FITweb

ZPĚT

Detox dieta na 7 dnů

Plán, který vám může pomoci nejen zhubnout pár kilogramů, ale také omladit a vyčistit celé tělo. Ve světě plném toxinů a chemických přísad se zdá tou nejlepší volbou. Je to ale opravdu tak?

Namísto extrémního detoxikačního plánu, kdy po určitou dobu omezujete veškeré jídlo kromě ovoce a zeleniny a přebytečná kila shazujete pomocí detoxikačních koktejlů, tento sedmidenní plán je pro tělo mnohem citlivější, bezpečnější a rozumnější. Zároveň je lidskému organismu mnohem přirozenější, na rozdíl od 24 hodinnových či vícedenních detoxikací. A protože trvá jen pouhý týden, neměly by se z těla ztratit důležité živiny. A vyznavači této diety tvrdí, že její pomocí můžete zhubnout i 6 kg za týden.

Shoďte kila očistou

Detoxikační dietou se nejen zbavíte toxinů a jedů usazených v těle, zhubnete několik kilogramů, ale také se budete cítit svěže, mladistvěji a vaše pleť bude jasnější. Detoxikace organismu zahrnuje rovněž důležité změny v životním stylu a stravovacích návycích. Sedmidenní detox vás postupně a pomalu připravuje na zdravé stravování a přiměřené porce jídla. Donutí vás také o jídle přemýšlet i po ukončení diety, protože je důležité, aby se v těle znovu nezačaly nepřiměřeně ukládat jedy. Velmi podstatné je dodržovat pitný režim.

Pijte alespoň 2 litry vody denně. Dopřát si můžete i bylinkové nebo ovocné čaje.

Pozitiva:

* posílení imunity * regenerace střevní mikroflóry * očištění organismu * odstranění škodlivých látek z těla * ztráta kilogramů * příjem potravy není omezen na počet kalorií

Negativa:

* v počátcích diety může přijít bolest hlavy (to proto, že klesá hladina kofeinu v těle) * průjem nebo zácpa * únava * podrážděnost * pocity hladu a chutí * při delších detoxikačních dietách hrozí nedostatek živin, vitaminů a minerálů, zejména chybějí bílkoviny a vápník

Jíme jen „čisté živiny“

Existuje mnoho různých diet vzniklých na základě detoxikace organismu. V zásadě však platí, že by taková dieta měla být krátkodobá a měla by minimalizovat množství požitých chemických látek, v jídelníčcích doporučuje potraviny, které jsou bohaté na vitaminy, živiny, minerální látky a antioxidanty, které tělo potřebuje pro pořádnou očistu. Zároveň obsahuje potraviny, které jsou bohaté na vlákninu a vodu, díky nimž se tělo přirozeně pročistí.

Povolené potraviny: ovoce (čerstvé, mražené, sušené nebo konzervované ve vlastní šťávě), ovocné šťávy nebo koktejly z čerstvého ovoce, zelenina (čerstvá, mražená nebo konzervovaná, a to bez přidané soli), fazole, čočka, tofu a robi maso, oves (s čerstvým ovocem jako ovesná kaše oslazená medem), brambory, rýže a rýžové nudle, čerstvé ryby (treska, makrela, losos, pstruh, pangasius atd.), tuňák, nesolené ořechy (arašídy, mandle, kešú, lískové oříšky, pekanové ořechy, piniové oříšky, vlašské ořechy), nesolená semínka (slunečnice, dýně), přírodní jogurty, extra panenský olivový olej, balzamikový olej, česnek, zázvor, čerstvé bylinky, mletý černý pepř, med.

Zakázané potraviny: červené maso, kuřecí a krůtí maso, masné výrobky (párky a hamburgery), paštiky, cukr, sůl, šumivé a kolové nápoje a sirupy, omáčky, majonézy, káva, černý čaj, alkohol, polotovary a hotovky, čokoláda, bonbony, džemy, brambůrky, slané oříšky, potraviny s obsahem pšenice (chléb, croissanty, rohlíky, sušenky, koláčky), obalovaná jídla, máslo, margarín, mléko, sýry, vejce, smetana.

Toxiny odplavte potem aneb Cvičení podporuje čištění

Tato dieta je zároveň dobrým startérem zdravého hubnutí a změny životního stylu. Ztrátou prvních kilogramů se budete cítit mnohem motivovanější, a to i v postoji ke cvičení. A právě díky fyzické aktivitě z těla odchází mnoho zákeřných toxinů potem. A čím více zrádných látek z těla vyplavíte, tím více přebytečných kilogramů zhubnete.

