FITweb

Reklama

ZPĚT

10 důvodů, proč váha stávkuje

Snažíte se o menší konfekční velikost, ale stále bez úspěchu? Zjistěte, jaké důležité maličkosti se za tím můžou skrývat.

Ač na tom horlivě pracujete, vaše váha se nehodlá hnout. Důvodů může být mnoho – zdravotním stavem počínaje a genetickou výbavou konče. Vybrali jsme proto pro vás několik malých, ale podstatných důvodů neúspěšného hubnutí.

1 ODMĚŇUJETE SE ZA CVIČENÍ

Koupit si něco za svoji snahu, není špatný nápad. Přemýšlejte ale, zda je opravdu tím správným dort se šlehačkou. Jak totiž naznačují výsledky americké studie, které se zúčastnilo 411 žen, intenzivní cvičení někdy svádí ke zbytečně vysokému kalorickému příjmu. Účastnice experimentu, které cvičily tři hodiny týdně, na rozdíl od méně aktivních žen hubly překvapivě pomalu. Na vině byl nejspíš pocit, že si můžou díky fyzické aktivitě dopřát za odměnu více kalorických laskomin. A protože lidé často přeceňují počet spálených kalorií, jejich hubnutí tak může velmi snadno skončit neúspěchem.

2 PODLÉHÁTE SKRYTÝM CUKRŮM

Možná se ládujete ovocným jogurtem v dobré víře, že se jedná o zdravou potravinu. Jenže když si pozorně přečtete informace na obalu, zjistíte, že je přímo nabitý fruktózou. A právě přidaný cukr vede k tomu, že přijmete zbytečně mnoho kalorií. Podobným způsobem mohou být výrazně přislazené i další potraviny, které jsme tradičně zvyklí házet do škatulky „zdravých pochutin“, jako třeba müsli.

3 TOČÍTE SE V KRUHU

Podle australské odbornice na zdravý životní styl Amandy Sainsbury-Salis, potřebuje naše tělo týdně až 30 různých výživových složek. Pokud vám chybí jen jedna jediná z nich, může to mít za následek nezvladatelné chutě. Je-li váš jídelníček založený na stále stejných, byť i zdravých potravinách, možná vás pak večer honí mlsná. Raději proto preventivně vařte s fantazií a občas hledejte inspiraci v kuchařkách zaměřených na zdravou stravu.

4 ZKLAMÁNÍ ŘEŠÍTE JÍDLEM

V práci vám sebrali prémie, skončil váš oblíbený seriál nebo sportovní tým, kterému fandíte, prohrál slibně rozehrané finále? Pokud si každodenní drobné neúspěchy, které si berete osobně, kompenzujete jídlem, není divu, že se vaše váha jen tak nepohne kýženým směrem. Francouzská studie dokázala, že lidé často utápějí svůj žal z proher (a to i z těch sportovních) v nadměrně kalorickém jídelníčku. Psychologové radí použít v případě, že vás taková situace vykolejí, techniku „sebeafirmace“. Spočívá v tom, že si v duchu vyjmenujete hodnoty, které jsou pro vás důležité, jako je zdraví nebo vaše rodina. Díky tomu budete vůči podobným pokušením odolnější.

5 JSTE MÁLO AKČNÍ

Kliďasové, kteří neudělají ani krok navíc, spálí přes den až o 380 kalorií méně než neposední zvědavci. Přemozte proto svou přirozenou lenost a pohodlnost a zkuste toho přes den co nejvíc jaksi „mimochodem“ nachodit. Stačí třeba zajít za kolegou, sousedem nebo si udělat cestou z práce malou zacházku. Tímto způsobem si můžete ke své chodecké statistice denně připsat až šest dalších kilometrů.

6 STOLUJETE VE TMĚ

Jak dokládá studie, která byla nedávno provedena na Garvan Institute, náš organismus umí zacházet se zkonzumovanou energií během dne o něco lépe než během noci. Působení denního světla má totiž příznivý vliv na metabolismus. Proto pokud jste zvyklí velkou část svého denního příjmu kalorií spořádat během nočních hodin, možná vzdorují tukové faldíky vaší snaze o hubnutí mimo jiné i z tohoto důvodu. Večer navíc míváme při pocitu hladu větší tendenci podlehnout nepříliš zdravým potravinám, jako je popcorn nebo sušenky.

