FITweb

Reklama

ZPĚT

7 věcí, které vám brání zhubnout

Všichni chceme vypadat skvěle, a přesto málokdy svého snu dosahujeme. Čekáme s nákupem bikin, s exotickou dovolenou, kurzy salsy... na dobu, kdy budeme štíhlí a krásní, abychom pak zase sami sebe zklamali, snědli nepočítaně čokolády a zasypali se hromadou výčitek. Také vás zajímá, v čem je zakopaný pes?

1 NEHUBNEME ZE SVÉHO PŘESVĚDČENÍ

„Často se ve své praxi kouče setkávám s ženami, jež se pouštějí do boje s nadbytečnými kilogramy kvůli uštěpačným poznámkám svých matek, partnerů, protože mají pocit, že pak budou víc akceptovány okolím a následně šťastnější. Chyba lávky. To, že naplníte očekávání kohokoli jiného, neudělá nikdy šťastnou vás samotnou,“ říká Lenka Černá otevřeně. Co s tím? Dejte si tu práci a zjistěte – klidně i za pomoci kouče, psychologa – co chcete vy sama. Líbí se vám vaše kila navíc? Nechte si je. A spíš než abyste se trápila kvůli hubnutí, zaměřte se na to, co v životě změnit, abyste byla zdravá, cítila se lépe a sama sebe konečně přestala řadit mezi věčné „ošklivky“.

2 NEMYSLÍME NA SVÉ ZDRAVÍ

„Další častou chybou při začátku hubnutí bývá přesvědčení, že je třeba zbavit se kilogramů pouze z jakéhosi estetického důvodu. Ale přiznejme si, kdo z nás přitom myslí na své zdraví? Na to, že odbouráním tukových zásob prospějeme svému srdci, kloubům, imunitě? Přitom kdybychom jídelníček změnili právě s ohledem na své zdraví, nemuseli bychom stále bojovat sami se sebou, výčitkami, zkrátka ocitnout se ve známém kolotoči ještě známějšího jojo efektu a nízkého sebevědomí. Pokud se budeme soustředit na zdraví, automaticky přece začneme i hubnout,“ konstatuje Lenka Černá.

Co s tím? Je třeba uvědomit si jediné: že tělo vám má sloužit dlouhé roky, a to, jak se o něj budete starat, ovlivní skutečnost, jak se v něm budete cítit. Nacpete ho cukry a tuky? Nikdy nevyběhnete schody po dvou. Necháte ho celé večery válet se u televize? Svaly ochabnou a těžko vás ve stáří unesou nohy. Tohle jsou přece daleko racionálnější důvody pro hubnutí než o velikost menší džíny. I když v nich určitě budete vypadat skvěle!

3 JSME NA SEBE PŘÍLIŠ PŘÍSNÍ

Tohle už jsme zažili také všichni: došli jsme ke skálopevnému rozhodnutí, že se sebou konečně něco uděláme a pustili se do toho se vší vervou. Budeme na sebe tvrdí, sami sebe přesvědčíme, že máme tu vysněnou pevnou vůli. Vyškrtneme všechno sladké, omezíme porce, v těch nejšílenějších případech si usmyslíme, že třeba týden budeme jíst jen zeleninu, a to by bylo, abychom nezhubli! A co se stane? Nejpozději třetí den jsme malátní z nedostatku živin, žaludek se hlásí o přísun a každé jeho zakručení nám bere odhodlání vytrvat. V tomto případě naštěstí, protože jinak bychom si jen devastovali zdraví! Co s tím? Vymažte si z hlavy „nahrávku“, že hubnutí znamená hladovění, a poctivě si přečtěte několik posledních vydání našeho časopisu. Píšeme někde o tom, že se máte trápit? Ne. Po mnoha rozhovorech s odborníky a vyzkoušení na vlastní kůži totiž víme, že pokud chcete zhubnout, musíte jíst. Pravidelně, zdravě, s rozvahou! Jen pocit stálé sytosti vás uchrání od nájezdů na ledničku. Jen správný přísun živin vám dovolí cestu k nápravě váhy i zdraví si zpříjemnit – hodinami tance, výlety na kole… Dieta pro vás zkrátka nesmí být noční můrou, u níž se budete těšit, až skončí.

