FITweb

Reklama

ZPĚT

Povolený doping? Doplňky stravy!

Toužíte po zázraku, který největší dřinu při hubnutí odvede za vás? Tak ten nemáme. Ale nabídneme vám takové pomocníky, s nimiž se vám bude hubnout přece jen o něco lépe a zdravěji!

Zatímco drtivá většina produktů, které o sobě v reklamě hlásají, že za vás spálí kalorie, zničí tukové zásoby a zaženou vaši nikdy nekončící chuť na sladké či jídlo obecně… nefunguje, jsou tu přece jen prostředky, které vám snahu o menší konfekční velikost trochu zpříjemní, zjednoduší a také zabezpečí, že bude zdravá a vy tělo při hubnutí neochudíte o vitaminy, minerální látky a jiné důležité prvky. Ano, skutečně můžete čas od času zajít do lékárny, a co víc – i do drogerie – a zkoušet, co vaše tělo ocení. Jenže, znáte to. Všechno má své ALE:

Za prvé je třeba, abyste vůbec věděla, co k čemu slouží a proč byste si měla koupit produkt A a nikoli produkt B. To vám rádi prozradíme vzápětí.

Za druhé si musíte uvědomit, že nic není samospasitelné a ani nejlepší potravinový doplněk, o nichž budeme mluvit, za vás nic nevyřeší sám o sobě.

Za třetí musíte vědět, že doplňky nemůžete brát také celou věčnost, ale s rozvahou a ideálně po poradě s lékařem, lékárníkem nebo alespoň s odborníkem na výživu či trenérem.

Za čtvrté je nutné pochopit, že potravinové doplňky neboli doplňky stravy nesuplují léky, ale ani vyváženou stravu a samozřejmě nenahradí ani účinky pohybu, takže životní styl bude stále to hlavní, co budete muset dostat pod kontrolu. Všechno jasné? Pak si pojďme povídat o tom, co to jsou potravinové doplňky a na které můžete bez obav zaměřit svou pozornost.

Milujeme doplňky!

Přestože jsou doplňky výživy, doplňky stravy nebo také potravinové doplňky pouze něčím, co má stravu doplňovat, obohacovat, případně pouze částečně suplovat, pravda je, že nejen v naší hezké české kotlině jdou doplňky opravdu „na dračku“. Kupujeme je hlava nehlava, užíváme, jak se nám zlíbí, a především od nich často čekáme zázraky – nejen co se hubnutí týče. Pravda, ony toho umějí opravdu dost, když víte, jak na to, a jak které brát a kdy, jenže to je právě to, co většina jejich uživatelů netuší. A tak když pak konečně zabrousí za výživovým poradcem, protože ho doplňky nespasily a ani mu samy nepomohly zhubnout, nestačí se divit. Všechno je špatně! „Lidé, kteří k nám chodí, abychom jim pomohli zhubnout, vždycky v počátku vyplňují stravovací dotazník, který zahrnuje i otázky na to, jaké potravinové doplňky užívají. Když nám je pak odevzdají, často vidíme, že se na ně například spoléhají nejen jako na pomocníky při spalování, ale mnohdy pro ně potravinové doplňky především ve formě koktejlů suplují stravu jako takovou. A není za tím dokonce vždycky jen jejich snaha zhubnout, ale fakt, že tyto instantní potraviny jim umožňují nezabývat se dlouze jídlem, šetří jim čas, což je v této době velmi žádaná komodita,“ popisuje českou doplňkovou realitu výživová poradkyně Adela Marečková z týmu Petra Havlíčka.

