FITweb

Reklama

ZPĚT

Na váhové houpačce s Bridget Jones

Málokterá herečka musela tolikrát přibrat a zase zhubnout během své kariéry jako Renée Zellweger. Kdy se cítí sama sebou - se svůdnými křivkami „krev a mlíko, nebo během svého štíhlého období?

„Já na Bridget obdivuju její neustálý optimismus, který ji neopouští v žádné situaci. Líbí se mi, že i když se jí zrovna nedaří v lásce, vždycky se tomu umí zasmát a říct si: dělám, co se dá,“ vychvaluje Renée Zellweger svou nejproslulejší postavu. A v mnohém se jí podobá. S buldočí vytrvalostí dokáže kvůli této roli přibírat a zase shazovat deset kilogramů. A se stejnou vytrvalostí a optimismem čelí svým milostným nezdarům a rozchodům.

Renée je známá tím, že se s každou svou rolí naprosto sžívá. Zřejmě i proto patří k nejoblíbenějším herečkám Hollywoodu.

MULTIKULTURNÍ PŮVOD

„Jsem hrdá na to, že jsem Norka,“ prohlašuje Renée, ale ve skutečnosti je to s jejím rodokmenem velmi složité. Její otec je švýcarský inženýr, který vyrůstal v Austrálii, a matka zdravotní sestra ze Skandinávie. Ač pochází z Norska, je laponského původu, což je patrně příčinou jejích vystouplých lícních kostí a mírně zešikmených očí. Renée se narodila 25. dubna 1969 v Texasu, kde se její rodiče nakonec usadili. Už na střední škole týrala své tělo na hodinách gymnastiky a kromě toho se zamilovala do dramatického kroužku. V hereckých kurzech pokračovala i později, při studiu angličtiny na univerzitě. V devadesátých letech začínala drobnými roličkami v televizi a reklamách a mezitím roznášela koktejly v baru a čekala na svou velkou šanci. Ta však přišla až po dlouhých deseti letech.

VELKÉ ZMĚNY S BRIDGET

Roku 2001 se stala protagonistkou komedie, která změnila vnímání svobodných třicátnic. Role oplácané třicetileté smolařky Bridget Jones ji přinutila hned ke dvěma velkým změnám - musela se zbavit amerického přízvuku a přibrat celých deset kilogramů. „Jedla jsem šest pizz a tři sladké tyčinky denně. Navíc jsem si dávala těstoviny a sendviče s arašídovým máslem. Myslím, že jsem byla jedinou herečkou v Hollywoodu, která měla na dvířkách ledničky připíchnutý plán, jak přibrat na váze. Bylo to jako řízené vykrmování.

Jen jsem se bála, že netloustnu dost rychle. Pracovali jsme totiž šestkrát týdně a já měla strach, že kvůli tomu trochu zhubnu a projeví se to na výkyvech váhy. Naštěstí k tomu ale nedošlo.“ Veškerá námaha spojená s cíleným pěstováním tukových polštářů se jí bohatě vyplatila. Romantická komedie se totiž stala kultovním snímkem nejen pro nezadané třicátnice a zajistila blonďaté Američance nehynoucí zájem publika i médií.

ZPÁTKY NA PŮVODNÍ VÁHU

„Bylo to vzrušující, vyplnit šaty pro Bridget. Připadala jsem si skvěle. Nebylo mi to nepříjemné a nezdálo se mi, že by to změnilo můj život. Měla jsem i nesmírně pozitivní reakce od mužů kolem,“ vzpomíná dnes. Spousta přátel jí říkala, že by si měla některá ta kila navíc nechat. „Tehdy jsem souhlasila, protože na tom bylo něco super. Jsem ale ženská a nakonec jsem si řekla ne. Jako každá žena chci vypadat co nejlíp,“ přiznává. „Je mi ale líto, že za mnou dodnes chodí lidé a ptají se mě, jak jsem zhubla. Nemůžu o tom mluvit, protože nejsem dietoložka.“ Přesto na veřejnost prosáklo, že vynechala vše sladké a vrátila se ke svému milovanému joggingu, který jí ovšem zpočátku činil určité potíže. „Když jsem šla poprvé běhat, pobíhal přede mnou třináct let starý pes a já ho nemohla dohonit!“ popisuje vtipnou historku.

TLOUSTNUTÍ PŘES KOPÍRÁK

Po Bridget přišlo několik filmů, v nichž se objevila v nejlepší formě. To platí zejména o muzikálu Chicago, kvůli kterému absolvovala náročný taneční výcvik, a tak byla štíhlá a vysportovaná jako nikdy předtím. Z dalších rolí jmenujme například tulačku z romantického filmu Návrat do Cold Mountain.

