FITweb

ZPĚT

Půvab pozdního léta

Vyzkoušejte náš návod, jak v šesti krocích vrátit tělo po letních dovolených zpět do formy.

Znáte to. Celý rok pečujete o svou pleť, vlasy, ale i pokožku nohou a rukou, a na konci léta můžete začít prakticky od nuly. Vlasy jsou působením slunce a vody, ať již slané nebo chlorované, přesušené a polámané, přibylo vám vrásek ve tváři. Opálení krátce po návratu od moře bledne a líčení na vysušené pleti vypadá všelijak, jen ne krásně. Vyzkoušejte náš návod, jak v šesti krocích vrátit tělo po letních dovolených zpět do formy.

1. VLASY

Barvené, rovné, vlnité nebo přirozené, všechny trpí v dobách letních dovolených nejvíce. Horké slunce v kombinaci s vodou stačilo narušit jejich povrch. Výsledkem je ztráta lesku, vybledlá barva a krepaté, vysušené konečky. Dopřejte jim intenzivní regeneraci a vraťte jim vláhu. Vlasy po umytí nechte pokud možno přirozeně uschnout. Jestli chcete oživit jednotlivé pramínky melírovaných vlasů, po umytí na ně naneste zesvětlující gel (Solar Sublime L’Oréal Professionnel), který vaše pramínky postupně prosvětlí. Jsou-li vaše kadeře přesušené a bez lesku, vraťte jim krásu s pomocí výživných zábalů a masek. Po umytí do nich vetřete olivový olej nebo čisté bambucké máslo, zabalte je do vyhřátého ručníku a nechte působit dvacet minut. Ošetřujte je i nadále přípravky, které na nich vytvoří ochranný film proti UV záření a dalším škodlivým vlivům. Pokud chcete vlasům opravdu pomoci, navštivte po dovolené svého kadeřníka. Mnoho salonů nabízí speciální kúry, které vlasy vyživí a scelí. Velmi vhodným řešením pro oživení lesku a barvy jsou barevné přelivy nebo vícebarevné melíry.

2. OBLIČEJ

I v péči o pleť platí, že s koncem léta nekončí nebezpečí ultrafi alového záření a nadále je třeba používat denní krémy s UV filtry, se SPF (ochranným faktorem) minimálně 15. Na sklonku léta je tedy nutné věnovat zvýšenou pozornost hydrataci. Zásobte pleť vodou na všechny způsoby, tedy i tak, že budete dbát na dostatečný příjem tekutin. Suchá kůže totiž postrádá kožní maz, proto rychleji stárne a tvoří se na ní vrásky. Vaše pokožka si však nejlépe uchová vodu, která se nazývá strukturovaná. Tu najdete především v ovoci a zelenině. Pleti ohromně prospívají antioxidanty, které zpomalují proces jejího stárnutí a poškozování buněk tím, že ji chrání před částicemi zvanými volné radikály. Antioxidanty naleznete v ovoci a zelenině, ale v současné době jsou také jednou z hlavních ingrediencí mnoha pleťových krémů a sér. Nedokážou však zázraky, proto pokud chcete udržet svou pleť co nejdéle svěží a zářivou, je třeba obohatit jídelníček o nenasycené mastné kyseliny, bílé maso, ovoce, zeleninu, rostlinné oleje, ořechy, mandle, semínka slunečnice a celozrnné pečivo. Přizpůsobte opálené pleti také líčení. Bronzové a zlatavé odstíny s obsahem třpytu vypadají krásně na očích, ale i tvářích a rtech. Make-up by měl působit přirozeným dojmem. Váš obličej rozzáří rozjasňovače nanesené šikovně tak, aby opticky pomohly modelovat tvar obličeje: nad lícní kosti, doprostřed čela, na špičku brady.V horkých letních dnech jsou spásným a blahodárným pomocníkem pleťové vody ve spreji. Seženete je i v kapesních baleních. Jednou týdně si dopřejte kvalitní pleťovou masku podle typu své pleti.

3. OČI A OČNÍ OKOLÍ

Jestli je nějaká oblast obličeje, která potřebuje v létě zvlášť citlivé a opatrné zacházení, jsou to oči a citlivá oblast očního okolí. Přílišné vystavování se slunci způsobuje předčasné stárnutí pokožky. Navíc, když se zamyslíte, pokud jde o okolí očí, málokdy ošetřujete konkrétně tuto oblast ochrannými přípravky. Přitom právě zde se tzv. mimické vrásky projevují z celé oblasti obličeje nejdříve. Ochraňte ji pomocí speciálních tyčinek určených na ošetření citlivých partií obličeje. Dnes již také seženete krémy na oční okolí s obsahem ochranných filtrů. Nikdy nechoďte spát nalíčená! Odlíčení pleti očního okolí a celého obličeje věnujte zvláštní pozornost (hypoalergenní mléka, čisticí gely a pěny). Všechny slavné osobnosti ze světa filmu i modelingu vědí, že dokonalá očista je klíčem k nestárnoucí kráse. Okolí očí dopřávejte pravidelně chladivou relaxační masku. Dnes ji má ve své nabídce mnoho kosmetických značek. Ošetření namáhaného očního okolí nabízejí také některé kosmetické salony. Neváhejte proto využít po dovolené jejich služeb.