Koktejlová mánie

Nejoblíbenější jsou podle ní právě zmíněné koktejly. „Bývají sladké, takže dobře chutnají. Jsou lehko stravitelné, snadno se připravují. Výrobci je obohacují o vitaminy, minerální látky a vydávají je za plnohodnotnou stravu. Tu opravdu mohou nahrazovat, ovšem nikoli dlouhodobě – maximálně dvakrát týdně jeden koktejl místo jídla. I jako doplněk by měly být výjimkou, protože přese všechny vyvážené obsahy naše tělo potřebuje skutečné jídlo, zažít pocit nasycení, který mu koktejly nedají. Pořád jsou to tři deci nápoje, nic víc,“ varuje výživová poradkyně. Trochu jinou kategorií jsou speciální koktejly pro sportovce. Ty, které bývají přímo nadupané bílkovinami, aby aktivním lidem pomáhaly ke svalové hmotě. „V takovém případě – pokud se jinak aktivní sportovec stravuje optimálně – je v pořádku i denní konzumace těchto speciálních koktejlů, které vám na míru namíchají v každé lepší posilovně,“ dodává Adela Marečková s tím, že právě v posilovně pak můžete narazit i na proteiny v „kousací“ formě jako tyčinky. Ovšem není vhodné si je plést s müsli tyčinkami a dávat si je jen tak na svačinku. Proteinové tyčinky a müsli tyčinky jsou každá něco jiného!

Spalovače tuků

Když už se hubnoucí člověk přemluví ke cvičení a nehodlá se cíleně zaměřit na budování ohromných svalů, může sáhnout také po spoustě pomocníků. Hlavně po těch s obsahem L-carnitinu. Ten se užívá ideálně před aerobní pohybovou aktivitou, během níž „popožene“ spalování, což rozhodně potěší. „Jeho užívání je při dodržování jídelníčku a volbě optimálního sportu naprosto v pořádku, v tom se lidé nemýlí. Opravdu jim může pomoct,“ souhlasí Adela Marečková. S tím ovšem, že očekáváte-li od produktů s obsahem L-carnitinu zázraky bez pohybu, opět na ně budete čekat marně…

Vitaminy jsou základ

Kde chybu většinou neuděláte, je užívání vitaminových preparátů a doplňků stravy s minerálními látkami, které jsou vlastně základem všech doplňků stravy. „Ačkoli předpokládáme, že klient snažící se zhubnout, má sestavený vyvážený jídelníček zahrnující zeleninu, ovoce, je pravda, že v počátcích hubnutí může trpět tzv. nutriční podvýživou, kdy mu vinou dlouhodobého nevhodného stravování chybí v těle základní vitaminy a minerální látky. I když je to výjimečné, stává se to – pokud se hubnoucí pokoušel shazovat hladověním. Pak se prostřednictvím analýzy stravování dá vypátrat, co mu konkrétně chybí, protože tato analýza nám ukáže nejen množství základních živin (sacharidy, bílkoviny, tuky), ale právě i ostatních látek, jako jsou vitaminy a minerální látky. A ty, jichž se mu nedostává, mu doporučíme užívat prostřednictvím doplňků stravy. Rozhodně by se ale nemělo stávat, že se ráno probudíte, sníte hrst pilulek, a pustíte se do práce! Všechno, co se potravinových doplňků týče, by mělo být uvážené,“ konstatuje A. Marečková.

Co vám ještě chybí?