V roce 2004 ji však přibírání na váze čekalo znovu -tentokrát kvůli druhému dílu s titulem Bridget Jones: S rozumem v koncích, v němž se opět objevila po boku Colina Firtha a Hugha Granta. Opět se cpala pizzou, čokoládovými tyčinkami, hranolky a k tomu popíjela cukrem nabité koktejly. Svůj jídelníček si naplánovala tak, aby do sebe dostala každý den 4700 kalorií. „Lidé mi říkali, že možná nebylo nutné přibrat tolik i podruhé. Já jsem ale přesvědčená, že to nutné bylo, abych znovu zopakovala stejnou cestu. Kdybych se v ni neproměnila, nemělo by to smysl,“ uvažuje. Po posledním záběru se vrhla na hubnutí, které ji vrátilo mezi nejštíhlejší herečky.

ÚTĚK PŘED SLÁVOU

Role plavovlasého magnetu na průšvihy jménem Bridget Jones jí přinesla obrovskou popularitu, která v určitém období znamenala naprostou ztrátu soukromí. Renée se kvůli životopisnému filmu Těžká váha nechala dočasně obarvit natmavo, a tím se zbavila upřených pohledů kolemjdoucích: „Je to skvělé být bruneta. Můžu se potulovat po Los Angeles a nikdo mě nepozná. Ráno jsem si šla do kavárny na své ranní kafe a oni se mě zeptali na jméno. Nikdo se na mě nepodíval dvakrát a přátelé mě míjeli bez povšimnutí. Bylo to fantastické, protože jsem si připadala zase volná.“ Zakládá si totiž na tom, že jí sláva nestoupla do hlavy a zůstala svá. Snažila se vždy zůstat oběma nohama na zemi a neobklopovat se patolízaly, kteří ji vyhledávají jen kvůli její hvězdné auře. „Nechat se rozmazlovat pro mě znamená přespat na gauči u své nejlepší kamarádky. Miluju hezké chvilky se skutečnými lidmi -taková jsem.“

LÁSKY A ROZCHODY

Půvabné herečce se v milostném životě kupodivu neustále lepí smůla na paty. „Všechny máme něco společného s Bridget, která umí položit otázku: Miluješ mě, nebo ne? Vyhrkne to a možná to vypadá, že není silná. Podle mě je ale velmi statečná, protože řekne, co si doopravdy myslí. I když nedostane od toho muže správnou odpověď, zase vstane a půjde dál. To pro mě znamená sílu,“ vrací se ke své životní roli. Stejnou odvahu prokazuje ve svém osobním životě i ona. Místo po jejím boku už zaujala velká řádka slavných mužů - například herci George Clooney a Jim Carrey či hudebníci Jack White a Kenny Chesney. Kenna si dokonce vzala, ale svatební obřad trval pouhých patnáct minut a po pár měsících byl anulován. Nikdy se nejednalo o dlouholeté lásky, a tak významnou část svého života strávila, stejně jako Bridget, single.

„Na tom být sama nevidím nic deprimujícího. Je to sobecké a pohodlné. Můžete se rozmazlovat a dělat vše, co vás napadne.“ Na svou drahou polovičku má dost vysoké nároky: „Chci muže, který je zároveň slovníkem, encyklopedií i příručkou pro skauty. Muže, který si je vědomý toho, že za sebou zanechává na tomto světě stopu. Přitahuje mě inteligence, kreativita a vášeň - a to nejen ta milostná.“ Zdá se, že v poslední době všechny tyto její představy ztělesňuje byznysman a moderátor Dan Abrams, s nímž chodí na romantické večeře. Momentálně si Renée dává i pracovní pauzu, chce si totiž konečně vydechnout, a tak si svou novou lásku může užívat plnými doušky.

V milostných vztazích je na tom Renée jako Bridget. Krátkodobé vztahy většinou nikam nevedou a její manželství s Kennem Chesneyem, bylo po pár měsících anulováno.


TAJEMSTVÍ JEJÍHO JÍDELNÍČKU

„Většinou mám kolem 55 kilogramů. Na dort mě nenachytáte, ale nabídněte mi italské těstoviny a budu ztracená. Já je prostě miluju,“ prozrazuje své kulinářské vášně. „Nejsem na sladké a neláká mě ani alkohol. Nemám ráda sladkosti ani koláče, takže si nanejvýš jednou za měsíc dojdu na pohár, a to je vše.“ Je fanynkou zónové diety a údajně vyzkoušela také Kimkinsovu dietu, což je v podstatě nová verze pranýřované Atkinsovy diety, která je založená na nízké konzumaci sacharidů. Co se dietních potravin týče, oblíbila si tuňáka, libové studené maso a syrovou zeleninu. „Kalorické jídlo mě vůbec neláká. Když si můžu vybrat, dám si například syrový špenát s vaječným bílkem.“

8.9.2009 11:03 | Ilona Lužanská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda

Pro komentování článku je nutné být zaregistrován a přihlášen.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.