5. DEKOLT

Dekoltu neboli výstřihu věnujeme obvykle daleko méně pozornosti než obličeji. Jak je péče o dekolt důležitá, si pak začneme uvědomovat až ve vyšším věku. S přibývajícími léty se na pokožce tvoří vrásky a dekolt se začne pokrývat pigmentovými skvrnami. Běh času sice zastavit nelze, ale pomocí pravidelné péče a omlazování můžeme jeho otisk na oblasti dekoltu ovlivnit. Omladit pleť dekoltu lze do značné míry prevencí. Pravidelnou kosmetickou péčí a používáním vhodných kosmetických produktů s ochrannými faktory proti UV záření, hydratačních a regeneračních. Jednou z momentálně nejúčinnějších forem omlazení dekoltu je tzv. „rejuvenace“, tedy terapie laserem GentleYAG. Působením tepla laserových paprsků se povolená kolagenní vlákna v pokožce zčásti stáhnou, část starých a poškozených vláken se vstřebá a během šesti týdnů se začínají tvořit kolagenová vlákna nová, pružnější. Velmi účinným doplňkem péče o pokožku dekoltu je stimulace nového kolagenu červeným světlem přístroje Omnilux. Vrásky v dekoltu se dnes často vyhlazují také vstříknutím výplňových materiálů. Na výběr jich existuje řada druhů, ať již s dočasným či trvalým efektem. Lékař se při konzultaci domluví s pacientem na nejvhodnějším. Pigmentové skvrny, pro dekolt tak typické, lze opět lehce odstranit lasery a do jisté míry také kosmetikou s bělicími účinky. Tu je ale třeba používat již preventivně.

NĚKOLIK KROKŮ K HLADKÉMU DEKOLTU

* Po odlíčení (očistěte také krk a dekolt) použijte výživný pleťový krém.
* Krém neroztírejte, ale opatrně vklepávejte do pokožky, jen tak zabráníte jejímu vytahování.
* Nanášejte krém ve směru od brady dolů (nebudete mít dvojitou bradu).
* Držte krk celý den zpříma a nesvěšujte zbytečně hlavu.
* Pleťovou masku na obličej používejte i na krk a dekolt.
* Dopřejte si dostatek spánku. Pro krásu dekoltu je vhodná poloha na zádech a rozhodně spíše méně polštářů.
* Doplňujte stravu o vitaminy A, C a E (pro jemnou pokožku a omezení vrásek).
* Pleťové masky na krk a dekolt nanášejte na očištěnou pokožku, nechte působit 20 minut a pak smyjte vlažnou vodou.
* Spánkem na boku napomáháte k vytvoření vrásek v dekoltu. Naučte se spát v jiné poloze.

4. RTY

Jestliže pleť obličeje v létě trpí, pro rty to platí dvojnásob. Působením slunce, ale i chloru nebo soli rty vysychají, což může vést až k jejich popraskání a olupování. Rty je třeba chránit přípravky k tomu určenými. Po návratu z dovolené rty vyživujte, co to dá. Jejich povrch vám pomohou vyhladit také speciální peelingy. Avšak jedním z nejčastějších problémů rtů, zejména pak v létě na prudkém slunci, jsou opary. Stále ještě neexistuje lék ani vakcína, které by byly vhodnou prevencí před opary. V současné době jsou však k dostání přípravky obsahující antivirotika, která potlačují infekci, ulehčují její průběh a zkracují dobu léčby. Na našem trhu jsou dva druhy léčiv: první obsahují acyklovir a jeho formy, druhou skupinu zastupují přípravky s účinnou látkou tromantadin. Pokud se již vytvořily puchýřky, snažte se je vysušovat pomocí antiseptického roztoku nebo pastou s antiseptikem. Puchýřky nikdy nemačkejte ani nepropichujte. Strup, který se vytvoří v pozdějším stadiu oparu, nenamáčejte ani neolizujte a už vůbec ho nestrhávejte. Pokud vás často sužují opary, měla byste omezit konzumaci ořechů, čokolády, želatiny, těstovin, pšenice, ovsa, ječmene, kukuřice a růžičkové kapusty. Měli bychom konzumovat mléko a mléčné výrobky, sójové boby a maso. Soustřeďte se také na vyšší příjem vitaminů skupiny B, hlavně B12.

