FITweb

ZPĚT

Necestujte o hladu

Na mysli tedy nemáme jízdu autem či vlakem, ale spíše sportovní výlety. Znáte to – jedete na kola, na běžky nebo třeba na pěší túru a přemýšlíte co s sebou na svačinku. Není to tak lehké.

Například na běžkách se banán docela snese, jenže dejte si ho do batůžku v letních vedrech. Ke svačině budete mít jen hnědou kaši. Salát asi také brát nebudete – v horku se „unaví“ a ještě vyžaduje nepraktické krabičky. Co si tedy vzít, aby se to nezkazilo, dobře se to převáželo a nezabralo to moc místa? Máme pro vás pár tipů:

Jablko – co se týče ovoce, je ideální. Pokud ho neotlučete, vydrží. Podobnou službu prokáže například i hruška, ale raději pozor na broskve a nektarinky, natož například jahody. Je to sice lákavé, ale raději je nechte doma. Ostatně jahody, maliny nebo ostružiny si už brzo budete moci natrhat přímo během cesty.

Pečivo – samozřejmě si můžete udělat například sendvič, jenže pozor. Šunka se může zkazit, zelenina povadne, sýr nabude poněkud zpocený a nepřitažlivý vzhled. Pokud tedy trváte na nějaké podobné svačince, omezte se například na dalamánek s tenkou vrstvou tvarohu a ředkvičkami, jarní cibulkou nebo pažitkou. Do tvarohu můžete přidat i trochu kmínu, dodá pomazánce zajímavou chuť.

Zelenina – například paprika nebo již zmíněné ředkvičky v sáčku mohou sloužit docela dobře. K chuti může přijít i kedlubna. Ani okurku není třeba zatracovat, ale už pozor například s rajčaty, těm teplo a mačkání v sendvičích moc nesvědčí. Na druhou stranu čerstvé tvrdé rajče je moc dobré i samotné. A jen tak mimochodem – nezapomeňte na hrášek. Moc místa nezabere a jen málokdo by si nedal.

Sušenky – Pokud přibalíte balíček celozrnných sušenek, například Emco nebo BeBe, zvolili jste výborně. Na sportovním výletě dodají energii i chuť. Naopak se vyhýbejte čokoládě, máčeným sušenkám a cukrovinkám – v teple se roztékají, vše umažou a se zvládáním kopců vám nijak nepomohou. Můžete si ale upéct i vlastní placičky třeba z ovesných vloček, rozinek a oříšků.

Nebrat – Doma rozhodně nechte paštičky a pomazánky, konzervy, chipsy nebo nedej bože něco s majonézou. Zbytečně byste si zatížili batoh, podobné svačiny vám nedodají energii a sílu a ještě riskujete zažívací potíže nebo dokonce nemoci jako salmonelóza.

Co si dát k jídlu – Pokud zastavujete na jídlo v nějaké pěkné hospůdce, pamatujte, že jídlo nesmí být těžké. Pak už byste daleko nedoběhli či nedojeli. Běžkaři si s oblibou dávají například polévku s chlebem, cyklisté a turisté často na teplá jídla nemají pomyšlení. Výběr ale většinou není zas tak bohatý, takže nakonec nebývá od věci dát si opět polévku. Případně pátrejte například po kuřecím mase s oblohou. Guláš a dvě piva, smažený sýr nebo vepřové koleno je ale zapovězené, a to nejen kvůli linii.

Nápoje – samozřejmě nesmíte zapomenout na tekutiny. Na cyklistické a pěší výlety je ideální neperlivá voda, zkuste do ní nakapat trochu citronové šťávy. Vynikající je také studený mátový čaj nebo čaj z citronové trávy. Ty totiž nejen osvěží, ale také výborně chutnají. Ale pozor – nesladit.

9.5.2008 1:00 | Petra Lamschová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.