FITweb

ZPĚT

Skoncujte s dietami!

Grapefruitová, zónová či hollywoodská dieta. Celé generace žen týraly své tělo asketickým počítáním kalorií. Aktuálním trendem je jít zcela opačným směrem a řídit se heslem: nejlepší dieta je žádná dieta!

Andrea s většími či menšími úspěchy bojovala s širokými boky a slovansky tvarovaným pozadím už od puberty. Jakmile ale nastoupila na svou první pracovní pozici, její každodenní režim nabral na obrátkách. Se stoupající hladinou stresu a narychlo zhltnutými obědy začala přibývat i nechtěná kila.

Začala se trápit dietami, které jí vydržely do chvíle, kdy minula nejbližší stánek s rychlým občerstvením. Po několika měsících vyčerpávajícího kolotoče přejídání a hladovění se rozhodla vzít to z jiného konce.

Přestala se týrat a drasticky omezovat a svou snahu o zdravější životní styl pojala pozitivně. Konečně zjistila, že jí dělá dobře užívat si jídlo, po kterém se cítí dobře, které je nabité blahodárnými látkami, zdravé a zároveň i výborně chutná. Podobnou strategii v současnosti sdílí čím dál víc bývalých dietářek.

ODKLON OD HLADOVĚNÍ

Stále se najdou lovkyně štíhlé linie, které se kvůli gramu shozeného tuku odhodlají k čemukoli, včetně polykání „zázračných“ hubnoucích pilulek či riskování vlastního zdraví. Trend se ale už naštěstí vyvíjí jinak – počet žen, které drží dietu, se během posledních dvou let snížil zhruba o třetinu.

Nejspíš za tím stojí „food revoluce“, která udělala z kvalitního jídla středobod našeho života a z šéfkuchařů celebrity první kategorie. Ve městech se zároveň vyrojily farmářské trhy, nabídka kurzů vaření se rozšířila o spoustu zajímavých položek a labužnický požitek z jídla se stal velmi oblíbeným tématem společenských konverzací.

BIOSTYL

Na druhé straně, nejslavnější americké programy diet, mezi něž patří Weight Watchers a Nutrisystem, zaznamenaly pokles tržeb. Snižuje se i prodejnost knih o instantních dietách typu „Zhubněte pět kilo za týden“, méně na odbyt jdou i některá nízkotučná či dietní jídla. Naopak konzumace másla v poslední době stoupla o 25 % a stále více strávníků má zájem o plnotučné mléčné výrobky.

Zatímco dietáři dříve chodili do restaurace s kalkulačkou a horlivě počítali svůj denní kalorický příjem, dnešní milovníci zdravého stylu považují za samozřejmost zjistit si původ vajíček, z nichž jim kuchař připravil omeletu, a ověřit si, jestli zvířata, z nichž pochází šťavnatý steak, prožila šťastný a spokojený život.

DIETNÍ POSEDLOSTI

Držení drastických diet má jednu velkou nevýhodu – jakmile omezíte příjem kalorií, metabolismus se zpomalí, a tím vzroste riziko, že se shozená kila rychle vrátí díky jojo efektu. Vylučování kalorických bomb z jídelníčku navíc vede k tomu, že si k nim vytvoříte nezdravý vztah připomínající posedlost.

Během diety se pak stačí podívat na obrázek tučného a nezdravého jídla, aby došlo k vyplavení dopaminu, tedy látky, která je zodpovědná za pocit blaha. Potrava se tak stává modlou, které nevědomky propadáme. Řešením je proto stravovat se zdravě, aniž bychom cokoli razantně z jídelníčku vyloučili. Navíc pokud budete celý den žít na smetanové pizze a smažených hranolcích, je jasné, že těžko pak předvedete omračující výkon v posilovně nebo při běhání v parku.

Takže ke stravitelnému a rozumnému jídelníčku vás zcela přirozeně dovede i snaha zazářit při sportování. Co se týká formování postavy, dnes už platí heslo „strong is the new thin“ (síla je nová verze štíhlosti).

SÍLA SDÍLENÍ

Dalším trendem je sdílení pozitivního přístupu k jídlu na sociálních sítích. Studie dokazují, že máte-li přátele, kteří se stravují zdravě, je mnohem pravděpodobnější, že je budete následovat. Pokud tedy vaše kamarádka sdílí fotku avokádového salátu, zatímco jiná se podělí o nový recept na zeleninové ratatouille, vy sama pak automaticky ztratíte chuť na svíčkovou s pěti knedlíky.

