FITweb

ZPĚT

Zázrak jménem brambory

Vařené nebo v salátu, tak je zná nejvíce lidí. To je ale velká chyba, brambory totiž nabízejí neuvěřitelné množství způsobů, jak je připravit. A co víc, významně prospějete svému zdraví. Brambory totiž obsahují škrob, spoustu minerálů a vitamin B nebo C.

Vařené nebo v salátu, tak je zná nejvíce lidí. To je ale velká chyba, brambory totiž nabízejí neuvěřitelné množství způsobů, jak je připravit. A co víc, významně prospějete svému zdraví. Brambory totiž obsahují škrob, spoustu minerálů a vitamin B nebo C. Právě „céčko“ ostatně dělá z brambor potravinu, která dříve sloužila proti kurdějím, brambory totiž mají vynikající schopnost tento vitamin uchovávat. Máme pro vás dva nápady, jak si obstarat večeři jen z brambor.

Pečené měsíčky

Jsou extrémně jednoduché a rychlé, ale hlavně chutnají božsky. Jsou vynikající samotné třeba s trochou kysané smetany, ale hodí se skvěle i jako příloha k masu.

Ingredience: 8 větších brambor snítka čerstvého rozmarýnu olivový olej ve spreji sůl, pepř

Postup:

Brambory pečlivě omyjeme, ale neloupeme. Nakrájíme je podélně na měsíčky, které naskládáme na plech na pečicí papír. Osolíme, opepříme, posypeme natrhaným rozmarýnem a zastříkáme olivovým olejem. Dáme pod předehřátý gril a pečeme asi dvacet minut.

Lehký řecký bramborový salát

Je to vynikající a superlehká varianta bramborových salátů. A navíc je skutečně lahodná.

Ingredience:

1 kg brambor

červená cibule

3 lžíce olivového oleje

2 lžíce bílého vinného octa

sůl, pepř

kopr (nemusí být)

pár vypeckovaných oliv, mohou být zelené i černé

Postup:

Brambory oloupeme, nakrájíme na kostičky a uvaříme doměkka. Cibuli oloupeme, nakrájíme nadrobno a hodíme do salátové mísy. Uvařené a ještě opravdu horké brambory slijeme a hodíme na cibuli, aby pustila vůni i chuť. Pak promícháme. Olej smícháme s octem, přidáme sůl, pepř a případně trochu kopru a zalijeme bramborový salát. Ozdobíme olivami a případně pár kolečky červené cibule. Salát je vynikající teplý i studený.

Text: Jana Přikrylová
Foto: Archiv MF

3.4.2008 1:00 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.