FITweb

Reklama

ZPĚT

Mýtus č. 2: Jíst, či nejíst po 17. hodině?

Další z mýtů, jemuž se budeme v našem seriálu věnovat, je určen všem, kteří věří, že když si budou dopřávat jen do určité hodiny, zhubnou. Kateřina Cajthamlová vám vysvětlí, proč to tak není.

V ordinaci se dozvídám spoustu „metod“, jak „rychle zhubnout kila“. Některé z nich mě svou absurditou vysloveně zlobí. Mezi takové „metody“ patří i nejíst po 17. hodině. Tato „chytrá“ rada zřejmě vychází ze zkušenosti hubnoucích, že „vydrží“ nejíst přes den, ale „nevydrží“ nedat si nic večer. A tato zkušenost, samozřejmě chybně vysvětlená, je pak vede k tomu, že se domnívají, že nahromaděná kila tuku má na svědomí to, že se večer najedli. Omyl. Často je příčinou spíše to, že přes den nejedí a nepohybují se.

Večerní nájezdy na lednici

Hladovět celý den je totiž nejjednodušší způsob, jak se „stravovat“. Prostě si neuděláte ani vteřinku času na jídlo, vysvětlíte sobě i svému okolí, jak moc jste přetížení, a pak večer přijde zasloužený trest v podobě neovladatelného vlčího hladu a nájezdu na lednici, „preventivně“ přecpanou tučnými a sladkými zásobami. Tato zkušenost řady hubnoucích, spíše tedy nehubnoucích, dietářů vychází z jednoduché biologické rovnice: aktivní, tedy pracující, hmota má totiž daleko větší nároky na pravidelný vyvážený přísun živin než zásobní tuková tkáň. Tu máme proto, abychom „dobu hladovou“ vydrželi…

Na centimetry se tloustne rychleji

Ale většina tlouštíků se nechce pohybovat, takže tělo biologicky vyhodnotí svalovou hmotu za nepotřebnou a v pauzách mezi jídly si z ní bere potřebné bílkoviny a sacharidy, které dietář nedodá potravou. A večer, kdy už je člověk unavený a poklesne mu úroveň volní kontroly, tělo si prostě doplní zásoby -ideálně snadno zpracovatelnou, energeticky velmi bohatou stravou: dortíkem, klobásou nebo čokoládou. Deficit asi 2 kilogramů potravy ale za jeden „nájezd“ na lednici dohnat nejde, proto tělo chronicky trpí. Jediné denní (nebo spíše večerní) jídlo se začne ukládat do zásobního tuku a nepoužívaná svalová hmota mizí. Přitom kilo svalů se od kila tuků na váze neodliší, ale výrazně se liší objemem. Tuk ho má větší, jak jojo efektem týraný dietář velmi dobře ví. Sukně je totiž těsná dávno předtím, než váha ukáže vyšší číslo.

Jezte tři hodiny před spánkem

Pomůže v takovémto stereotypu nejíst po 17. hodině? Samozřejmě že ne. Naopak to, co pomůže, je udělat si čas na klidnou konzumaci kvalitní snídaně, oběda a večeře (malé dávky, vyvážený poměr kvalitních živin a vyhýbání se alkoholu, přemíře nasycených živočišných tuků), připravovat si svačiny v podobě ovoce a zeleniny a pravidelně se hýbat na čerstvém vzduchu. Pro všechny z vás, kteří jste dodnes od páté hladověli a do 16.45 projížděli jednou za den lednici, mám doporučení jiného druhu - a jsem si jistá, že jste ho už nesčíslněkrát slyšeli: jezte do polosyta, ale zdravé potraviny, dostatečně pijte hlavně čistou vodu, pohybujte se co nejvíc pěšky, najděte si čas na hodinu pohybu denně a jezte nejpozději 3 hodiny před ulehnutím. V případě noční směny pak konzumujte potravu přibližně každé 3 hodiny - a nečekejte, až budete mít vlčí hlad. To už bývá pozdě.


Věděli jste, že…

… stravovací režim musí být přizpůsoben kromě pohlaví, věku, výšky a tělesné stavby také aktuálnímu zdravotnímu stavu a dennímu režimu a aktivitám?

