem,,, výsledek nulový stačil přibrat 10 kilo a exém je v trapu

  Sobota 21:30

 14. Akjaj

  Akjaj Já zas slyšela, že po té sušené syrovátce se naopak přibírá :-( že je snad doslazovaná či co, tak já nevím... chutná mi, ale te'd teda nevím, zda se k ní vrátit či ne - nahradila jsem ji sójovým nápojem Zajíc :-\

  Neděle 09:11

 15. danmaria

  danmaria Zdravím všechny a přeji pěkný den> :-) :-) :-))

  Neděle 09:32

 16. krůtička

  krůtička Jajko, mně pan Havlíček říkal, ať syrovátku nejím, že je to právě sacharidový prášek než proteinový :-D Prý maximálně po cvičení :-) Zhubnout po ní můžeš, pokud si ji dáváš třeba místo jídla, ale to je logické, protože se tím sníží příjem :-D Sojový zajíc bude určitě lepší, i kvůli laktoze :-)

  Neděle 11:11

 17. Mellinda

  Mellinda Syrovátka je super hned ráno nalačno.....

  Neděle 16:48

 18. baribari

  baribari já si občas přidám několik lžic do vany na koupání a pleť je taková jemnější, dělám to od doby, co jsem syrovátkovou koupel vyzkoušela v lázních :-)

  Středa 15:00

Pro komentování článku je nutné být zaregistrován a přihlášen.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.