FITweb

ZPĚT

Rodina tuků I.

Když se řekne tuk, ve většině z nás to vyvolá negativní asociace. Trendy ve stravovaní jsou založené na vyhýbaní se potravinám s vysokým obsahem tuků, což ovšem neznamená vyhýbat se tukům absolutně.

Energická hodnota 1g tuku je až 37 kalorií

Když se řekne tuk, ve většině z nás to vyvolá negativní asociace. Trendy ve stravovaní jsou založené na vyhýbaní se potravinám s vysokým obsahem tuků, což ovšem neznamená vyhýbat se tukům absolutně. Možná i vy znáte někoho, kdo je ze svého jídelníčku vyloučil v obavě před obezitou, srdečně-cévními chorobami či jinými civilizačními nemocemi. Avšak tuky nejsou jenom špatné a měly by být součástí jídelního lístku každého člověka, protože vyškrtnutí tuků z jídelníčku může způsobit nepříjemnosti stejně jako jich nadměrný příjem.

Tuky jsou

* zdrojem energie * nenahraditelné pro zpracování v tucích rozpustných vitaminů * bojovníky proti srdečně-cévním chorobám (esenciální mastné kyseliny) * stavební složkou některých buněk a tkání * chrání před otřesy a mechanickým poškozením tím, že v potřebné míře obalují některé orgány a klouby * potřebné pro ochranu organismu před chladem a pro zabezpečovaní pocitu tepla. * nenahraditelné při tvorbě žlučových kyselin, pohlavních hormonů a vitaminu D. Jak jsme řekli, tuky mohou ovlivnit vaše zdraví negativním, ale i pozitivní způsobem. V žádném případě však není dobré podceňovat jejich význam. Jenomže zorientovat se v nich může být obtížné.

Rozdělení tuků

Základními stavebními složkami tuků jsou mastné kyseliny, které se dle chemických struktur rozdělují na nasycené a nenasycené. Nasycené mastné kyseliny představují zpravidla ten druh, který je zdrojem vysokého množství cholesterolu. Zdrojem mastných nasycených kyselin jsou převážně potraviny živočišného původu. Druhá skupina, nenasycené mastné kyseliny, se rozděluje na dvě základní podskupiny: mononenasycené a polynenasycené. Polynenasycené mastné kyseliny se dělí na známé omega-3 mastné kyseliny a omega-6 mastné kyseliny (neboli polynenasycené mastné kyseliny řady n-3 a radu n-6). Omega-6 se nacházejí ve všech tucích živočišného původu, omega-3 mastné kyseliny jenom v rybách.

17.4.2008 1:00 | Pavla Maříková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.