Velkým problémem v českém stravování je příjem dostatečného množství vlákniny. Krmíme se bílým pečivem a tučnými uzeninami, a ani jedno z toho vlákninu neobsahuje. A my ji potřebujeme! Abychom neměli rychle hlad, aby nám dobře pracovalo zažívání a abychom měli hezky čistá střeva, což je velmi důležité. „Přirozeně je obsažená v zelenině, ovoci, celozrnném pečivu, oříšcích, ale dá se samozřejmě i doplnit. Prostřednictvím rozpustné vlákniny, tabletek. A měli bychom se starat, abychom jí měli dost, protože jak ukazují poslední výzkumy, my v Čechách vedeme neslavné statistiky rakoviny tlustého střeva, což s nedostatkem vlákniny ve stravě přímo souvisí. Stejně tak lidem často vlivem nevyváženého jídelníčku chybějí nenasycené mastné kyseliny omega-3, 6 a 9. Vyskytují se v rybách, oříšcích, rostlinných tucích. A pravda je, že naši klienti po doplňcích stravy, jež je obsahují, sahají často už i bez našeho doporučení, protože vědí, že je tělo potřebuje prostě proto, aby vůbec dobře fungovalo, natož když má hubnout!“ připomíná výživová poradkyně s tím, že nám často chybí také jod. Ačkoli se jodiduje kamenná sůl a mořská sůl jej obsahuje ještě větší množství, nemáme ho dost, což ovlivňuje negativně činnost štítné žlázy. A ta, když nefunguje dobře, brzdí v některých případech celkový metabolismus, nemluvě o tom, že jste pak unavení a třeba na takový pohyb v rámci hubnutí nemáte ani pomyšlení. „Protože v rámci zdravého životního stylu doporučujeme spíše nesolit, i pro jod někdy posíláme klienty do lékárny. Jako u všeho je to ale dobré probrat s odborníkem, tedy s lékařem. A myslet na to, že základem při doplňování jodu je dostatečné zastoupení mořských ryb či plodů moře ve stravě,“ říká Adela Marečková.

Doporučovaná probiotika

Probiotika neboli laktobacily jsou pro nás také velmi důležité. Pro celkovou imunitu stejně jako pro skvělé zažívání, které oceníte nejen při dietě. I s ním vám pomůže vyvážený jídelníček, ale proč ho nenastartovat laktobacily v tabletkách? Měsíční kúra dvakrát do roka vám upraví prostředí ve střevech, což by do značné míry měly zvládnout především kysané mléčné produkty. Ale co když máte třeba alergii na laktózu? I pak jsou laktobacily možnou cestou! „A samozřejmě pak ještě musíte zohlednit přísun vápníku,“ dodává A. Marečková a znovu zdůrazňuje, že užívání doplňků je v pohodě a namístě hlavně tehdy, když už víte, že jste svou stravou udělala maximum pro to, aby vám nic důležitého nechybělo. Jíst špatně, sedět na gauči a spoléhat se na doplňky vám nikdy nikdo nedoporučí ani neschválí.

Když vás bolí pohyb…

Každý vám také řekne, že bez cvičení to prostě při hubnutí nejde. I my už jsme to několikrát zopakovali, a je čas udělat to znovu. A sice v souvislosti s problémem, na který narazí především lidé s dlouhodobou obezitou, která se již „stihla“ negativně podepsat na funkčnosti pohybového a kloubního aparátu. Naštěstí pro ně jsou tu potravinové doplňky, především tzv. kloubní výživa, které mohou být nápomocné. „Pokud jsou potíže tak výrazné, že znemožňují pohyb, je na řadě daleko spíše návštěva lékaře nebo fyzioterapeuta, kteří určí další postup. A upřímně řečeno – spíše méně než více lékařů jsou příznivci podávání tzv. kloubních preparátů. Proč? Nejsou to léky a účinných látek obsahují jen malé množství. Doporučila bych je spíše v rámci prevence než nápravy problému. Třeba když víte, že v zimě budete chtít po letech vyrazit na lyže, pomozte kloubům doplňkovou výživou. Na dva tři měsíce, jen aby se tělo připravilo na zátěž,“ vysvětluje Adela Marečková.

Stop únavě (nejen) při hubnutí!