Toxiny se totiž ukládají také v tukových buňkách a vážou na sebe stále více tuku, a proto je potřeba se jich zbavit. Doporučená denní dávka fyzické aktivity je 20–60 minut. Začínat bychom měli postupně, tedy nejdříve budeme cvičit 20 minut a každý den přidávat po deseti minutách. Pro větší efektivnost můžeme cvičení rozdělit na dvě jednotky, 30 minut ráno a 30 minut v odpoledních hodinách.

Doporučený pohyb: chůze, běh, společenský tanec, tanec obecně, jóga, pilates nebo posilování.
Jedině cvičením zhubnete natrvalo, zdravě a bez jojo efektu. A na rozdíl od jídelníčku je velmi žádoucí dodržovat fyzickou aktivitu i po skončení diety.

a ještě na závěr

Každou detoxikační dietu byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. A kdo by se měl této dietě raději ihned vyhnout?

* těhotné nebo kojící ženy * děti * lidé s poruchami příjmu potravy * lidé s autoimunitním onemocněním, cukrovkou, onemocněním ledvin nebo rakovinou se mohou do této diety vrhnout jen pod dohledem lékaře.

Co si o detoxikační dietě myslí PhDr. Iva Málková,

zakladatelka společnosti Stop obezitě (www.stob.cz) Při tvrzení „detoxikační dietou se zbavíte toxinů a jedů usazených v těle a můžete zhubnout i 6 kg za týden“ vstávají obezitologům hrůzou vlasy na hlavě. Je výhodnější změnit trvale jídelníček, organismus má rád rovnováhu a ne střídání různých kúr s obdobím nekontroly a přejídání se. Termín „očištění se“ není odborníky přijímán. Pokud si však přečteme návrh jídelníčku, nejedná se o „pravou detoxikaci“, pod kterou si hodně lidí představuje pouze pití šťáv. Zde se vlastně jedná o vhodné omezení spektra použitých surovin.

Můžeme se až na drobnosti ztotožnit s tím, které potraviny jsou omezovány, a které si naopak dopřát, protože díky tomuto jídelníčku omezíme živočišné tuky a sacharidy s vysokým glykemickým indexem. Člověk přijímá dostatek rostlinných bílkovin a v jídelníčku se nakonec objevuje i zakázané vejce, dále ryba, jogurt, takže krátkodobě lze tolerovat i přece jen menší příjem živočišných bílkovin. Výborné je doporučení pohybové aktivity. Slibované zhubnutí je však z říše pohádek.

Jídelníček na celý týden:

Víte, že někdy mohou vaší snaze zhubnout bránit některé toxiny a jedy, které máte v těle?

1.2.2011 10:06 | Jana Šimoňáková,

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 1. Becheruška ♥ Pája♥

  Becheruška ♥ Pája♥ Všechno bych snad strávila, jen ne být týden bez kávy. To je moje smrt. :-S

  Středa 08:55

 2. nadce

  nadce Tak to jsem na tom úplně stejně :-)

  Středa 10:51

 3. denfru

  denfru Proč tohle nemohou kojící? Vždyť v tom nic neškodí?

  Středa 17:33

 4. martinka21

  martinka21 a smím se třeba sojové maso?

  Středa 21:13

 5. Lucijeje

  Lucijeje já už držím první den:) pak budu najíždět na dělenou stravu tak snad to půjde dolů:)

  Čtvrtek 15:36

 6. LucijeH

  LucijeH nevim nevim,jestli by mi ke sváče stačila hrstka oříšků:-D

  Pátek 19:40

 7. evcavoj

  evcavoj Taky držím detox na 14 dnů,první dny jsou krušné,ale pak si na to zvykneš,už budu mít za sebou první týden a už jsem v poho ;-) 8-)

  Pátek 20:58

 8. younglady

  younglady škoda, že k tomu jídelníčku nedávají i recepty a množství :(

  Úterý 19:22

 9. gabka181

  gabka181 držím to zatím dva dny a opravdu se dostavila únava a bolest hlavy :-! . Jinak mi dieta vyhovuje, že nezáleží na množství, nemám hlad a kilo a půl je dole.

  Čtvrtek 20:09

 10. Dominika Provaznikova

  Dominika Provaznikova hlavně nevím jak kdo tady,ale já na to finančně tedy nemám,abych si každy den kupovala něco extra specialně na dietu,ta týdenní dieta se pěkně prodraží,ted zkouším dělenou stravu,má někdo zkušenosti? :-!

  Sobota 13:15

 11. una.anima

  una.anima Dominika: mě by to taky zruinovalo :(

  Úterý 20:50

 12. leule

  leule denfru: protože miminko potřebuje mnohem vic....

  Pondělí 19:50

 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.