FITweb

Reklama

ZPĚT

Tukožroutská polévka

Název jedné z nejznámějších diet napovídá, že se při ní zbavíte tukových zásob. A slibuje, že dodržíte-li její pravidla, ubude vám za týden až 7 kilogramů! Bez hladovění, jojo efektu i toho, že byste si ničili zdraví.

Kdo jí tukožroutskou polévku, když potřebuje dopnout těsné šaty či oblek?
Sean Connery, Uma Thurman, Karl Lagerfeld, Michelle Pfeiffer

Název jedné z nejznámějších diet napovídá, že se při ní zbavíte tukových zásob. A slibuje, že dodržíte-li její pravidla, ubude vám za týden až 7 kilogramů! Bez hladovění, jojo efektu i toho, že byste si ničili zdraví.

Když se poptáte ve svém okolí, vsadím se, že každý druhý přizná, že tuhle dietu zkusil. S jakými výsledky? Internetové diskuse nabízejí množství názorů. Jedni říkají, že je tukožroutská polévka zázrak, prý po ní zhubli a váhu si už několik let drží. Další sice shodili, ale zafungoval jojo efekt a kila se vrátila. Třetí skupina testovačů ji už nikdy nechce vidět, protože jim po ní bylo zle (jezte celý týden jedno a to samé!)… Co o ní ovšem lze říct objektivně?

ZA VŠÍM HLEDEJ DOKTORY

Tato zeštíhlující kúra se řadí k těm, s nimiž přišli lékaři. Konkrétně američtí před třiceti lety, když prý potřebovali, aby obézní pacienti rychle zhubli před náročnými operacemi. A už v tento okamžik mě napadá otázka, proč ji chtějí držet lidé zdraví. Odpovím si sama: protože jíst týden totéž se zdá snazší než doživotní přeměna stravovacích i pohybových návyků. Mně se zdá naopak šílená představa, že sedm dní budu mít na talíři jednu a tutéž polévku, která koncem týdne už ani nemůže vypadat vábně. Důležitější než estetický požitek při servírování je ovšem určitě fakt, že vám tato dieta tak trochu pocuchá zdraví…

ŽIVINY V NEDOHLEDNU

I z pohledu laika je jasné, že tukožroutská polévka není nijak výživná. Ano, obsahuje zdravé ingredience, jež jsou nabité vitaminy, vlákninou, nezatěžují tělo cholesterolem, jenže… Zkuste mezi tou zeleninovou polévkou prokládanou převážně opět jen zeleninou a ovocem najít bílkoviny, komplexní sacharidy a kvalitní zdroje energie! K bílkovinám se propracujete až 5. a 6. den, kdy už byste měli mít o 5 kilo méně. Jenže co můžete zhubnout, když jste v uplynulých dnech nevyživovali svaly? Svalovou hmotu. A k tomu ztratíte nějakou vodu. Tuku vám tukožroutská polévka „užere“ hodně málo, protože když vám ubývají svaly, přicházíte právě o spalovače tuků…

TĚLO VOLÁ SOS

Po týdnu s touto polévkou oblečete džíny o velikost menší. Lákavá představa. Jen si k ní doplňte ještě následující. Co se stane, když budete tělu dávat prakticky jen zeleninu a ovoce? Nadýmání se stane vaším věrným přítelem a toaletu budete muset mít stále v doběhu. Potrápí vás nervozita a únava, protože přijmete ani ne poloviční množství energie, jež potřebujete. První den dva bude možná super, že množství polévky, které smíte sníst, je neomezené, ale čtvrtý den ji nebudete moct ani vidět. Zelí a zase zelí. Takhle nevypadá pestrý jídelníček!

NA VLASTNÍ RIZIKO

Když to sečtu, sama bych se do této polévky nepustila. Miluju rozmanitost a představu, že si můžu dát, na co mám chuť. Slibovaný váhový úbytek zní fantasticky, ale za jakou cenu? Navíc jojo efekt je jistý, vždyť při tom asketickém jídelníčku se člověk přirozeně musí těšit, až si dá „za odměnu“ kalorické jídlo!

