FITweb

ZPĚT

Zázrak jménem ÁJURVÉDA

Pomůže najít ztracenou rovnováhu, inspiruje při vytváření jídelníčku, poskytne správný klíč k pozitivnímu myšlení. A to není všechno! Ájurvéda vám může pomoci i v boji s přebytečnými kily.

STARODÁVNÝ WELLNESS

Víte, proč lidé ze zemí, jako je Indie, Tibet či Srí Lanka, vyzařují hypnoticky okouzlující pokoj a harmonii? Protože vědí, jak sladit mysl a tělo v jeden harmonický celek. Pomáhají jim přitom starodávná učení, která bychom dnešní terminologií mohli nazvat wellness.Ten se sice objevil koncem 20. století jako reakce na civilizační nemoci, avšak není vynálezem současnosti. Když se poohlédneme do pořádně vzdálené minulosti, zjistíme, že o jeho zásadách se vědělo už před víc než 5000 lety.V ájurvédě, tradičním védském systému, totiž nalezneme nejen relax, ale i recept na kvalitní a tedy zdravý, spokojený a dlouhý život.

VĚDA ŽIVOTA

Ájurvéda se zaobírá vším, co má vliv na kvalitu života. Léčí tělo, mysl i duši. Není divu, že sanskrtské slovo Áyurvéda znamená věda života (Ayu -život, dlouhověkost, r - týkající se, véda - věda, poznání). Jde o ucelený léčebný systém řešící fyzické, duševní i duchovní otázky. Podobně jako jóga i ájurvéda pochází ze starodávného védského učení zapsaného v indických posvátných knihách. Je považována za nejstarší léčebný systém a je známo, že většina přírodních léčebných systémů vychází právě z ní. Světová zdravotnická organizace ofi ciálně uznává ájurvédu jako medicínský systém od roku 1982. Léčitel vyučený v systému ájurvédy dokáže poradit v oblasti výživy, cvičení, bylinné terapie, relaxace, meditace, detoxikace, aromaterapie a terapie barvami. Hlavní důraz se neklade na léčbu existujících nemocí, ale na jejich prevenci prostřednictvím vhodné stravy, pití a celkového životního stylu v návaznosti na individuální konstituci člověka.

VÁTA, PITTA A KAPHA

Ájurvéda má velmi blízko k přírodě. Podle jejího učení je každý člověk složen z pěti elementů - vzduch, prostor, oheň, voda a zem. Z nich vždy dva tvoří základ jedné ze tří životních energií, tzv. dóš: Váta (princip pohybu), Pitta (princip energie) a Kapha (princip struktury). Dóši spoluvytvářejí konstituci každého člověka. Někdo má pouze jednu dóši, ale většina lidí má smíšenou konstituci, tedy kombinaci dvou nebo tří dóš a jejich poměr pak vytváří individualitu člověka. Dóši jsou vrozené, avšak neustále se odchylují od stálé konstituce v závislosti na ročním období, životním stylu a dietě. Když je má člověk v rovnováze, těší se zdraví, při jejich porušení, nerovnováze nebo nedostatku vznikají nemoci, zdravotní a psychické potíže. Cílem ájurvédy je najít u každého člověka právě harmonii tří dóš.

ÁJURVÉDSKÁ DIETA

Doktor David Frej v knize Ájurvéda vysvětluje příčiny vzniku obezity: „Podle ájurvédy vzniká obezita při zvýšeném elementu Země, tedy nadbytku Kaphy a sladké chuti v jídle.“ Za hlavní příčiny přejídaní pokládá emoční přejídaní, spánek během dne, málo pohybu a sedavý způsob života. Ájurvédská dieta však není primárně určena jen obézním lidem, ale každému, kdo se chce aktivně podílet na svém zdraví. Ájurvédský jídelníček je jedinečný v tom, že v něm nefigurují žádné zákazy. Potraviny jsou rozděleny na vhodné a méně vhodné a jejich pozitivní vlastnosti jsou vyzdvihovány v závislosti na dóši konkrétního člověka. V každé skupině se nacházejí základní potraviny: ovoce a zelenina, maso, obilniny a mléčné výrobky. Avšak pro každého je vhodný jiný poměr. Podle ájurvédského učení se dá správně nastaveným jídelníčkem nejen zhubnout, ale i léčit široké spektrum chorob (od kožních, přes dýchací, zažívací, gynekologické a sexuální potíže, po bolesti hlavy, zad, svalů nespavost, stres a obezitu).

CO JE TŘEBA JEŠTĚ VĚDĚT:

* zajímá vás, která ze životních energií vás charakterizuje? Udělejte si test na webových stránkách nebo na * přesnou konstituci vám však může vypracovat jen školený ájurvédský léčitel. Obraťte se proto na některé z ájurvédských center * průkopníkem ájurvédského učení u nás i na Slovensku je MUDr. David Frej, který napsal knihu Ájurvéda (Eminent, 2007)

ÁJURVÉDSKÁ MASÁŽ NA VLASTNÍ KŮŽI

Byla to balada, napadlo mě po absolvování ájurvédské masáže v salonu Ayurmedic Ceylon. Toužila jsem po tom, aby ta pohádková péče nikdy neskončila. Speciální revitalizační kúra vás v průběhu tří hodin dokonale očistí, nabije energií a zocelí proti stresu. Základem energetického balíčku jsou 100% kokosové a sezamové oleje dovezené ze Srí Lanky a samozřejmě šikovné ruce, a to ne jednoho, ale rovnou dvou masérů pracujících tradiční ájurvédskou technikou najednou. Jak to probíhá? Přivítá vás vkusné orientálně zařízené prostředí. Po celou dobu vás bude do dálav Orientu unášet relaxační hudba. Zažijete kompletní masáž, která začíná masáží hlavy a obličeje, pokračuje dokonalou synchronní masáží. Čtyři ruce vás budou masírovat po celém těle příjemně horkým bylinným olejem. Po masáži následuje bylinné napařovaní obličeje na speciální inhalační posteli a napařování celého těla v horké, bylinkami se odpařující dřevěné konstrukci. Bylinky vás budou doprovázet v průběhu celé procedury. Mají za úlohu stimulovat krevní oběh, odplavit negativní látky z těla a dokonale vás uvolnit. Na závěr vás čeká dvacet minut v relaxační místnosti, ve které se občerstvíte šťavnatým ovocem a bylinkovým čajem. Ájurvédská masáž je právem nazývaná královnou mezi masážemi. Rozhýčká vás nevtíravou pozorností, zalahodí tělu i duši, uvolní vás a dobije potřebnou životní energií. Víc na

8.12.2008 11:14 | Alexandra Paulovičová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.