FITweb

ZPĚT

Aloe Vera: Nesmrtelná rostlina krásy

Trendem ve světě kosmetiky je návrat k přírodě. Pomoc s nejrůznějšími druhy problémů hledáme v poslední době právě v jejích darech. Účinky krémů, šamponů, ale i parfémů a tělové kosmetiky bývají stále častěji odvozeny od přírodních ingrediencí, které se v nich skrývají. Avšak prim mezi přísadami v kuchyni kosmetických tvůrců bezkonkurenčně hraje rostlina nazývaná „královna mezi léčivkami“, agáve neboli aloe vera.

Ačkoli v přírodě působí na první pohled jako naprosto obyčejná kaktusovitá rostlina, její vlastnosti jsou přinejmenším neobyčejné. Tisíciletá historie aloe vera je tak poutavá a zajímavá, že se nejednou stala tématem pro celou knihu. Z pohledu dějin se vlastně již stala legendou. Její neobyčejné a téměř univerzální léčivé schopnosti se skrývají v gelovité dužnině, jejíž účinky objevili před zhruba šesti tisíci lety již starověcí Egypťané. Odtud také pocházejí první dochované záznamy o jejím používání pod názvem „krev bohů“ nebo také „rostlina nesmrtelnosti“. Mayové ji nazývali „zdroj věčného mládí“. Alexandr Veliký s ní zase nechával ošetřovat své zraněné vojáky. Kryštof Kolumbus nevyplul na moře bez svého „lékaře v květináči“ a také Ghándí znal její léčivé schopnosti. Pokud jde o využití aloe k péči o krásu pleti, tajemství jejího působení objevily již egyptské královny Nefertiti a Kleopatra. Aloe vera se v minulosti využívala a stále využívá jako hojivý prostředek na odřeniny a popáleniny. Mnohem méně známé jsou vynikající ozdravné účinky při pití aloe vera gelu (dužniny z listu).

Gel, který tvoří vnitřek listu aloe vera, představuje 96 % vody a další 4 % s obsahem 75 známých látek. Při ošetření zraněných či podrážděných míst působí mírně anesteticky a ulevuje od svědění, otoků a bolesti. Má také antibakteriální účinky a podporuje hojení ran. V kosmetice se aloe vera využívá především pro své skvělé hydratační schopnosti. Přirozeným způsobem totiž proniká do spodních vrstev kůže, kde na sebe váže vodu. Kromě toho také pokožku intenzivně vyživuje. Ve svých listech má biologicky aktivní gel, který je směsicí mnoha vitaminů, minerálů, aminokyselin a dalších více než dvou stovek látek. Například vitaminy skupiny B (především B12), vitaminy A, C, E, minerální látky - vápník, chrom, hořčík, mangan, zinek, sodík, draslík, aminokyseliny, proteiny a tzv. saponiny (čisticí a antiseptické účinky). Odstraňuje z kůže přebytečné a škodlivé látky (např. zbytky chemikálií a léků se ukládají do kůže a následkem toho zejména starší pleť vypadá unaveně a „popelavě“), tlumí záněty, chrání pokožku před negativními vlivy a odstraňuje zrohovatělé, staré buňky na povrchu kůže. Kosmetika s vysokým obsahem aloe vera má omlazující účinky, vyživuje pleť, chrání ji, hydratuje a regeneruje.

KDY POMÁHÁ ALOE

Regenerace opálené pleti: Pokud vaše sluncem vysušená pokožka potřebuje zregenerovat a zvláčnit, není lepšího pomocníka, než gel z aloe. Pokožku intenzivně zchladí, obnoví a působí také protizánětlivě. Přípravky s extraktem této rostliny se hodí k používání po celý rok, zvlášť tehdy, máte-li suchou pleť. Pomůže i stárnoucí pleti svými vypínacími a zvlhčujícími schopnostmi. Zmírňuje také příznaky stárnutí.

VLASY A POKOŽKA HLAVY

Aloe vera pomáhá vlasům a pokožce hlavy. V šamponech proniká do hloubky pokožky a otevírá póry na pokožce hlavy. Při tomto procesu pomáhají aminokyseliny obsažené v aloe obnovit zdravou tkáň. Aloe vera usnadňuje přenášení nečistot na povrch - ty jsou pak snadněji vymyty, a tak napomáhá důkladně vyčistit pokožku hlavy. Působí také jako skvělý kondicionér nebo vlasová kúra, protože proniká do hloubky vlasů. Keratin, základní protein vlasů, se skládá z aminokyselin a dalších složek. Aloe vera má chemické složení podobné keratinu. Tak dodává vlasům větší pružnost a zabraňuje jejich lámání. Navíc působí i jako silný antioxidant a vyživuje vlasy v znečištěném prostředí.

KRÁSA VYCHÁZÍ ZEVNITŘ

V dnešní době je aloe vera důležitější než kdy jindy. Podporuje totiž imunitní systém - přirozenou ochrannou funkci těla - v jeho boji proti stále většímu množství stresujících vlivů (znečištěný vzduch, UV záření, jedovaté látky v těle, psychický stres apod.). Pouze dobře fungující imunitní systém může zvítězit nad nemocemi a zabránit jejich vzniku. Aloe vera významně pomáhá zmírnit průběh takových civilizačních nemocí, jako jsou alergie, nadváha, vysoký tlak, diabetes, arterioskleróza, onemocnění krevního oběhu, bolesti kloubů a svalů, které jsou často způsobeny nesprávnou stravou.


Tip: Zkuste si aloe vera i vypít. Nezapomeňte V supermarketech a obchodech se zdravou výživou seženete džusy s výtažky z této rostliny.

25.9.2008 12:24 | Darja Zajícová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.