9.2.2010 10:12 | aktualizováno 9.2.2010 10:19 | MUDr. Kateřina Cajthamlová a Pavla Maříková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 1. jihočeška

  jihočeška NEMOHU ZHUBNOUT ROK

  Úterý 22:19

 2. ♥

  Tak to pojď zkusit s námi :-))

  Středa 07:50

 3. Danuška ♥♥♥

  Danuška ♥♥♥ já už nejmíň čtyři

  Středa 20:29

 4. jihočeška

  jihočeška NO O NA TO ŘÍCT.POSLEDNÍ DOBOU MÁM PŘEKYSELENÝ ŽALUDEK - PROTO NEMOHU ZHUBNOUT?

  Středa 20:44

 5. xmatysek

  xmatysek Já mám ověřený, že když jím po 18 hodině, přiberu vždy! takže nejím :-D

  Středa 21:57

 6. gia86

  gia86 taky nejim po paty je to lepsi a vic se tesis na snidani

  Pátek 22:07

 7. Jana Olexová

  Jana Olexová Protože chodím spát až tak okolo půlnoci,tak opravdu musím pozdní večeři mít.Vždy když si řeknu,že po páté jíst nebudu,nebo že si dám pouze zeleninu,tak to dopadne tak,že okolo 22h musím jít a něco sníst.A zelenina to rozhodně není a pak následují výčitky.Takže já si myslím po páté rozhodně jíst.

  Sobota 10:19

 8. Evik Jablíčko

  Evik Jablíčko Moje dobrá přítelkyně tuto metodu aplikuje. Ačkoliv já s ní nesouhlasím a vždy jí to vymlouvám, ona na tuto metodu nedá dopustit. Říká, že díky tomu dokáže denně zhubnout 0,2-0,4kg. V současné době je po porodu tak zase hubne ale dřív si touto metodou držela váhu přes dva roky až do těhotenství, kdy přibrala celkem nějakých 17kg.

  Neděle 15:11

 9. Evik Jablíčko

  Evik Jablíčko Možná bych tuto metodu doporučila v "upravené variantě", kdy se nejí po setmění. tzn. nejím třeba v zimě po 17h, ale v létě se stmívá až v 22h :) Po setmění totiž celá příroda spí a i naše trávení je spomalené a není schopné trávit "velké jídla". Něco malého a zdravého si může dát člověk kdykoliv, nebo se mýlím?

  Neděle 15:17

 10. Luk43vmp

  Luk43vmp Nemýlíš se! :-) Jde hlavně o to co člověk sní...Nějaké ty bílkoviny se zeleninou jsou večer úplně v pohodě.... Strach z jídel po 17hod. pramení hlavně z toho, že už tělo nevydá moc energie a lidé se tak bojí, že se uloží do tukových zásob...17hod. je zažitý čas, ale jinak zcela nesmyslný... Celkem běžný případ ze života....člověk už nejí po 17h a snídá až v práci v 9, 10hod., někdy i později...takže 14hodin hladoví ( v tom lepším případě) a v těch zbylých 10ti hodinách stihně stěží 3 pořádne jídla....tělo strádá, hladoví a vše si ukládá....Takže, pokud člověk chodí spát po 20 hodině, potom je hladovění po 17hodině nesmysl, nesmysl a ještě jedno nesmysl! :-)

  Pondělí 17:00

 11. Luk43vmp

  Luk43vmp Ještě ke tvé přítelkyni, která na "hladovění" po 17hod. nedá dopustit....pokud hubne 0,2 - 0,4 kg denně , je třeba se zamyslet co vlastně hubne....při takhle rychlém hudbnutí, způsobeném nevyrovnaným a omezeným příjmem energie (hladovění všeho druhu) se bohužel jedná převážně o ztrátu svalové hmoty, případně vody... když to trvá déle, poměr aktivní svalové hmoty se snižuje až do nejnižší udržitelné fáze...a proto, že je to hlavně svalová hmota, která "pálí" tuky a určuje hodnotu bazálního metabolismu, je hubnutí čím dál obtížnější...až se nakonec váha vrací zpátky, ale v podobě tukových tkání...Možná je to u tvé přítelkyně jinak, ale celkově je to velmi běžné....

  Pondělí 17:11

 12. sorbon

  sorbon ahoj lidicky tak kolik se vam uz podarilo zhubnout.Me nic a to se tak snazim uz mesic a pul

  Úterý 22:33

 13. Aliczka

  Aliczka Já jím sice v 18:00, protože mi ty intervaly tak vycházejí, každopádně si poté dám ještě druhou véču...