Co vám může vážně zkomplikovat snahy zhubnout, je únava. Hubnoucí ji pociťují, pokud hlavně nedodržují předepsané množství jídla s odpovídajícím množstvím živin a energie. Nebo když to přehánějí s pohybem. „A pravda je, že pokud jsem při redukčním programu unavená, nedočkám se ani úbytku tukové tkáně, protože ta je pro unavené tělo zdrojem energie a bude se snažit si ji uchovávat,“ konstatuje Adela Marečková s tím, že by se ovšem při odborně sestaveném jídelníčku u jinak zdravého jedince únava z hubnutí vyskytnout neměla. Něco jiného je jednorázová únava třeba z přemíry práce nebo sem tam z vydatnějšího sportu, pak se na doplňky obrátit mužete. „V základu jsou to opět hlavně vitaminy, minerální látky a pak například lecitin, který revitalizuje, podporuje regeneraci, obnovu buňky, dokonce pomáhá pri odbourávání cholesterolu. Anebo je tu ještě koenzym Q10, který je významný pro energetické pochody v buňce. Jestliže ani to nepomáhá, už je třeba zvažovat závažnejší příčiny únavy, jako je například hypofunkce štítné žlázy, alergie na určité potraviny, která tělo při snaze zpracovat alergen nesmírně vyčerpává, a podobně,“ upozorňuje výživová poradkyně na případy, kdy pro vás bude lepší opět se obrátit pro radu na lékaře.

Nejnovější pomocníci

Abychom to uzavřeli něčím optimistickým, tedy ideálně pomocníky, kteří mají ambice se na hubnutí opravdu účinně podílet, podíváme se na novinky mezi nimi. „V poslední době se mluví o produktech stimulujících právě štítnou žlázu. Jak už jsme řekli, ta, když funguje dobře, kladně ovlivňuje celkový metabolismus. A proto tyto látky obsahují tzv. tyrosin, což je aminokyselina, která podporuje tvorbu hormonu adrenalinu a noradrenalinu, podporuje koloběh energie i tvorbu hormonu štítné žlázy, čímž se lehce navyšuje bazální metabolismus,“ představuje A. Marečková jednu skupinu doplňku stravy a ješte pokračuje: „Před několika lety se k nám pak také z Ameriky dostaly tzv. gugul-lipidy, což jsou přírodní výtažky z jistého druhu stromu. A jsou to látky opět podporující funkci štítné žlázy, tedy bazální metabolismus. U obou relativních novinek je ovšem třeba poznamenat, že je třeba brát je pořád, aby fungovaly, protože jakmile je vysadíte, všechno se vrátí do starých kolejí. Nemají v moci něco ovlivnit dlouhodobě, pouze pokud je neustále doplňujete. A protože přece nebudete zbytečně brát něco po celý život, stejně bude nakonec ideální nechat si sestavit optimální jídelníček i pohybový plán a na doplňky se spoléhat jen ve výjimečných případech! Nehledě na to, že všechny tyto látky mohou být při dlouhodobém užívání zdraví neprospešné až škodlivé. Zabrat dostanou především naše játra a ledviny!“


POTRAVINOVÉ DOPLŇKY OČIMA LÉKÁRNÍKA MGR. MICHALA JUNGMANNA

LÉKÁRNA U FONTÁNY, SENOVÁŽNÉ NÁMĚSTÍ 20, PRAHA 1, (www.lekarnaufontany.cz)

Co je to obecně potravinový doplněk neboli doplněk stravy?

Jsou to produkty, které koupíte nejčasteji v lékárnách, ale i mimo ně. Vypadají podobně jako léky, ale nejsou jimi. Jsou to – podle aktuálně platné legislativy – zvláštní kategorie potravin, které jako účinné složky obsahují vitaminy, minerální a další látky, protože mají tělu dodat živiny, které potřebuje a z nějakého důvodu je nemá z bežné stravy. Anebo mají dodat jiné látky, které ovlivňují pozitivně zdravotní stav.

Co všechno musí splnit takový doplněk, aby se u nás dostal na trh?

Výrobce potravinového doplňku musí o jeho uvedení na trh nejprve informovat ministerstvo zdravotnictví prostřednictvím tzv. notifikacního formuláře. V něm produkt pojmenuje a vypíše seznam zdravotních tvrzení, která budou na etiketě nebo v reklamách. To za předpokladu, že jde o kombinaci vitaminu a minerálních látek, jež jsou schválené ve vyhlášce c. 225/2008 Sb. Pokud je tomu jinak, kontaktuje výrobce nejprve Státní zdravotní ústav, aby byla posouzena zdravotní nezávadnost výrobku a způsob jeho užívání, tedy dávkování, fakt, že je vhodný pro těhotné a kojící, pro děti a podobně.

