FITweb

ZPĚT

Život s citlivkou

Není rozhodně jednoduchý. Citlivá pleť totiž vyžaduje specifickou péči a přípravky k jejímu ošetření je třeba vybírat dvojnásob obezřetně. I sebemenší podráždění se totiž na ní okamžitě projeví. A proto je třeba o ni pečovat pravidelně a zároveň hodně „citlivě“.

S citlivou pletí se můžete narodit, ale stejně tak ji lze „získat“ během života. Přirozeně citlivou pleť obvykle mívají ženy se světlejší pletí a přirozeně blond nebo zrzavými vlasy. Jejich kůže má totiž méně ochranného pigmentu, proto je jejich pleť citlivější. Nejen na agresivní sluneční paprsky, ale v podstatě na všechny vnější vlivy.

STRES JÍ NESVĚDČÍ

A právě neustálé působení vnějších vlivů, ale i špatně volená péče o pleť a neustálý stres či nevyspání mají vliv na stav pleti, která je pak mnohem senzitivnější. Kondici citlivé pleti může dokonce zhoršit alkohol a silně kořeněná jídla. Jak tedy poznáte, že právě vaše pleť je citlivá? Charakteristické je pro ni časté a výrazné podráždění, pálení, zrudnutí, svědění, pocit nepříjemně napjaté kůže. Citlivá pleť viditelně reaguje na vnější vlivy, jako je sluníčko, horko, ale nesvědčí jí ani chlad, vítr nebo přetopené a nevětrané místnosti. Podráždění se na obličeji často objevuje také při používání nevhodné kosmetiky.

ZAPOMEŇTE NA ALKOHOL

Proto je třeba přípravky na citlivou pleť vybírat opatrně – pleti nesvědčí experimentování a časté střídání přípravků. Ošetřujte ji vždy kosmetikou speciálně určenou k péči o citlivou pleť. Protože citlivá pleť bývá často i suchá, doporučuje se kombinovat ji s přípravky na suchou pleť. Na odličování používejte zklidňující odličovací gely, které pleť nedráždí a zároveň šetrně odstraní make-up a nečistoty.

Používejte vždy jen vodu bez alkoholu. Při odličování pleť vatovými tamponky nedřete, ale čištění pleti provádějte velmi šetrně, aby se pleť zbytečně nepodráždila. Ošetřujte ji zklidňujícími krémy, které zároveň dobře hydratují a zabraňují tak vysoušení.

S peelingem se citlivá pleť vůbec nekamarádí, proto ho používejte co možná nejméně. Předejdete tak dalšímu nepříjemnému podráždění, které jemná peeligová zrníčka mohou vyvolávat.

VSAĎTE NA ZELENÉ KRÉMY

Citlivá pleť se vyznačuje nedostatečnou regenerací a protože bývá sušší a napjatá, dříve se tvoří vrásky. A tak je její pravidelné zvlhčování hodně důležité. Ideální jsou přípravky, které stimulují regeneraci kožních buněk. Pokud míváte problémy s častým červenáním citlivé pleti, vhodné jsou pro váš typ pleti korektory a krémy, které neutralizují červenou barvu (z toho důvodu mohou mít i světlezelenou barvu). Hydratují, dobře se vstřebávají a především intenzivně zklidňují a eliminují podráždění.

15.7.2008 7:57 | Jana Knaislová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.