FITweb

ZPĚT

Zkrášlovací procedury

ve 25, 35 a 45 letech. Říká se, že každá žena je krásná. Tak proč na sobě něco vylepšovat? Jenže tu odstávají uši, tu naroste příliš malé nebo velké poprsí, tu vám vyskočí vrásky, aniž byste je čekala, a pro leckterou ženu to může znamenat opravdu velký problém.

PTALI JSME SE:

1. MUDr. Vlastimila Víška, CSc., primáře Kliniky plastické chirurgie Medicom VIP
2. As. MUDr. Romana Šmuclera, CSc., ředitele Kiniky a institutu estetické medicíny Asklepion
3. MUDr. Niny Koutné, dermatoložky Centra estetické mediciny Kliniky GHC-Praha

Stačí se začíst do letních lifestylových magazínů nebo se na dovolené rozhlédnout po pobíhajících štíhlonohých kráskách a leckterou z nás píchne osten žárlivosti. „Kéž bych měla taky takovou postavu, menší zadek, pevná prsa, méně vrásek, krásná stehna…“ Někdo tyto nedostatky přejde mrknutím oka a je spokojen sám se sebou, pro ty, které ale nejsou spokojené s tím, co jim příroda nadělila do vínku či co mají zapsáno v genech, nebo prostě jen potřebují zvednout sebevědomí, jsou tu kliniky estetické medicíny. DIETA pro vás připravila malý přehled nejmodernějších zákroků pro danou věkovou kategorii. Víme také, kolik vás to bude stát.

1. CHIRURG MUSÍ BÝT TAKÉ DOBRÝ PSYCHOLOG

Říká se, že každá žena je krásná. Tak proč na sobě něco vylepšovat? Jenže tu odstávají uši, tu naroste příliš malé nebo velké poprsí, tu vám vyskočí vrásky, aniž byste je čekala, a pro leckterou ženu to může znamenat opravdu velký problém. „Ve chvíli, kdy si žena začne svůj nedostatek uvědomovat, je dobré nejprve se obrátit na plastického chirurga. Při konzultaci je veškerá problematika do detailu prodiskutována a případně nalezeno chirurgické řešení. Zkušený lékař na pacientce pozná stav jejího psychického rozpoložení. V určitých stavech je pak namístě pacientce doporučit i konzultaci s psychologem či psychiatrem. S trochou nadsázky se dá říci, že plastický chirurg musí být i dobrý psycholog,“ uvádí do problematiky MUDr. Vlastimil Víšek, primář Kliniky plastické chirurgie Medicom VIP. „U velkých chirurgických výkonů je mnohdy potřeba hlavně psychiatr. Některé pacientky totiž mají problémy zejména se sebevědomím, mají deprese, a konzultace s psychiatrem tak může být rozhodující pro to, zda zákrok za daných okolností vůbec provést, či nikoli. Operací umíme vylepšit tělo, ale nikoli duši. A pokud je žena zklamaná životem nebo ji třeba opustil partner, tak tím, že u nás podstoupí operaci, se jí partner nevrátí a problémy nevyřeší,“ dodává MUDr. Roman Šmucler, ředitel Kliniky a institutu estetické medicíny Asklepion. „Pro lepší pocit či díky doporučení si většinou můžete také vybrat konkrétního lékaře, ke kterému budete mít důvěru, a nemusíte čekat, koho vám na recepci přidělí,“ doplňuje své kolegy MUDr. Nina Koutná, dermatoložka z Kliniky GHC.

2. ZKRÁŠLOVÁNÍ V LÉTĚ, NEBO V ZIMĚ ?

Z medicínského hlediska je nejvhodnějším obdobím podzim a jaro. „Konkrétní termín ale spíše záleží na časových možnostech, plánech a také financích klienta,“ říká Nina Koutná. Doktor Víšek však má i jiné zkušenosti: „Na jedné klinice v Kalifornii, kde svítí slunce a je velké teplo 300 dnů v roce, místní chirurgové operují neustále. Nesmírně pečlivě však informují své pacienty o všech rizikách souvisejících s teplým klimatem.“ „U nás se některé zákroky provádějí nejčastěji v červenci,“ dodává Roman Šmucler s tím, že jde většinou o to, že si klienti mohou vzít delší dovolenou na rekonvalescenci nebo jim prostě povolání a pracovní povinnosti nedovolují mít delší dobu volno během roku. Takže je nutné vědět, že plastické zákroky se dají provést prakticky kdykoli, jen je důležité dbát na hygienu a případně vzít v úvahu také osobní pocity. Ne vždy je příjemné nosit ve velkých vedrech speciální oblek, mít velký obvaz apod. Pro zákroky s lasery je nejriskantnějším obdobím září. V tuto dobu bývá totiž kůže nejvíce opálená. „Lasery pracují na principu rozdílu barev, např. mezi světlou kůží a tmavým ochlupením. Pokud je kůže tmavá, laser se zaměří i na ni a mohlo by dojít k popálení,“ dodává k některým rizikům Roman Šmucler. „Já osobně zastávám názor, že u plánovaných operací, u kterých nehrozí nebezpečí z prodlení, je lépe operovat v teplotně neutrálních nebo chladnějších měsících,“ upřesňuje dále své zkušenosti Vlastimil Víšek. A existují ještě další varianty, které prozradila doktorka Koutná: „Neinvazivní zákroky, jako např. botox nebo elektrolipolýza a mnohé další, se mohou dělat kdykoli. Jen je potřeba dbát pokynů lékaře a vyhnout se např. přímému opalování apod.“