6. TĚLO

Pokožka vystavovaná slunečním paprskům je silně zatěžovaná a stresovaná. To i v případě, že používáme kvalitní opalovací krém s vysokým SPF faktorem. Proto je vhodné o pokožku celého těla dobře pečovat i po návratu z pláže. Po koupání ve slané a chlorované vodě je vhodné se osprchovat a poté kůži ošetřit přípravkem určeným k péči po opalování. Díky speciálnímu složení v pokožce obnoví hydrataci, zklidní a zchladí ji. Pokožka zůstane jemná, ošetřená a déle opálená. Je vhodné používat přípravky po opalování stejné značky, jako jsou opalovací přípravky, protože svým složením na sebe navazují a poskytují účinnější péči. Pro pravidelnou očistu kůže se nedoporučují klasická mýdla, která příliš vysušují. Dnes seženete sprchové krémy, ale dokonce i oleje. Sprchování je pro pokožku šetrnější než koupel. Voda by neměla být teplejší než 35 °C. Po sprše kapky vody pouze jemně vysajte ručníkem, rozhodně kůži netřete. Mořská voda a celkově mořské klima má blahodárné účinky na léčbu mnoha kožních chorob - např. lupénky nebo atopického ekzému či akné, proto většinou po návratu z dovolené tyto problémy ustupují nebo se zmírňují. Nezapomeňte si po návratu prohlédnout všechna svá pigmentová znaménka, zda nedošlo k jejich změně. Zaměřte se hlavně na změnu tvaru, barvy, okraje, velikosti, případné krvácení a svědění. Pokud jakoukoli takovou změnu objevíte, je třeba ihned navštívit dermatologa, který znaménko prohlédne speciální lupou, tzv. dermatoskopem. Zkontrolujte také znaménka v podpaží, na zádech či ve vlasech. Včasné odhalení jejich změny vám může zachránit život.

SLUNEČNÍ BOHYNĚ AŽ DO PODZIMU

Pokud vaše opálení viditelně bledne snad již druhý den po návratu z dovolené, můžete tento proces přinejmenším zpomalit. Měla byste však první kroky k prodloužení zlatého tónu pokožky učinit již před samotným odjezdem. Vzhledem k tomu, že opálení bledne kvůli odlupování svrchních vrstev pokožky, měla byste tak dva týdny před plánovaným odjezdem tělo pravidelně obrušovat jemným tělovým peelingem.

K intenzivnějšímu opálení a jeho prodloužení pomáhají velmi významně také nejrůznější potravinové doplňky založené především na obsahu beta-karotenu. Beta-karoten je důležitý provitamin, který se v těle přetváří na vitamin A. Ten chrání tělo před škodlivým působením volných radikálů, které vznikají právě opalováním a považují se za jeden z faktorů přispívajících ke vzniku rakoviny. Společně s vitaminem B5 čili kyselinou pantotenovou se používají všude tam, kde je nutné zajistit znovuobnovení buněk. Pomáhá chránit pokožku před předčasnou tvorbou vrásek.

Podporuje také tvorbu melaninu, ochranného pigmentu kůže. Melanin pokožku chrání před UV zářením a zároveň způsobuje zhnědnutí kůže při a po opalování. Po každém vystavení těla slunci bychom v žádném případě neměli zapomínat na přípravky po opalování. Ty totiž neslouží pouze k udržení tmavého tónu pleti, jsou zároveň výživné a pomáhají sluncem vysílené pokožce znovu nabrat sílu. Jejich hlavním úkolem je ale pokožku hydratovat. Změny v pigmentu totiž vydrží déle, když se pokožka nevysušuje. Pokud ji po opalování neošetříte, velmi rychle se na ní začnou tvořit šupinky, vrchní vrstva se obnoví, a opálení tak zmizí.

Abyste si pocit bronzové kůže užily i na podzim, ošetřujte pravidelně pokožku tělovými mléky s obsahem samoopalovacího krému. Aby byla aplikace samoopalovacího mléka či krému rovnoměrná, doporučuje se před první aplikací provést peeling pokožky, čímž se odstraní odumřelé buňky a vaše pokožka zůstane krásně hladká. Dopřávejte ho však pleti častěji, maximálně 1x týdně, a aplikujte jej vždy krouživou masáží od kotníků přes kolena a břišní partie směrem k srdci.

POZOR!

Přípravky, které slibují opálenou pleť bez opalování, nepoužívejte nikdy v kombinaci se soláriem, neboť zvyšují riziko spálení kůže. Naopak přípravky pro regeneraci pokožky, jakými jsou například vitaminy C, E a minerální prvek selen, jsou lékaři doporučovány.


Tip: S krémem byste šetřit, ale ani plýtvat. neměla přehnaně V obou případech pleti uškodíte. A pamatujte, vždy se musíte na noc odlíčit.

1.10.2008 12:22 | Darja Zajícová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.