FITweb

ZPĚT

10 výmluv, které vám brání začít jezdit na kole

Podle průzkumu společnosti Unilever je cyklistika vůbec nejoblíbenějším sportem v Česku. Celých 66 procent Čechů ve věku 35 – 44 let podle průzkumu holduje cyklistice s radostí a často. Že vy k nim nepatříte, i když byste rádi? Třeba se jen vymlouváte.

1)Je to nebezpečné, může mě srazit auto.

Autům se na svých vyjížďkách stěží vyhnete, ale je to důvod k tomu, abyste vůbec nejezdili na kole? Vyhýbejte se frekventovaným silnicím. Udržujte své kolo v dobrém technickém stavu, používejte cyklistickou přilbu, noste dobře viditelné oblečení, jezděte obezřetně.

2)Jezdit na kole po městě je nesmysl.

V mnoha městech u nás a zejména ve světě je kolo používáno jako běžný dopravní prostředek pro cesty do práce, školy, na nákupy, na úřady a kamkoli jinam. Máte-li pocit, že ve vašem městě to nejde, zkuste alespoň jednou vyjet a uvidíte. Buď budete příjemně překvapeni nebo narazíte na překážky, se kterými lze bojovat třeba tak, že napíšete svému zastupiteli. Kola do města prostě patří, jde jen o to, jak jim města vychází vstříc.

3)Nechci dýchat znečištěný vzduch u silnic a mít bolavé klouby.

Jízda na kole je stejně prospěšný a zdravý sport jako plavání. Máte obavy, že se přitom nadýcháte znečištěného vzduchu a chytnete revma? Pak vás asi překvapí výsledek studií, které prokázaly, že jízda podél frekventované silnice na kole je zdravější než v autě. Řidiči v autech totiž dýchají vzduch mnohem více znečištěný než cyklisté venku. A bolavé klouby? Když budete dbát na správné oblečení a ruce a nohy udržovat v teple, nemusíte se o ně bát.

4)Určitě se zraním.

To ve většině případů záleží na vás. Když jedete rychle, v obtížném terénu a tělo máte zcela nechráněné, pak na sebe úraz opravdu nemusí nechat dlouho čekat. Ale opět můžete hodně ovlivnit tím, že budete pečovat o své kolo, koupíte si helmu a případně i chrániče. Noste také dobře viditelné oblečení. A samozřejmě zvažte úrazové pojištění. „To vás před úrazem neochrání, ale pomůže vám řešit složité situace, které úraz mnohdy přináší,“ konstatuje Václav Bálek z České pojišťovny.

5) Do práce jezdit na kole nemůžu a jindy nemám čas.

Představa, že na kole musíte být ušpinění, udýchaní a zapocení, patří spíše ke sportovní jízdě v terénu než ke kolu ve městě. Pokud je cesta do práce a z práce vaší jedinou šancí na projížďku, určitě vymyslíte, jak na to. Na většině pracovišť bývá sprcha, převléknout se ze sportovního do společenského můžete i na toaletě. Možná vám to zní jako moc velké scifi, ale dokud to nezkusíte, nepoznáte, jak je příjemné vyvětrat si po práci hlavu.

6) Máme malé děti, s nimi stejně nikam nedojedeme.

Ale no tak, určitě i vy jste už viděli ty roztomilé vozíčky připevněné ke kolům některých sportovců. Ty jsou právě pro děti. Dnes už tedy můžete na cyklovýlet vyrazit i s miminkem. Pro starší dítka máte na výběr z předních nebo zadních cyklosedaček. Z hlediska pediatrů, pohodlí dítěte a stability kola je nejvhodnější přívěsný vozík, který je však oproti sedačkám výrazně dražší.

7) Na kolo a výbavu nemám peníze.

Kolo vyžaduje menší či větší počáteční investici, provozní náklady jsou pak už minimální. Když se rozhodnete pro koupi kola, nezůstávejte na půli cesty a nekupte to nejlevnější, které potkáte. Tím byste si zadělali na nepohodlnou jízdu a možná i ohrozili zdraví. Je lepší si připlatit a pořídit kolo, které vám vydrží několik let a přinese více radosti než starostí, superlevná kola jsou zárukou potíží. To samé platí pro základní doplňky.

8)K výletu na kole patří pivo, za což ale hrozí vysoká pokuta.

Cyklistům, kteří požili alkohol, hrozí úplně stejné pokuty jako podnapilým řidičům, tedy do jednoho promile v krvi 10 až 20 tisíc korun. Nechcete-li podobný risk podstoupit a přesto si výlet na kole neumíte představit bez pivních přestávek, dejte si nealkoholické pivo. Pivovary vám vychází vstříc a zřizují své pivní cyklostezky.

9)Počasí

Déšť, vítr, zima nebo naopak sluneční výheň – komu by se v tom chtělo jezdit na kole? Budete se divit, ale zkušení a nadšení cyklisté vyjíždějí téměř za každého počasí, odradí je snad jenom čerstvě napadaný sníh. Jak to? Umí se správně obléknout do každého počasí. Nové technologie pronikly i do této sféry a tak máte na výběr spodní i vrchní oblečení z moderních materiálů, které zajistí dostatečnou propustnost potu, zabraňují vnikání vody, větru a chladu zvenčí, zároveň jsou lehké a pohodlné.

10) Při první příležitosti mi kolo ukradnou.

Pokud tu příležitost vytvoříte, pak máte jistě pravdu. Přemýšlejte, jak a k čemu kolo zamknete. Práci zlodějům nejvíce ztížíte, když kolo zamknete kvalitním zámkem přes rám a přední kolo k pevně zabudovaným předmětům jako jsou sloup, strom nebo lavička. Budete-li mít přesto smůlu, se svým ukradeným kolem už se nejspíš nesetkáte. Finanční kompenzace se ale dočkáte od pojišťovny, máte-li sjednané pojištění domácnosti.

30.4.2008 1:00 | Alexandra Paulovičová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.