3. REKONVALESCENCE JE VĚTŠINOU RYCHLÁ

„Dobu rekonvalescence ovlivňuje především rozsah a náročnost operace, individuální hojivost organismu a dodržení doporučeného klidového pooperačního režimu. Za samozřejmost je nutno považovat precizní provedení vlastního operačního zákroku operatérem. Vždy platí, že rána se nejlépe hojí, má-li co nejvíce klidu,“ klade důraz na dodržování pokynů lékaře Vlastimil Víšek. Konkrétnější je doktor Šmucler: „U chirurgických plastických zákroků je doba rekonvalescence asi 7-10 dní, ale k úplnému zapomenutí dochází asi zhruba po měsíci až dvou.“ A Nina Koutná ještě dodává: „U neinvazivních zákroků odchází pacient rovnou domů s tím, že by měl dbát doporučení lékaře. Takže u světelných metod se nedoporučuje nejméně 14 dní po zákroku se opalovat. V podstatě lze říci, že neinvazivní zákroky nejsou pro organismus tolik zatěžující, takže je můžete čistě hypoteticky absolvovat např. během polední pauzy na oběd a opět se vrátit do práce. Jde o světový trend.

4. VYBERTE SI PODLE VĚKU

Každý člověk je samozřejmě individualita, a tak potřebuje něco jiného a také v jiném věku,“ říká Nina Koutná. Přesto se všichni tři námi oslovení lékaři v mnoha estetických zákrocích shodli: 25-35 let Pro tento věk jsou typické tzv. korekční plastiky, které zlepšují tvar určité anatomické oblasti nebo napravují to, co se přírodě nepovedlo. Jde o operace nosu, předkusu, zvětšování prsů neboli augmentaci poprsí, laserové operace skvrn v obličeji, odstraňování znamének, pigmentových névů či žilek, depilace, liposukce, zvětšování rtů. 35-45 let Druhá věková kategorie je období, kdy člověk začíná bojovat s prvními příznaky stárnutí. Je to věk, kdy se díky prevenci a životosprávě určuje délka života a rychlost stárnutí.

Na místě jsou tedy preventivní zákroky. Často se v tomto věku také řeší operace související s dříve proběhlým mateřstvím. Modelace poprsí, plastika přední stěny břišní neboli abdominoplastika, rejuvenace či omlazení kůže obličeje, korekce vrásek botulotoxinem nebo výplňovými materiály, různé druhy peelingů, bělení zubů, opět jsou namístě liposukce. Efektivní jsou také různé tělotvarující přístroje jako např. LPG, které vyrýsují postavu. A nesmíme zapomenout ani na šanci pro lehčí formy obezity, kdy se do žaludku vkládají balonky, čímž je člověk nucen přijímat méně jídla, a tedy následně hubne. 45 a výše Kategorie nad 45 je obdobím, které řeší viditelné projevy stárnutí. Jde většinu o zákroky radikální chirurgie, která má za úkol omlazování a formování. Jde nejčastěji o facelift y, úpravu prsů (spíše modelace a zmenšování), bandáže žaludku, operace horních a dolních víček, mezoterapie, radikální rekonstrukce chrupu (zavádí se implantáty či léčí parodontóza). Jde v podstatě o kompletní rekonstrukci těla, ve světě pro to existuje termín bodyconturing. Tato věková kategorie vyžaduje nejnáročnější zákroky i léčbu.


SLOVNÍČEK ANEB CO SI POD JEDNOTLIVÝMI ZÁKROKY PŘEDSTAVIT:

AUGMENTACE - zvětšení prsů pomocí implantátů nebo výplňového materiálu Macrolane

ASKLEPION: 40-70 tisíc Kč (cena včetně implantátů a operace + dalších náležitostí),

MEDICOM: 55-75 tisíc Kč (včetně páru implantátů), GHC: 50-60 tisíc Kč (včetně implantátů, operace + dalších náležitostí - analgezie, vyšetření, analgetika, prádlo, pobyt na lůžku apod.)