Této filozofie se drží i světoznámá fitness trenérka Kayla Itsines, jejíž obrázky smoothie korunované čerstvým ovocem dostávají na Facebooku přes neuvěřitelných 50 000 lajků, podobně jako selfie její vysportované postavy. „Jím pestrou stravu, protože potřebuju svému tělu dodat palivo, aby mělo dostatek energie, a tak si neodpírám žádnou skupinu potravin,“ hlásá Kayla svůj pozitivní přístup k jídlu.

NOVÉ CESTY

Dřívější klasické diety často ztroskotávaly na chybějící motivaci, nebo spíše sebemotivaci. Najít smysl hubnutí jen ve shozených kilech či v menších objemech totiž není vůbec jednoduché. Strategie dnešních žen je proto jiná a ve výsledku mnohem úspěšnější.

Chtějí dělat vlastní rozhodnutí kolem jídla, vařit si a vychutnávat každé sousto, a to jim umožňuje elegantně vyhrávat válku s nadbytečnými kily a zároveň si užívat života plnými doušky.

ČASOVÁ DIETNÍ OSA

1829 GRAHAMOVA DIETA

Reverend Sylvester Graham se svými grahamovými krekry propagoval dietu založenou na vysokém příjmu vlákniny, omezení mléčných výrobků a bez masa. Cílem bylo mimo jiné zbavit se „hříšných myšlenek“.

1920 GRAPEFRUITOVÁ DIETA

Stravovací režim známý také jako hollywoodská dieta byl založený na půlce grapefruitu ke každému jídlu, což mělo nastartovat spalování. V 70. letech minulého století dieta zažila svůj comeback.

1950 TUKOŽROUTSKÁ DIETA

Tato dieta byla založena na sedmidenním jídelníčku obsahujícím velké množství polévky z hlávkového zelí. I ta se několikrát vrátila zpátky do módy a slibovala úbytek až pěti kilogramů.

1970 SCARSDALSKÁ DIETA

Za své jméno vděčí americkému městu Scarsdale, v němž působil její duchovní otec, lékař Herman Tarnower. Spočívala ve svačinkách na bázi kořenové zeleniny a popíjení nápojů s obsahem kofeinu.

1977 DIETA SLIM FAST

Heslem „tekuté diety“ pro podporu redukce tělesné hmotnosti, která měla rychlé výsledky, bylo dát si šejk ke snídani i k obědu a svůj jídelníček nakonec korunovat střídmou večeří.

1981 DIETA Z BEVERLY HILLS

Kontroverzní plán, který sliboval za 35 dní až o sedm kilo méně, začínal desetidenním jídelníčkem založeným pouze na ovocné stravě a měl obrovský úspěch mezi hollywoodskými celebritami.

1990 NÍZKOTUČNÉ DIETY

Dietní bible této doby hlásaly omezení nasycených tuků ve prospěch nízkotučných výrobků, které byly ale nabité tukem a v konečném efektu spíš posílily vlnu obezity.

1992 ATKINSOVA DIETA

Velmi kontroverzní způsob snižování váhy proslavila vydatná snídaně na bázi vajíček se slaninou. Nízkosacharidová dieta povolovala i velmi tučné uzeniny a sýry, které jsou v jiných režimech naprosté tabu.

1995 ZÓNOVÁ DIETA

Biochemik Barry Sears zavedl poměr sacharidů, bílkovin a tuků 40–30–30, což stabilizovalo hladinu krevního cukru. Ne každého dietáře však bavilo propočítávat procenta.

2000 OČISTNÁ KÚRA MASTER CLEANSE

Nápoj z vody, citronu, javorového sirupu a kajenského pepře vznikl už v roce 1940. Do módy se ale vrátil hlavně na začátku milénia, kdy ho proslavila populární zpěvačka Beyoncé.

2010 PALEO DIETA

Podle příznivců této diety jde spíše o životní styl, který nás vrací ke kořenům. V praxi to znamená spoustu ořechů, masa a hlavně žádné pečivo nebo průmyslově zpracované potraviny.

2013 DIETA 5 : 2

Princip diety, mezi jejíž fanoušky patřila i modelka Heidi Klum, je jednoduchý – pět dní jíte, na co máte chuť, a dva dny počítáte kalorie. Pro „hladové“ dny je stanoven počet kilokalorií: 500 pro ženy a 600 pro muže.


Článek vyšel v časopise Dieta 01/2016.

1.3.2016 7:30 | Hana Soukupová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.