7 HŘEŠÍTE PŘES MÍRU

Holdujete svým oblíbeným kalorickým bombám a navíc máte pocit, že dokud nevyluxujete celý pytlík chipsů nebo balíček sušenek, vaše potěšení z občasného prohřešku nebude dokonalé? Jak však dokazuje studie nedávno zveřejněná v časopise Food Quality and Preference, už pár kousnutí vám dodá intenzivní požitek z chuti, který si ničím nezadá s konzumací většího množství kalorického lákadla. Příště to zkuste změnit a spokojte se jen s jedním čtverečkem čokolády namísto celé tabulky.

8 MLSÁTE PŘED OBRAZOVKOU

Podle vědců z University of Birmingham mají lidé, kteří často uzobávají jídlo u televize, sklon méně se koncentrovat na to, co si dávají na talíř. Problémy s váhou u televizních jedlíků mají často své kořeny už v dětství. Díky americké studii se totiž ukázalo, že až 50 % dětí s nadváhou má ve zvyku svačit před zapnutou obrazovkou, na rozdíl od 35 % jejich vrstevníků.

9 IGNORUJETE ČINKY

Jakmile chceme zhubnout, často se vrhneme do aerobních aktivit, jako je například jogging či jízda na in-line bruslích. Posilovnu přitom míjíme bez povšimnutí. Zpočátku to funguje, ale časem se může nedostatek posilování projevit právě zastavením hubnutí. Každý gram svalu, který si totiž opatříte ve fitness centru, spotřebovává více energie a pomáhá vám hubnout. Pokud tedy doplníte svůj sportovní program lekcí v posilovně nebo si doma naordinujete posilovací seanci, vaše šance na tělo snů zase o něco vzroste.

10 NOSÍTE NEPOHODLNÉ BOTY

Je jasné, že chcete své nohy prodat v sexy lodičkách, ale právě tím si možná nevědomky zpomalujete hubnutí. Ruku na srdce, kolikrát jste už díky vysokým podpatkům rezignovala na odpolední procházku a raději jela přímo domů?! Tímto způsobem jen těžko nachodíte oněch doporučovaných 10 000 kroků denně, které by měly přispět vaší kondičce a zdravému životnímu stylu. Příště si do práce přibalte ještě jedny boty, abyste se mohla přezout a vystoupit o zastávku dřív.

Proč váha neklesá z pohledu odborníka

KATEŘINA CAJTHAMLOVÁ internistka a psychoterapeutka

1. Člověk menší robustnější postavy chce vážit jako lidé stejné výšky, ale s menším podílem aktivní hmoty. Obrazně řečeno – potomek dvou rotvajlerů, chce vypadat jako chrt – či hůř, jako ratlík.

2. Odmítání pohybu nebo nemožnost se aktivně aerobně hýbat, případně špatně zvolený typ sportu. Lidé věří, že lze zdravě zhubnout pouhou „dietou“, aniž přidají (většinou kriticky chybějící) pohyb. V tomto případě opravdu musejí pohyb zařadit, jinak dietou spíš zchátrají, než by zlepšili tvar těla.

3. Příčina nadváhy je jiná nemoc (hormonální vlivy – nejčastěji syndrom PCO, diabetes 2. typu, psychogenní dlouhodobý stres často spojený s týráním nebo nějakou formou závislosti).

4. „Nadváha“ je vlastně ozdravný proces organismu. Po vysazení některých stimulačních drog a jiných návykových látek (např. nikotinu) je přibírání naprosto fyziologický průvodní jev abstinence. Případně jde o následek drastické diety či hladovky.

5. „Nadváha“ je způsobena zadržováním vody při onemocnění ledvin nebo srdce.

6. Obezita a nadváha jsou důsledkem léčby některými léky, které mají tento vedlejší efekt – hormony, antidepresiva.

7. Obezita je adaptací na dlouhodobě nízký příjem potravy. Mění se chuťové preference, je narušen správný poměr bílkovin, sacharidů a tuků ve stravě.

8. Člověk se váží a neměří v pase. K hubnutí pak dochází, ale hubnoucí přikládá hlavní důraz své hmotnosti.

9. Člověk se přetěžuje a neodpočívá. Spí méně než potřebných 6 až 8 hodin. Spánek je rušen nepříjemnými sny či buzením z fyzických či psychických příčin. Během spánku se uvolňuje leptin, který napomáhá zpracovávání zásobní tukové tkáně svaly během noci.

10. Hubnoucí během hubnutí nepřidává stravu. Ignoruje tak zvyšování metabolického obratu během hubnutí při zvýšení sportovní aktivity. Mimochodem ty sportující ženy na rozdíl od nesportujících mohou přibývat svalovou a kostní – tedy aktivní – hmotu.


Článek vyšel v časopise Dieta 6/2014.

15.7.2014 1:01 | Hana Soukupová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda

Pro komentování článku je nutné být zaregistrován a přihlášen.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.