FITweb

Reklama

ZPĚT

4x o trápení močového ústrojí

Ledviny, močový měchýř i močové cesty jsou velmi „křehké“ a snadno se jich chytí kdejaká bakterie nebo vir. Výsledkem jsou nejen bolestivé záněty, které, když se neléčí, přecházejí v doživotní trápení!

Močové ústrojí tvoří pár ledvin, ledvinná pánvička, dva močovody, močový měchýř, svěrač a močová trubice. U pánů k tomu patří také prostata a dva chámovody, jež propojují pohlavní a močové ústrojí. Je to soustava poměrně složitá a pro fungování těla velmi potřebná. Vždyť jej zbavuje škodlivin! Malé nenápadné ledviny jsou schopné profiltrovat okolo jednoho litru krve za pouhou minutu. Co se vylučování moči týče, probíhá vlastně průběžně.

Zhruba každých 15 vteřin se do močového měchýře dostane trocha moči z močovodů. A protože je velmi pružný, dokáže močový měchýř pojmout až moči, případně CT nebo rentgen, aby si ověřili, jak jsou kameny velké, a rozhodnou, zda je nutná operace. V každém případě vám opět doporučí hlídat pitný režim, protože i kameny jsou důsledkem dehydratace organismu. Anebo v ně vyústí infekce močových cest či nadměrný přísun vápníku. Onemocnění potkává častěji muže.

1. infekce bakteriemi

Záněty trápí převážně ženy. Jsou způsobené bakteriemi, nejčastěji Escherichia coli. U mužů se vyskytují díky odlišné anatomii vlastně výjimečně. U žen se naopak snadno přemnoží. Provázejí je pocity pálení při močení, častější nucení k močení, bolesti v podbřišku. K nejčastějším patří záněty močového měchýře, které častěji prožívají ženy v těhotenství a menopauze, ženy nachlazené, kuřačky (látky obsažené v cigaretách narušují sliznice), ženy trpící vaginálními infekcemi a koneckonců také ty, které málo pijí. Pokud vás trápí záněty, konzultujte je s lékařem, který nasadí pravděpodobně antibiotika, aby se zánět nestal chronickým. Neléčený přechází v zánět močových cest a šíří se dál do nitra těla.

2. Močové kameny

Další z onemocnění je důsledkem hromadění krystalů soli a kmenotvorných látek, jako je například vápník, v močovém ústrojí. Kameny se mohou tvořit v ledvinách, močovodu i měchýři. Do jisté chvíle o nich vlastně nevíte, maximálně najdete v moči tzv. písek nebo si všimnete stop krve, ale když se na ně nepřijde včas, dají o sobě vědět tzv. ledvinovou kolikou. Tehdy se močové ústrojí v jednom místě kamenem jakoby ucpe a vy o tom víte kvůli nepředstavitelným bolestem. Lékaři provedou vyšetření Ledviny, močový měchýř i močové cesty jsou velmi „křehké“ a snadno se jich chytí kdejaká bakterie nebo vir. Výsledkem jsou nejen bolestivé záněty, které, když se neléčí,
přecházejí v doživotní trápení!

3. Hyperaktivní Měchýř

Musíte na záchod chvíli co chvíli? Syndrom hyperaktivního močového měchýře je nepříjemný už v tom ohledu, že záchod prostě musí být stále v dosahu. Ve dne i v noci, kdy dokonce může docházet k úniku moči. Na vině je každopádně nedostatečná funkce svalů močového měchýře, které nedokážou moč udržet tam, kde má být, nebo jeho snížená kapacita. Je pochopitelné, že člověk s tímto onemocněním touží nemuset na záchod a „logicky“ odvodí, že bude tedy méně pít. Jenže pozor – i v tomto případě platí dbát na pitný režim. A lékař vám s tím pomůže ještě prostřednictvím medikamentů.

4. Inkontinence

Tohle slovo děsí miliony lidí po celém světě. Inkontinence se týká i docela mladých, především žen. Můžou za to oslabené svaly pánevního dna, hormonální nerovnováha nebo neléčené infekce. Existuje několik typů inkontinence. Urgentní znají především starší pacienti, kteří bojují s pocitem, že musejí tak moc na toaletu, že je to k nevydržení. Při stresové inkontinenci dochází k úniku moči nejen při stresových situacích, ale třeba i při dlouhém a intenzivním smíchu! Reflexní inkontinence má příčiny až v mozku, který nevydává dostatečně včas pokyny k vyprázdnění, až je močový měchýř prostě plný a stane se nevyhnutelné. Léčba se v jednotlivých případech liší, ale vy neprohloupíte, když se budete věnovat posilování svalů pánevního dna. 0,5 litru moči naráz, přičemž celkový objem vyloučené moči za den se pohybuje od 600 do 1500 ml. Co když se něco pokazí?

16.3.2017 6:22 | Jana Potužníková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 1. Báraa

  Báraa Záněty močového měchýře jsem přecházela deset let a léčila je místo antibiotiky dostupnými léky z lékárny a nyní mám trvalé poškozené ledviny a nesmím mít další děti. Naštěstí jedno jsem stihla O:-). Tak to nikdo nepodceňujte!!!

  Pondělí 22:09

 2. gabka181

  gabka181 Často jsem bývala jako malá v nemocnici s těmito záněty a po tom, co jsem si prožila, si dávám velký pozor, aby se mi nerozjel zánět až do močových cest... Je opravdu na místě nepodcenit to! :-\

  Úterý 14:55

 3. JaneKo

  JaneKo zda se mi to nebo v tom clanku jsou dost chyby a trocha textu nekde dokonce chybi? :-\

  Čtvrtek 13:38

 4. karolina30

  karolina30 takze jsem se na všechno vyprdla a nabarla jsem dalsich12kg super ne proste uz se v tom topim :'( :'( :'( nedokazu udrzet jidellnicek jako vy, rano a pres den nejim a vecer jim a tak to sem cela ja kdo mi co poradi teda kdyz uz mam vecer hlad co si dat nebo ja nevim =-O

  Sobota 07:25

 5. x-zombie

  x-zombie Karolina30: Jejda to je škoda, snaž se přez den jíst co nejvíc a večer jsou dobré domácí zeleninové polévky nebo ledový salát... :-) Držím pěsti ať jde váha zase co nejdřív dolů <:-)

  Úterý 06:31

 6. Darien

  Darien Moje ex trpěla na močák děsně, až jsem měl obavu, že to chytnu infekcí taky. Měla to chronické. Nakonec jí doktorka nasadila Wobenzym a bylo po zánětech. A pak už nechytla ani rýmu. :-D

  Neděle 23:25

Pro komentování článku je nutné být zaregistrován a přihlášen.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.