4 ŽIJEME V ZAJETÍ NÁVYKŮ Z DĚTSTVÍ

Pamatujete si scény, které se odehrávaly u nedělních obědů? Talíř vydatné polévky, pak pořádná porce v duchu české kuchyně, a i když jsme neměli hlad ani chuť, ze všech stran znělo: dojez to! A tak dodneška poctivě dojídáme a místo toho, abychom si hýčkali své zdraví, zohledňujeme hlavně fakt, že jídlem se nesmí plýtvat a dojídat je základní pravidlo. A nejen to, máme zafixovaná i ona vydatná jídla, která – jak jsme stále přesvědčeni – patří na stůl, kdykoli je čas se jimi „odměnit“.

Co s tím? Přežitého přesvědčení o tom, že dojídat je nutné, se zbavte jednoduchou lstí: dávejte si poloviční porce. Pak si můžete jednou začas dopřát v neděli klidně i maminčinu svíčkovou – ale jen jeden talíř a dva knedlíky postačí. A nezapomeňte energetický příjem zohlednit v lehké večeři a pořádně dlouhé procházce!

5 PODLÉHÁME REKLAMĚ

Zázračné pilulky, koktejly, diety, bylinky… Cokoli, co přichází s příslibem, že i bez práce budou koláče a my zhubneme, jsme ochotni často bez rozmyslu vyzkoušet. Hlavu nám motají reklamy na nejrůznější „štíhlé“ dobroty, které jsou nabité spoustou chemických náhražek a se zdravým jídlem mají jen velmi málo společného. „Přitom je princip hubnutí jednoduchý. Není založený na žádných zázracích, ale faktu, že náš příjem energie musí být menší než součet té, kterou vydáme. A energii nám musejí dodat zdraví prospěšné potraviny,“ připomíná Lenka Černá. Co s tím? Ke slovu přichází výživovými poradci omílané čtení etiket. A skutečně to mnohdy o ničem jiném není. Schválně si to sami zkuste. Máte chuť na šunku? Věřte, že výživový poradce vám ji nezakáže, jen vám doporučí, aby měla obsah svaloviny kolem 90 % a obsah soli pro změnu nižší než 2 %. Jak je na tom ta, kterou máte v lednici? Hemží se to na etiketě vším možným jen ne masem a obsah soli by vystačil dospělému člověku na týden? Pryč s ní. A tak je to s veškerým jídlem. Nemusíte se vzdávat prakticky ničeho, jen je třeba volit zdravější varianty pochutin. Sbírejte informace, čtěte etikety, zajímejte se o chemické přísady, a abyste to dotáhli do zdárného konce, obraťte se na odborníky, aby vám sestavili jídelníček a všechno dopodrobna vysvětlili.

6 VRHÁME SE DO VŠEHO BEZ ROZMYSLU

V neděli večer se na sebe naštveme, v pondělí začínáme „nový život“. „Ale jak můžeme doběhnout do cíle, když neznáme cestu?“ ptá se logicky Lenka Černá. Nemůžeme, hned na první křižovatce nebo setkání s překážkou se raději vrátíme ke starým „dobrým“ stravovacím zlozvykům.

Co s tím? Přechod ke zdravému životnímu stylu chce plán. Stravovací, pohybový, relaxační. Ani bez jedné z těchto složek se totiž ten lepší život neobejde. Když budete dál špatně jíst a vrhnete se jen na pohyb, tělo to neocení. Budete-li se jen dřít ve fitku a hladovět, aniž byste počítali také s odpočinkem, ani tehdy organismus nepotěšíte. Váš nový životní styl by měl být především o rovnováze.

7 NEVYUŽÍVÁME SÍLY ODBORNÍKŮ

Podtrženo šečteno, jisté je, že pro přechod ke zdravému životnímu stylu potřebujeme informace, plán a ideálně psychickou podporu, která se při velkých životních změnách vždycky hodí. Na rodinu ani kamarády v tomto případě moc spoléhat nemůžeme. I když nás mají rádi, tentokrát to vážně nebudou oni, kteří vědí, co je pro nás nejlepší.

Co s tím? Věřte odborníkům! Najděte si výživového poradce, trenéra, psychologa nebo kouče. Od každého z nich získáte to, co potřebujete: informace, plány i podporu. Mimochodem, protesty nad vynaloženými financemi nejsou namístě. Když si uvědomíte, že utrácíte desetitisíce za dovolené, statisíce za auta a miliony za byty, v nichž jste potom nešťastní z toho, jak se cítíte a vypadáte, musíte sami uznat, že investovat několik tisíc do svého zdraví je vedle toho vlastně jediná logická věc.

15.9.2009 11:28 | Jana Potužníková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda

Pro komentování článku je nutné být zaregistrován a přihlášen.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.