FITweb

Reklama

ZPĚT

Cate Blanchett (39)

Vážit „dvacet kilo i s postelí“ nemusí být vždycky životní výhra. Představíme vám čtyři populární křehulky, které musejí denně čelit narážkám o anorexii a na reklamních plakátech se objevují s počítačově vylepšenými vnadami.

PRŮSVITNÁ ELFKA

* Vyrůstala v Austrálii, do Hollywoodu přesídlila kvůli práci, ale přechod na kalorickou americkou stravu nezanechal na její postavě nejmenší stopy. * Možná i její éterický vzhled jí pomohl k roli elfí královny v Pánovi prstenů, která ji vynesla mezi hollywoodskou smetánku. * Když se přede dvěma lety objevila na večírku v Metropolitním muzeu umění v New Yorku v zářivé róbě a o pěkných pár kilogramů lehčí, všechny šokovala. Vystouplé klíční kosti a propadlé tváře hned vyvolaly spekulace na téma anorexie. * Miluje dietní kolu a rychle se zbavila těhotenských kil po narození svých tří synů. * Oproti manželovi Andrew Uptonovi, který má pár kilo navíc, působí velmi křehce. I proto se o nich občas píše jako o „krásce a zvířeti“. —- Co je anorexie? Psychické onemocnění mentální anorexie postihuje převážně dívky v pubertě a mladé ženy (objevuje se asi u 1 % z nich). Jde o vědomé odpírání si potravy za účelem dosažení zkresleného ideálu krásy. Výsledkem jsou krizové situace, kdy postižení často bojují i o život. Nejsme se sebou spokojené! Že jsme hodně sebekritické, to o sobě my ženy určitě dobře víme. Ale jak je to zlé, ukázaly až nedávné průzkumy. V těch 6 z 10 žen prohlásilo, že nejsou spokojené s tím, jak vypadají! Ve vztahu k váze 4 ženy z 10 uvedly, že se nad sebou zamýšlejí každý den, každá třetí chce zhubnout aspoň 10 kilo. Věk není rozhodující V poslední době se anorexie rozšířila také u čtyřicátnic. Ty pro změnu podléhají strachu ze stárnutí a chtějí tento fakt oddálit. Také se trápí odchodem dětí, jež dospívají, nevěrami partnerů, kteří si užívají „druhou mízu“. A v práci musí obstát vedle o generaci mladších kolegyň. Pak přicházejí deprese, anorexie… Trpí také muži Módní diktát doléhá i na mladíky, kteří v rámci péče o vzhled přestávají vidět hranice mezi štíhlostí a vychrtlostí. Podle amerického průzkumu bylo v roce 1972 se svým vzhledem spokojeno 75 % mužů, o 25 let později to byla jen třetina dotázaných a v současné době svůj vzhled pokládá za nevyhovující už 97 % z nich! Z anorexie do bulimie Dostat se z anorexie chce silnou vůli a nemocní se při tom často stávají obětí dalšího strašáka, mentální bulimie. Aby uklidnili okolí, začnou přijímat potravu a vzápětí ji zvracejí. Pak zjistí, že tak se dá „žít“, přejdou k přejídání, zvracení, a jsou v pekelném kolotoči, provázeném depresemi a sebedestruktivními sklony. —-

Anorexie v číslech:

* Energetický příjem lidí s anorexií klesá pod šílených 900 kJ/den.
* Nejrizikovější skupinou jsou ženy mezi 15 a 30 lety, ale spodní hranice se posunula už na 12 let.
* I když se žena s anorexií vyrovná, mají její děti až 12x vyšší možnost, že jí také budou trpět.

15.6.2009 15:57 | ILONA LAUŽANSKÁ, JANA POTUŽNÍKOVÁ

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda

Pro komentování článku je nutné být zaregistrován a přihlášen.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.