RECEPT NA ORIGINÁLNÍ TUKOŽROUTSKOU POLÉVKU

INGREDIENCE:
1 hlávka bílého zelí
2–3 zelené papriky
1 kg mrkve
6 menších jarních cibulek
1 řapíkatý celer
0,5 kg rajčat (nebo 2 konzervy rajčat bez slupky)
1–2 kostky zeleninového bujonu POSTUP:
Zeleninu pokrájíme na kousky, dáme do hrnce s vodou a uvaříme doměkka. Přidáme zeleninový bujon, podle chuti dochutíme kořením a bylinkami, ale nesolíme. Servírujeme zásadně bez pečiva a během dne střídáme s předepsanými jídly.

TUKOŽROUTSKÁ POLÉVKA OČIMA PHDR. IVY MÁLKOVÉ,

zakladatelky společnosti STOB (www.stob.cz): „Hlavním záporem této diety je fakt, že zcela opomíjí důležitost bílkovin, jejichž příjem by měl být okolo 80 gramů za den, a při této dietě zcela chybí. Strava s optimálním množstvím bílkovin má přitom pro hubnutí mnoho výhod: bílkoviny navozují lepší pocit sytosti, mají nejvyšší energetickou náročnost, protože na jejich strávení je třeba více energie než na rozložení jiných živin. Jsou nezbytné pro uchování svalové hmoty. Pro správnou výživu jsou zkrátka nepostradatelné, neboť jsou základními stavebními kameny organismu. Dalším záporem této diety je fakt, že nám sice pomůže naplnit okřídlené heslo „5x denně zeleninu“, bohužel však jen dočasně a v konečném důsledku může vést k přesycení zeleninou a jejímu dlouhodobému odmítání. Populárnosti této diety nicméně využila firma Fit Menu, která pod názvem Krotitel tuku připravuje polévku, jež kromě zeleniny obsahuje mleté libové hovězí maso, čímž splňuje správný poměr živin.“

Rozpis diety na celý týden:


1. den
V jídelníčku převažuje tukožroutská polévka, kterou je možné proložit ovocem (maximálně 1 kg za den vyjma banánů). Důležitý je intenzivní pitný režim, do kterého patří především čistá voda a neslazené ovocné či bylinkové čaje, podle chuti i káva.
2. den Základem je opět zelná polévka prokládaná tentokrát zeleninou v libovolném množství. Některé varianty dovolují večer velkou pečenou bramboru s máslem.
3. den Váhový úbytek by se měl pohybovat kolem 2–3 kilogramů. Na pořadu dne je opět polévka a kromě ní ovoce i zelenina.
4. den Jeden z nejnáročnějších dní předepisuje kombinovat tukožroutskou polévku se třemi banány a třemi sklenicemi odtučněného mléka.
5. den Polévka je opět nedílnou součástí jídelníčku, je třeba sníst alespoň jednu porci. K tomu však můžete (ideálně dušené) hovězí maso (celkem 200–300 gramů) a k němu 5–6 čerstvých rajčat. Opravdu hodně pijte!
6. den Kromě polévky si opět smíte připravit hovězí maso, tentokrát třeba na grilu, ovšem zcela bez tuku. Jako přílohu k němu volte čerstvou zeleninu.
7. den Rýže a zelenina, právě ty vedle zelné polévky završí vaše týdenní úsilí.


Marion Grillparzerová: Magická zelná polévka (229 Kč, nakl. Ikar) Německá autorka se rozhodla dát tukožroutské polévce šanci a ukázat, že když se chce, lze si týdenní strádání uzpůsobit tak, aby tělu skutečně prospělo. Nabídne vám v ní spoustu voňavých a chutných variant polévky, prozradí, pro co všechno je zelí dobré, nemluvě o tom, že denní jídelníček provázející tukožroutskou dobrotu výrazně obohatila. Sepsala také tzv. intervalovou dietu, s níž je možné po sedmi dnech zelné polévky pokračovat v hubnutí rozumnějším způsobem. Za přečtení knížka určitě stojí, zda za to stojí i samotná dieta, byť upravená, musíte uvážit sami.

2.10.2009 16:12 | Jana Potužníková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda

Pro komentování článku je nutné být zaregistrován a přihlášen.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.