FITweb

Reklama

ZPĚT

SOS mám malé dítě a chci se hýbat

Zůstalo vám po těhotenství několik špíčků, kterých se nemůžete zbavit, ač se snažíte sebevíc? Zdravě jíte, nemlsáte, cvičíte doma, ale… už vás to nebaví. Potřebujete nový impulz a motivaci? Cvičení v kolektivu je pěkná věc, ale co s hlídáním dětí? Nabízíme vám několik variant, jak sportovat s dětmi i bez dětí, aby vás pohyb opět začal bavit.

Dětské koutky ve fitness centrech „Už před těhotenstvím jsem chodila cvičit do fitness centra, kde měli krásně zařízený dětský koutek. Zjistila jsem si, že tam hlídají miminka už od 3 měsíců, a tak jsem se těšila, jak hned pár týdnů po porodu začnu zase cvičit. Jenže všechno bylo jinak, Magdalenka celé dny plakala, trápilo ji bříško a já si netroufl a dát ji někomu cizímu, aby mu celé hlídání proplakala. Až po půlroce, když se všechno trochu uklidnilo, jsem se vypravila do fitness centra. I s Magdalenkou v kočárku. Paní v dětském koutku byla moc milá a ujistila mě, že kdyby se cokoli dělo, zavolá mi na mobil. Chvilku jsem s dcerkou v dětském koutku zůstala, hrály jsme si, a když jsem zjistila, že je v pohodě, odešla jsem cvičit. První hlídání jsem byla samozřejmě nervózní, ale při dalším jsem se už na cvičení soustředila mnohem lépe. Věděla jsem, že je o holčičku dobře postaráno, je jen o patro níž a já se za ní můžu jít kdykoli podívat.“ IVANA

Kde: Holmes Place, Praha, Star Trac, Brno, Factory Pro, České Budějovice, Cena: od 30 Kč/1 hodina

Fitness center, která by zároveň nabízela i hlídání dětí, bylo až donedávna jen minimum. S rostoucím počtem narozených dětí a aktivních maminek se však jejich počet zvyšuje i mimo hlavní město. Ne všude hlídají už miminka, ale při menším počtu dětí se lze domluvit i na této výjimce. (Výše uvedená centra hlídají i miminka!) Určitě se však předem informujte, jaký je věkový limit dětí, kolik jich je v dětském koutku najednou, jak je vybaven a jak kvalitní personál děti hlídá. Rozdíl je také mezi pasivním hlídáním, kdy „teta“ na děti jen dohlíží, a aktivním hlídáním, kdy si s dětmi hraje, vymýšlí jim zábavu apod. Budete-li nechávat v koutku malé miminko, vybavte hlídací paní přesnými instrukcemi, čím dítě zabavit, zda bude spát nebo ne, a určitě jí tam nechte také náhradní plenku, popř. jídlo a pití.


Plavání s kojenci „Na plavání s kojenci jsme začaly chodit, jak jen to bylo možné. Kamilce v té době byly 3 měsíce. První 3 hodiny byly trochu proplakané, než si zvykla na nové prostředí, ale od té doby si vody v bazénu náramně užívá. Pro plavání jsem se rozhodla z důvodu, že mám sama vodu ráda a vždycky mě fascinovalo, co všechno děti ve vodě dokážou. Ze začátku bylo plavání‚ spíš seznamování s vodou, různé říkanky ve vodě, pomalu se zkoušelo polévání hlavičky až po potopení, přešly jsme na nácviky ležení na vodě (na bříšku i na zádech), skákání do vody a první nácviky plaveckých technik (správné kopání nožičkami, dýchání do vody atd.). Hodiny jsou vyvážené, děti si i zadovádí a není to pro ně jen dřina, ale také zábava. Spokojeny jsme obě a myslím, že to dokládá fakt, že v lednu to budou už dva roky, co takhle plaveme.“ MONIKA

Při plavání s dětmi se dosytosti vyřádí i dospělí. Nikdo vás nebude zkoušet z rychlosti plavání, ale při vození, potápění a dovádění ve vodě si procvičíte svaly celého těla. Díky vlastnostem vody se nemusíte bát o klouby a páteř, protože voda utlumí veškeré nárazy. I když jste neměli celý život rádi vodu, možná vás právě tato zkušenost s dětmi lásce k vodě opět naučí. Abyste plaváním opravdu zhubli a tvarovali postavu, je nutné plavat alespoň 3x týdně 30–45 minut a navíc v relativně teplé vodě – nejméně 25 °C. Jinak by mohlo mít plavání úplně opačný účinek – ve studené vodě má tělo naopak tendenci k ukládání tuků.