  Středa 19:48

 14. tinka24

  tinka24 tak doufám, že se mi s vámi bude cvičit lépe... samotnou mě to moc nebaví... :-)

  Čtvrtek 10:05

 15. tinka24

  tinka24 já poslední jídlo mám i 8.... chodím později spát...., ale jím tak 4 hod. před spaním..... :o)

  Čtvrtek 10:06

 16. buryalka

  buryalka to já chodím spát tak kol půlnoci a stávám už v 5:15, takže jím i večer, jinak bych padla a usnula u práce...

  Neděle 22:41

 17. Andy256

  Andy256 Zní to logicky a je krásné slyšet ... můžete jíst:) Chodím spát asi v deset, takže mi to krásně vychází na Ulici, nějaká ta mrkvička...:)))

  Pondělí 20:37

 18. Katenka

  Katenka Po páté rozhodně jíst, protože si vemte jak dlouho pak tělo nic nepřijímá, ráno si pak dáte snídani a strašně se vám přehoupne hladina cukru což způsobuje tzv. vlčí hlady:D:) takže tři hodiny před spánkem nejíst rozhodně stačí:)

  Čtvrtek 08:38

 19. mája:)

  mája:) takže já to dělám dobře když jím naposled v pět páč pravidelně usínám po osmý večer když uspávám malýho:):):)

  Středa 17:01

 20. Romana01

  Romana01 Tak jsem se k Vám taky přidala, už párkrát jsem zhubnula, ale zase nabrala. Takže doufám, že teď už to bude naposledy a doufám, že se naučím konečně správně jíst.

  Čtvrtek 10:37

 21. Diana2010

  Diana2010 já po pátý nejim a už nemám ani hlad ..jím pravidelně a spát jdu kolem 9..ale hlad nemám...tak nevim.,..

  Čtvrtek 12:11

 22. Leya

  Leya Já jím ještě tak v devět ale dávám si zeleninový salát a k tomu nějakou bílkovinu (kuřecí prsa, vaječný bílek, nízkotučný sýr), taková blbovina jako jíst do pěti hodin by mě nenapadla:o)

  Čtvrtek 12:23

 23. luci88

  luci88 Souhlasím s Leyou-já taky jím klidně chvíli před spaním-samozřejmě se nepřecpu k prasknutí :-Dale dám si něco lehčího. Myslím, že jít spát hladová prostě není správné, občas mi z toh bylo až špatně a ráno jsem z toho pak skoro už neměla hlad, jak jsem měla scvrklý žaludek :-X

  Čtvrtek 20:11

 24. pindruška - Mirka

  pindruška - Mirka Já jím každý den kolem 20.hodiny. Spát chodím kolem 22.hod. Na veču si dávám pokaždé kousek pečiva a něco k tomu a bez této večeře bych neusnula. Spaní s prázdným žaludkem pro mě není. Pokud si uhlídám KJ, tak s tím nemám žádný problém.

  Sobota 13:38

 25. Eivlis

  Eivlis Pindruška to vystihla úplně přesně :-)) . Dělá to skvěle. To něco by měla být zelenina. ;-)

  Pondělí 09:26

 26. Eivlis

  Eivlis Jíst před spaním 2-3 hodiny, máme přece jíst pravidelně každé 2,5-3hodiny. Když se nanajíme tělo hladoví a hlavně si to pamatuje. A naco byla naše snaha zdravě a pravidelně se stravovat? Na nic, protože co udělá tělo ráno, když si pamatuje, že mělo hlad ( TY nemusíš mít hlad-máš už pomalý metabolismus)? Ráno, po snídaní všechno uloží jako TUK!!!!! Dělá si zásoby, tak se mu nedivte. ;-)

  Pondělí 09:35

 27. Eivlis

  Eivlis http://www.kgdolu.estranky.cz/clanky/100-zajimavosti-a-mozna-trochu-sobeckych-rad_-ktere-pomohou-pri-/100-zajimavosti-a-mozna-trochu-sobeckych-rad_-ktere-pomohou-pri-hubnuti ............. DOPORUČUJI PŘEČÍST tento odkaz. ;-)

  Pondělí 09:45

 28. Leya

  Leya jen to pečivo není dobrý, je to energie to už tělo nestačí spátli a ukládá se pak do tuku, já se držím moji zásady ráno sacharidy a pak přecházím na bílkoviny

  Pondělí 10:49

Pro komentování článku je nutné být zaregistrován a přihlášen.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.