Hlídá někdo účinnost doplňku stravy?

Státní zdravotní ústav, případně Státní ústav pro kontrolu léčiv kontrolují pouze jeho zdravotní nezávadnost. Výrobce se ovšem samozřejme zavazuje, že nebude vydávat nepravdivá tvrzení o účincích výrobku a musí jeho avizované účinky kdykoli doložit.

A nic víc?

Protože jsou to doplňky stravy, tedy zvláštní druh potravin, musejí doplňky splňovat ještě požadavky kladené na kvalitu potravin, což kontroluje pro změnu Státní zemědelská a potravinárská inspekce.

V čem všem se liší od léku?

Už v tom, že i když obsahují podobné účinné látky (pak mluvíme o tzv. hraničních přípravcích), nemají jich dostatek na to, aby opravdu léčily. Mohou být jakousi podporou při léčbe, mohou urychlovat rekonvalescenci nebo v případe hubnutí toto určitým směrem kladně ovlivnit. Nicméně nejsou na předpis a proces jejich schvalování i vývoje je kratší i jednodušší.

Když už jsme u hubnutí, dá se obecně říct, jaké doplňky stravy jsou při něm vhodné?

Pokud mohu doporučit, je před volbou doplňku stravy v rámci hubnutí potřeba nejprve zjistit, proč dotyčného vlastně nadváha či obezita trápí, jaký má duvod.S někým fundovaným se o tom poradit. Podle toho se stanoví jídelníček, míra pohybu, ale také právě vhodné doplňky. Těmi nejjednoduššími, které určitě neuškodí, jsou nejrůznější detoxikační čaje, které uleví játrům unaveným z předchozí špatné stravy a nevhodného životního stylu. Ta, když pročistíte, nic nezkazíte. A navíc si pomužete v rámci pitného režimu. Jen je třeba myslet na to, že stačí 2–3týdenní kúra, čaje je potreba doplňovat i jinými vhodnými tekutinami a nesmíte si je plést s čaji projímacími, které zbytečně dráždí střeva a spíše škodí, než aby pomáhaly.

Když jsme u nápojů, co třeba dlouho opěvovaná syrovátka?

Syrovátka má tu výhodu, že vás částečně zasytí a podle druhu je obohacená o vitaminy, minerální látky (především vápník), což je jistě plus. V jejím případe už je jednak potřeba počítat s tím, že má nějakou kalorickou hodnotu a jednak naopak nepočítat s tím, že může suplovat například mléčné výrobky nebo dodat dostatek laktobacilu. Tak to není. Jako každý doplňek má pouze omezené spektrum pusobení.

Jaké byste doporučil další doplňky?

To opravdu záleží na tom, do jaké míry pacient trpí nadváhou, zda už má obezitu a kterého stupně, na složení jeho jídelnícku. Jsou tu desítky tabletek, koktejlů, rozpustných přípravků, které mohou do jisté míry suplovat jídlo, zahnat pocit hladu a podobně. Ale zohlednit se musí třeba i rozsah pohybu, to, jak například nadváha zdevastovala kloubní systém, protože i kloubní doplňky výživy mohou při hubnutí přijít svým způsobem ke slovu – přece jen obezita, hlavně ta dlouhodobá, zvyšuje riziko zánětu kloubního aparátu, což mohou vhodné doplňky stravy pozitivně ovlivnit. Opět je ale nelze brát neustále, doporučuje se tříměsíční kúra, pak vysadit, a opakovat pouze po konzultaci s lékařem či lékárníkem. A obecně je v tomto ohledu pro začátek lepší spíše zvolit „mazání“ než koktejly a tabletky. Co opravdu neuškodí, je pak tzv. krystalizovaný kolagen, čistý výtažek, který skvěle regeneruje nadváhou či nadměrným pohybem poškozené chrupavky. Tomu se opravdu nedá nic vytknout.

