FITweb

ZPĚT

Když vám strach přeroste přes hlavu

Strach je dobrý – to vám potvrdí každý psycholog. Je to totiž něco jako motor, který v našem organismu nastartuje mechanismy nutné pro přežití. O strachu ale platí to samé co o ohni – je to dobrý sluha, ale zlý pán.

Máme-li strach, bojíme se něčeho konkrétního, zažíváme-li úzkost, pak nemáme konkrétní příčinu, je to spíš neurčitý pocit. Strach je velmi zásadní součást lidského života. Všichni známe moudra o tom, že hrdinství není nebát se, ale svůj strach překonat. A to je pravda. Jenže někdy nás tato negativní emoce ovládne natolik, že jí prostě podlehneme. A někdy může strach dosáhnout tak obludných rozměrů, že se z něj stane důvod k návštěvě lékaře.

Znáte to, někdo má strach z pavouků, někdo z myší, někdo z výšek. Otázkou je, jestli se nám daný objekt prostě jen hnusí, nebo zda máme opravdu nezvladatelnou hrůzu, která se může projevovat i fyzicky, například potížemi s dechem, třasem, pocením. Pak už totiž mluvíme o fobii – tedy chorobném strachu z věcí nebo situací. A to už je psychická porucha. Pokud se u nás projevují takovéto potíže, je načase promluvit si o svém strachu s psychologem nebo psychiatrem. Rozhodně nemusíte mít strach z toho, že „budete za blázna“. Každý terapeut, a nejen on, ví, jak negativně může fobie ovlivnit lidský život.

Čeho všeho se lidé bojí:

Aerofobie:chorobný strach z letadel

Agorafobie:chorobný strach z velkých prostranství, shluků lidí, v pokročilejším stadiu i z pohybu na ulici

Akustikofobie:chorobný strach z hluku

Arachnofobie:chorobný strach z pavouků

Hematofobie:chorobný strach z krve

Hepatofobie:chorobný strach z plazů

Karcinofobie:chorobný strach z onemocnění rakovinou

Klaustrofobie:chorobný strach z uzavřených prostorů

Mysofobie:chorobný strach ze špíny

Ornitofobie:chorobný strach z ptáků

Sitofobie:chorobný strach z jídla

Skotofobie:chorobný strach z temnoty

Tafofobie:chorobný strach z pohřbení zaživa

Tanatofobie:chorobný strach ze smrti

Víte, co je ergofobie? Možná tomu neuvěříte, ale je to chorobný strach z práce.

18.4.2008 1:00 | Pavla Maříková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.