FITweb

Reklama

ZPĚT

Bolí vás celý člověk? A nemáte náhodou fibromyalgii?

Na to jsme se zeptali MUDr. Hany Jarošové, primářky oddělení léčebné rehabilitace Revmatologického ústavu 1. LF UK a VFN v Praze a ředitelky Kliniky léčby bolesti zad a fibromyalgie v Říčanech u Prahy.

Co je to fibromyalgie?

Fibromyalgie (FM) je dlouhodobá plošná bolest trupu, někdy i končetin. Nejčastěji a nejvíce při ní bolí záda, občas hlava. Bolest není ale jediným příznakem: můžete cítit velkou únavu, špatně se soustředíte, zhoršuje se schopnost úsudku, máte výpadky paměti. V angličtině se pro to ustálil výraz fibro fog – mozek vám obestře pomyslná mlha. S fibromyalgií se mohou pojit deprese, alergie, syndrom neklidných nohou. Zpozornět byste měli i v případě, že se vám chce častěji na toaletu: i poruchy močení či stolice mohou s FM souviset.

Kolik lidí tímto onemocněním trpí?

V dospělé populaci jde asi o 2 % pacientů. Ženy přitom onemocní až 8x častěji než muži. Statistiky ale uvádějí, že fibromyalgie se nemusí týkat jen dospělých – například v USA s ní žije asi 6 % dětí. Zajímavé je, že fibromyalgií onemocnělo téměř 15 % vojáků, kteří se účastnili bojů v Perském zálivu. V Čechách trápí nemoc zhruba 370 tisíc dospělých a téměř 60 tisíc dětí.

Co může vznik fibromyalgie ovlivnit?

Z čeho nemoc vzniká, není stále příliš jasné. Na jejím vzniku má určitě podíl emocionální stres. Můžete mít potíže i po těžší fyzické zátěži, úrazech. Své mohou vykonat infekční nemoci, borelióza, žloutenka. A samozřejmě se na vzniku fibromyalgie mohou podílet i kouření a nadváha.

Těch příznaků je tolik, že je asi těžké nemoc hned napoprvé diagnostikovat.

Ano, první kontakt s lékařem se často odvíjí ve znamení nepochopení problému: „Vás bolí každý den něco jiného; takhle vás to bolet nemůže; já jsem taky unavený; to rozcvičíte…“ bývá často první reakce. Nemocný tak často absolvuje celou sérii prohlídek, než se dostane k tomu, který příčinu potíží správně určí.

Jak se nemoc léčí?

Mezi doporučené všeobecné tišící faktory u fibromyalgie patří například teplá sprcha nebo koupel, příznivě při tomto stavu působí teplé počasí. Pacient by měl provádět jen nevelké aktivity, například strečink a cvičení, z pasivních procedur jemné relaxační masáže. Pacientům se doporučuje provádět Tai či, jógu. Vhodné jsou i celotělové vibrace, protože při nich dochází k redukci kortizolu (stresového hormonu), vzrůstá minerální denzita kostí, zvyšuje se hladina růstového hormonu, zlepšuje se lymfatický tok u pacienta. Je vhodné provádění meditací, hlubokého dýchání a jsou doporučovány vizualizace cvičení (představa a uvědomění si pohybu). V neposlední řadě nesmí pacient zapomenout na správnou výživu včetně vitaminů C, E, dále minerálů, kdy se doporučuje konzumace selenu a zinku.

Kde se mohu o fibromyalgii dozvědět víc?

Doporučila bych tyto internetové stránky. Pojaté jsou velmi komplexně a srozumitelně a jsou pravidelně aktualizovány.

30.7.2012 7:39 | Markéta Ostřížková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda

Pro komentování článku je nutné být zaregistrován a přihlášen.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.