A komu byste doplňky stravy, predevším ty, které slibují zhubnutí, opravdu nedoporučil?

Určitě těhotným a kojícím ženám a malým dětem. U nich je ideální dobře jíst a zdravě se hýbat. Ale to nakonec u všech…


Kde se o doplňcích stravy dozvíte víc?

www.wikipedie.cz – chytrá internetová encyklopedie

www.sukl.cz – web Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ivan Mach: Doplňky stravy, Doplňky stravy na našem trhu (nakl. Svoboda servis, asi 200 Kč každá) – knihy, které vám v tom udělají jasno

Odborná spolupráce: Výživová poradkyně Mgr. Adela Marečková, tým Petra Havlíčka, www.centrumvittore.cz, www.petrhavlicek.cz

10.1.2012 10:30 | Jana Potužníková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 1. Ajka14

  Ajka14 netoužíme po zázraku.ta dřina za to stojí :-)

  Čtvrtek 14:23

 2. musilta - Jitka

  musilta - Jitka máš pravdu Andy :-) :-) :-)

  Čtvrtek 17:18

 3. varlova

  varlova jeste kojim a nevim jak se mam zbavit nabranych kil poradte

  Pátek 19:45

 4. nosalka

  nosalka Ahoj taky kojim a kila jdou dolů pekelně pomalu.Přitom při kojení by se mělo hubnout,ale u mě to neplatí. :-(

  Pondělí 12:46

 5. varlova

  varlova sme na tom stejne no hruza

  Úterý 10:31

 6. veverkavs

  veverkavs Prosím, jaká je denní norma kj?

  Úterý 20:34

 7. varlova

  varlova ja nevim prominte :-(

  Úterý 20:57

 8. Wewe

  Wewe Požadavky na denní příjem energie se pohybují v rozmezí:1800 až 2200 kcal (7560 až 9240 kJ) pro dospělou ženu ;-) <3

  Středa 12:08

 9. veverkavs

  veverkavs no tak to asi umřu hlady. :'(

  Středa 13:57

 10. Wewe

  Wewe Neumřeš, já si to hlídám podle toho a nijak netrpím hlady.Když to zvládnu já tak ty taky. ;-)

  Středa 18:03

 11. veverkavs

  veverkavs Dík za podporu, ale já mám nepoměr mezi vůlí a žravostí. To se docela těžko překonává. Chtělo by to nějakou zlatou rybku, která plní přání. O ni by byla určitě rvačka. Ahoj všechny :-(

  Středa 19:19

 12. varlova

  varlova to jo jaji chci taky prosim :-[

  Středa 19:37

 13. Wewe

  Wewe jooo, mě by stačil i Arabelin prsten ;-) Tak od toho jsme přeci tady, abychom se aspoň trošičku podpořily ne? :-* V dnešní době mě strašně štve, když holky krev a mléko říkají jak strááášně jsou tlusté.Co bych za to dala, kdybych zase měla svých krásných 65 kg. O:-) Víš co mě pomáhá překonávat žravost? :-\ .... Moje touha mít zase ploché bříško a nosit krátké sukně a kraťasy v létě <3 O:-) Muck všem :-*

  Středa 21:33

 14. Luciegordita

  Luciegordita holky ja taky kojim a dodrzuji dietu a za 12 dni mam dole 1kg :-((

  Úterý 15:42

 15. xxxxxxxxx

  xxxxxxxxx Já si myslím, že každé kilo dolů je super...já např. užívám pravidelně vlákninu v tabletách - 2 před obědem a 2 před večeří a myslím, že mi to dost pomáhá...taky jsem dříve užívala L-carnitin před cvičením,ale teď ho ještě neberu, protože se na cvičení zpotím i tak...

  Úterý 21:21

Pro komentování článku je nutné být zaregistrován a přihlášen.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.