FITweb

ZPĚT

Jak nakupovat bio?

Možná že taková otázka zní nesmyslně, ale je někdy složitější, než si myslíme. Ve větších městech je většinou nabídka zboží v biokvalitě docela bohatá – organické potraviny nabízejí supermarkety, většinou také není problém narazit na specializované obchody.

Na venkově už je trochu potíž najít kamenný obchod, nicméně internetová síť může takový problém snadno vyřešit – také nabídka těch virtuálních obchodů je víc než dostačující. Kromě toho lidé žijící na venkově mají blíž k takzvanému prodeji ze dvora – tedy přímo od ekologického farmáře. Jenže co například lidé v Praze, Ostravě a dalších velkých městech, kde jen tak na ekofarmu nenarazíte? S tím mohou pomoci stránky www.biospotrebitel.cz.

Tady totiž najdete nejen přehled biofarem v celé České republice, ale můžete si i „nechat nakoupit“. Jak to funguje? Když se zaregistrujete, jednou za čas vám přijde nabídka farmářů. Vy na ni odpovíte a objednáte si to, co vás zaujalo. Pak už si jen vyzvednete zboží na kontaktním místě, v Praze je to Toulcův dvůr v Hostivaři. Kromě platby za zboží pak jen přidějete na benzín tomu, kdo dělal prostředníka a objednávky vyřizoval. Tak snadno si můžete přímo z farem nakoupit maso, sýry, ovoce nebo zeleninu v té nejlepší kvalitě a beze stopy chemikálií. Nabídka chodí jednou za několik týdnů, v průměru přibližně jednou za dva měsíce.

A pokud vás taková nabídka nezaujala, nejméně si můžete najít farmáře, který je poblíž nebo nabízí pro vás zajímavé zboží a hurá na výlet. Hodně farem už nenabízí jen prodej zboží, ale i pobyty, takže si vlastně můžete vyrazit „na nákupy“ a spojit je s nějakou příjemnou dovolenou.

A proč to zkusit?

1)

Děláte něco pro své zdraví – bio je ochranná značka, která certifikuje, že potraviny pocházejí z čistě ekologického a ohleduplného zemědělství. Tedy že ovoce či zeleniny nejsou ošetřené postřikem, že zvířata se pásla venku a netrpěla jen v kotcích a že farmář nepoužíval žádné urychlovače nebo chemická hnojiva.

2)
Poznáte nový způsob prodeje a nové lidi – Není příjemné spojit nákup s nějakým pěkným výletem do přírody. Upřímně řečeno je to i velmi poučné – nejen děti, ale i jejich rodiče si odpočinou od města a uvidí místo aut ovce a místo ulic louky. 3)

Odpočinete si – specielně pro člověka žijícího ve velkoměstě je klid a ticho venkovské krajiny absolutním balzámem pro duši i tělo. Dopřejte si ho.

4)

Podpoříte domácí výrobu – nákupem dovozových potravin přispíváte k zatěžování životního prostředí. Potraviny často musí za zákazníkem urazit cestu přes půl světa, a to už něco stojí. Samozřejmě že někdy není vyhnutí, ale proč kupovat jablka z Holandska, když je můžete koupit od českého zemědělce a tím mu pomoci? Biopotraviny jsou sice dražší, ale stojí za nimi velmi tvrdá práce. Kromě toho investujete do svého zdraví, tak nešetřete.

29.4.2008 1:00 | Alexandra Paulovičová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.