Kde: Baby club Kenny, po celé ČR, , Baby Club Juklík, Nymburk, Tábor, Praha, , Plavání kojenců Eliška, Hradec Králové, Cena: asi 600 Kč/1 lekce


Fitmami „Bez sportu si svůj život nedovedu vůbec představit. Vyzkoušela jsem snad všechno od atletiky přes plavání až po akrobacii. Nakonec jsem ale zakotvila u aerobiku a dokonce jsem se stala cvičitelkou. Když se mi narodila dcera Lilianka, zjistila jsem, že pokud nebudu mít pravidelné hlídání, moje sportovní možnosti se rapidně zmenší. Pak jsem ale náhodou zjistila, že Lili se cvičení se mnou víc než líbí – směje se, výská apod. Rozhodla jsem se proto vytvořit takový program, kde by maminky mohly cvičit a sportovat ve společnosti svých dětí. V ideálním případě přímo v přírodě. Za pár měsíců jsem zahajovala první lekci a maminky i děti byly nadšené. Na jaře a v létě cvičíme v parku, během podzimu a zimy v tělocvičnách. Na nedostatek pohybu si proto nyní rozhodně nemůžu stěžovat.“ PAVLA (AUTORKA PROGRAMU)

Kde: FITMAMI, Praha, Cena: 100 Kč/1 lekce (první lekce zdarma)

Program FITMAMI je určen jak pro maminky, které nikdy necvičily, tak i pro zkušené sportovkyně, které chtějí po porodu doladit fyzičku. Zátěž se zvyšuje postupně, s tím, jak roste miminko. Začít můžete už s dvouměsíčním miminkem, horní věková hranice není omezená, běžně cvičí maminky i se čtyřletými dětmi. Lekce se skládá z kardiotréninku (běh, skákání přes švihadlo, hry s dětmi apod.) a silového tréninku – posilování s gumičkami, vlastní vahou a především samotnými dětmi. Ve FITMAMI je na prvním místě především pohoda miminek a dětí. Celé cvičení je zpestřeno říkankami, básničkami a zpíváním. V případě lekcí v přírodě se navíc neustále pohybujeme z místa na místo.


Miniškoličky „Prvních několik měsíců po narození Jiříka jsem na cvičení nebo sportování neměla ani pomyšlení. Ne že bych zhubnout nepotřebovala, naopak, ale nebyla to moje priorita. Až když byl Jiříkovi rok a půl, řekla jsem si, že se svou váhou musím něco udělat. Chtěla jsem začít chodit do fitka s trenérem, ale protože ani jedna babička nebydlí v Praze, musela jsem začít řešit hlídání. Úplně náhodou jsem se doslechla o školičce, kterou otevřeli nedávno kousek od nás a brali tam už děti od 18 měsíců. Jiříka tam dávám dvakrát týdně na tři hodiny dopoledne a nemůžu si to vynachválit. Já mám čas na cvičení, syn je zase mezi stejně starými dětmi a kromě hraní se učí také spoustu nových věcí. Myslím si, že miniškolička je i skvělá příprava na opravdovou školku, která nás čeká za dva roky.“ BARBORA

Kde: Školička Čertův vršek, Praha, , Miniškolička Kenny, různé lokality po celé ČR, , Celebrity Baby, Čisovice, Cena: od 100 Kč/1 hodina Miniškolička neznamená jen volný čas pro rodiče, ale také učí děti zvládnout první okamžiky bez nich. Miniškoličky bývají otevírány při mateřských centrech nebo klubech plavání, někdy i v rámci klasické mateřské školy. Děti si hrají, cvičí, učí se novým dovednostem a rodiče si mohou zatím zajít zacvičit, vyřídit si osobní věci nebo „jen“ odpočívat apod. Velkou výhodou školiček je to, že dítě hlídá stále stejná osoba a nemusí si tak pokaždé zvykat na jinou „tetu“.

29.1.2009 13:10 | aktualizováno 16.12.2009 12:54 | PAVLA MAŘÍKOVÁ,

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda

Pro komentování článku je nutné být zaregistrován a přihlášen.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.