LIPOSUKCE - odsátí tuku neboli snížení podkožní tukové vrstvy Asklepion: 40-70 tisíc Kč - podle rozsahu, Medicom: 20-40 tisíc Kč -podle rozsahu výkonu

ELEKTROLIPOLÝZA - rozpouštění tuku vlivem elektrického pole pomocí mikrojehliček, využívá se k modelaci postavy, léčbě celulitidy, k úpravě tukových partií obličeje a redukci váčků pod očima. GHC: 17-22 tisíc Kč (včetně zákroku, anestezie, léků, prádla, hospitalizace, předoperačního a pooperačního vyšetření atd.)

DEPILACE = odstranění ochlupení - trvalá redukce ochlupení pomocí různých světelných technik Asklepion: menší zákroky 2-35 tisíc Kč (podle rozsahu) GHC: 1500-6000 tisíc Kč

AESTHERA neboli PPx terapie -bezbolestné kosmetické ošetření pro permanentní redukci ochlupení, je možné i ošetření sluncem poškozené či zestárlé pokožky, léčba hnědých pigmentových skvrn, začervenání nebo nevzhledných žilek, omlazování pleti, odstraňování ochlupení přístrojem (jde o 2 možné způsoby použití, pokud chce klient oba efekty, má 2 ošetření během jednoho sezení - jde o 2 koncovky, nikoli o dva efekty dosažitelné jediným použitím přístroje).

VÝPLNĚ VRÁSEK - injekční aplikace výplňového materiálu do místa vrásky GHC: 2-10 tisíc Kč

BOTOX - odstranění nebo zjemnění vrásek cíleným uvolněním mimických svalů, které jsou za vznik vrásek zodpovědné.

FOTOREJUVENACE = omlazení pleti - jde o opakovaná ošetření neinvazivním přístrojem Aesthera nebo Skinstation (na světovém trhu jsou jich ale stovky). Medicom: 20-30 tisíc Kč podle plochy

ÚPRAVA VÍČEK - odstranění kožních nadbytků a prolapsů horních a dolních víček Asklepion: 5-10 tisíc Kč, Medicom: horní víčka 10 tisíc Kč, dolní víčka 12 tisíc Kč GHC: horní víčka 9-10 tisíc Kč, dolní víčka 10-11 tisíc Kč

BĚLENÍ ZUBŮ - podle zájmu a změny odstínu: domácí bělení - pomocí formiček a nanesení speciálního gelu; plazmovou lampou - lékař nejprve ošetří dáseň, pak na zuby nanese speciální gel; bright smile - lékař opět nanese speciální gel do linie úsměvu, pak zuby ošetří speciální lampou. GHC: domácí 3500 Kč, plazmovou lampou 5500 Kč a brite smile 17 tisíc Kč

TECHNOLOGIE CEREC - pacientovi dokonale vymodelujeme v ústech ideální tvar chrupu a robot ho pak z keramiky u křesla vyrobí a za jeden den jsou dokonalé zuby hotovy. Asklepion: kompletní ošetření čelisti přijde asi na 100 tisíc korun

MEZOTERAPIE - je postup, kterým lze dosáhnout omlazení pokožky obličeje, dekoltu a krku, ale také například hřbetu rukou aplikací speciálních léčivých roztoků (obsahujících hyaluron = hyaluronovou kyselinu = složitější polysacharid, který váže vodu, je tudíž zodpovědný za hydrataci kůže, roztok může obsahovat i vitaminy, případně další látky) mikroinjekcemi do střední vrstvy kůže. Hyaluron v kůži během života ubývá, mezoterapie je tedy vhodnou formou, jak vše neinvazivně zlepšit. GHC: 3200 Kč jedno ošetření

ABDOMINÁLNÍ PLASTIKA - plastická operace břicha, řeší problém povislé kůže a povolené břišní stěny, nejčastěji po těhotenství nebo po výrazném zhubnutí. Asklepion: 40-70 tisíc Kč, GHC: 50-60 tisíc Kč v kombinaci s liposukcí, Medicom: 40-60 tisíc Kč

FACELIFT - operace obličeje a krku, která řeší problematiku projevů stárnutí - poklesu struktur v partii tváří. Asklepion: v řádech desetitisíců, Medicom: 45 tisíc Kč + endoskopicky asistovaný neck-lift, jen facelift 39 tisíc, GHC: 24-29 tisíc Kč

HUBNUTÍ S BALONKEM V ŽALUDKU - Než přijdou na řadu nevratné úpravy žaludku, může být velmi elegantní balonek, který se zavede ústy, naplní se v žaludku roztokem, ponechá se půl roku a pak se bez poškození klienta a bez narkózy vyndá. Jedinou podmínkou je, že pacient, který zhubl třeba 20 či 30 kilogramů, musí mít vůli váhu si udržet. Je to ale velká pomoc. Asklepion: 35 tisíc Kč

RHINOPLASTIKA - korekce nosu Medicom: 23-33 tisíc Kč

16.9.2008 12:05 | Petra Lamschová a Jana Přikrylová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.