FITweb

Reklama

ZPĚT

Děti v pohybu

Během prázdnin měly děti pohybu dost, ale jak vybít jejich energii během školního roku? Řešením jsou aktivity, u kterých se o víkendu zabaví celá rodina. A kromě toho můžete ratolesti přihlásit do některého z pohybových kroužků, které nabízejí školky, školy, ale i centra volného času a mateřská centra. Se „sportováním“ mohou totiž začít již úplně malá miminka!

0–2 roky

PLAVÁNÍ S MIMINKY A KOJENCI

Většina dětí vodu odmalička miluje. Je to dáno i faktem, že celých devět měsíců, co vyrůstají v děloze u matky, jsou obklopeny vodou. Zkuste je proto i po narození v jejich lásce k vodě podporovat. Už miminka od šesti týdnů mohou „plavat“ pod vedením lektorky doma ve vaně a od čtyř měsíců navštěvovat kurzy plavání pro miminka. Nejde o plavání v pravém slova smyslu, spíše dovádění a hry ve vodě spolu s rodiči. Základní dovedností, kterou se děti v těchto kurzech naučí, je potápění se a pohyb pod vodou bez toho, aby se „napily“. Při pohybu ve vodě děti posilují všechny důležité svalové skupiny a procvičují koordinaci. Začíná se v poloze na zádech, která je pro ně od narození přirozená. Po zvládnutí prvního vzpřímení se přechází do polohy na bříško. Důležitou dispozicí pro plavání je nízká hustota těla kojence, jež umožňuje, že je vodou nadlehčován.

YAMAHA KURZY

Máte-li pozitivní vztah k hudbě a pohybu navíc, určitě neváhejte a přihlaste se spolu i se svým děťátkem do Yamaha kurzů. Program „Robátka“ je nejnovějším programem hudební školy Yamaha pro děti od 4 do 18 měsíců. Na jeho vývoji se podílela řada fundovaných odborníků z oblasti hudební pedagogiky, pediatrie a dětské neuropsychologie. I když hlavní podstatou kurzů je upevňování vztahu k hudbě, nedílnou součástí je také pohyb a rozvoj motoriky dětí. Základem se stal proces „volného objevování“. Dítěti dává možnost pozorovat a objevovat nabízené předměty s přihlédnutím k individuální úrovni smyslového vnímání. Dalšími aktivizačními prvky jsou společný zpěv, poslech hudby a hudebně-pohybové hry. A nemyslete si, že během lekce budete vy, rodiče, jenom tak nečinně posedávat. Naopak počítejte s tím, že budete odcházet s pěkně propoceným tričkem!


3–6 let

RYTMIKA

Děti se díky ní naučí nenásilnou a hravou formou rozvíjet vnímání hudby a zdravé držení těla. V rytmice se děti v závislosti na věku učí již jednoduché taneční sestavičky, pohybová říkadla a tanečky různých žánrů – disko, hip hop, lidovky, balet, latinskoamerické tance a aerobik přizpůsobený dětem. Při nácviku jednoduchých choreografi í se dbá především na správné držení těla, ladnost pohybu, pohybovou paměť a především na sportování pro zdraví i zábavnost taneční lekce.

SPORTOVNÍ HRY

Tento kroužek je vhodný pro všechny kluky a holky, kteří si rádi hrají a sportují. Mohou se těšit na nové, zajímavé hry, ale i oblíbené klasické hry s míčem či nářadím, za pomoci kterých se „vyřádí“ a odreagují. Jde v podstatě o základní a všestrannou průpravu pro další sportování. Právě zde se často projeví přirozený talent dítěte, který ho nasměruje dále. Sportovní hry probíhají v létě venku na školních hřištích, v zimě v tělocvičnách apod. Při výběru sportovních aktivit se vychází z věku a šikovnosti dětí a zároveň se dbá na sportování pro zdraví a kamarádství.

CVIČENÍ V SOKOLE

I když vám bude možná cvičení v Sokole trochu zavánět „starou dobou“, co se týče dětských aktivit, mají je skvěle propracované. Navíc, alespoň malá sokolovna je u nás snad v každém městečku. Pro nejmenší děti nabízí Sokol cvičení rodičů s dětmi, při kterém se děti seznamují s jednotlivým náčiním a nářadím, učí se manipulovat s míčem, orientovat se v prostoru a v neposlední řadě se nenásilnou formou začínají osamostatňovat a spolupracovat se svými vrstevníky i dospělými. Aby bylo cvičení pro děti motivující a zábavné, pořádají se několikrát do roka různé přebory, soutěže a závody.


6–10 let

SEBEOBRANA A BOJOVÉ UMĚNÍ

Máte doma malého bojovníka, který neohroženě chrání mladšího sourozence? Pak by se mu mohl líbit kroužek sebeobrany a bojového umění. Děti se v něm seznámí s nejznámějšími druhy bojových sportů – karate, judo, kick box atd. Cílem je i nejmladší děti naučit zautomatizované reakce sebeobrany pro případné napadení. Jde o sportovní průpravu a přípravu k intenzivnímu nácviku konkrétního bojového umění. V kroužku se dbá na sportování pro zdraví, zvyšování fyzické kondice, obratnost, psychickou vyrovnanost, sebedůvěru i smysl pro čestnost.

AEROBIK

Mnohé holčičky mají velkou snahu napodobovat své maminky, a proto se již od útlého věku dožadují přihlášení na aerobik. Určitě neuděláte chybu, když jim vyhovíte, ale vybírejte pečlivě. Rozhodně není vhodné, aby s vámi dcerka chodila na lekce pro dospělé. Přihlaste ji na dětský aerobik, ve kterém se hravou a přirozenou formou rozvíjejí pohybové schopnosti, muzikálnost, vnímání hudby a zdravé držení těla. Děti se v lekcích naučí základní aerobické prvky a sestavy různých tanečních stylů a žánrů. Součástí každé lekce je posilování uzpůsobené samozřejmě dětem a také nezbytný strečink.

HIP HOP

Tyto taneční lekce jsou zaměřené především na hip hop s prvky diska a street dance, který vychází z civilního „pouličního tancování“. Choreografi e jsou inspirovány videoklipy hvězd MTV a lekce vyučovány kondiční formou za doprovodu soulové, funky a hiphopové hudby. Tancovat hip hop bude bavit i nejmenší tanečnice, které nemají zatím žádné zkušenosti.


Kde najít vhodný kroužek pro vaše děti?

* www.krouzky.cz – výběr volnočasových aktivit dostupných v MŠ i ZŠ po celé ČR
* www.sportacademy.cz – organizuje sportovní aktivity pro děti i dospělé; dětské kurzy zahrnují judo, balet, plavání, základy gymnastiky a míčové hry

5.10.2009 10:12 | aktualizováno 16.12.2009 11:23 | Pavla Maříková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda

Pro komentování článku je nutné být zaregistrován a přihlášen.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.