FITweb

ZPĚT

Nejsou všechny vrásky z lásky

Žijeme v době, která se odmítá smířit s přirozeným stárnutím a veškerými jeho projevy. Plastičtí chirurgové proto přicházejí se stále modernějšími metodami, jak tvář vyžehlit a vymazat z ní tak otisk času. Co vlastně vrásky jsou, jak vznikají a je vůbec možné jejich vznik nějak oddálit nebo omezit?

* Jak a kdy vznikají vrásky?

První lehké vrásky se na pokožce objevují již mezi 25. až 30. rokem, ty silnější a viditelnější pak po překročení třicítky. Stárnutí kůže je výsledkem působení mnoha vlivů, především tzv. chronologického, geneticky daného stárnutí, škod na kůži způsobených vystavování se slunci, tedy škodlivému ultrafialovému záření, mnoha okolních vlivů, ale i hormonálních změn. Po 30. roce života začínají v hlubších vrstvách pokožky ubývat kolagenní vlákna, což způsobuje vznik vrásek. Kolagenní vlákna ztrácejí své pravidelné uspořádání, zkracují se a nejsou už tak pevná jako dřív. Totéž se děje i s elastickými vlákny.

* Je možné jejich vznik oddálit? Jak?

Určitě ano. Pravidelné čištění pleti přispívá ke zdravé pokožce. Záleží také na přirozeném Ph kůže a na její dostatečné hydrataci. Pleťové produkty by měly obsahovat různé přírodní složky, které jí dodávají potřebnou vláhu, jako například aloe vera, avokádový nebo mandlový olej, výtažky z okurky a podobně. Produkty, které obsahují kolagen, se postarají o vyhlazení vrásek. Vyhnout bychom se měly slunci.

* Co všechno se podílí na vzniku vrásek?

Všechny již výše uvedené faktory, ale nejdůležitější je dodržovat následující zásady: nekouřit, chránit obličej před sluncem krémem s ochranným faktorem, minimálně SPF 15, dopřát tělu potřebných 8 hodin spánku denně, pleť ošetřovat a odličovat jemně a šetrně a rozhodně každodenně, dostatečně ji hydratovat a alespoň jednou za měsíc si zajít na kosmetické ošetření. Důležitá je noční péče, dostatek vitaminů, minerálů, stopových prvků. Pokud chcete mít krásnou, hladkou pleť po co nejdelší dobu, zaměřte se také na svou životosprávu.

* Kdy máme oddělit noční a denní péči? Kdy začít používat koncentrovaná pleťová séra?

Denní i noční péče o pleť je důležitá již od 25. roku. Séra na zralou pleť by se měla začít používat kolem 35–40 let.

* Jak poznáme, kdy změnit druh krému?

Takový krok je vždy lepší konzultovat individuálně s kosmetičkou či dermatologem. Pokud ale vámi zvolený krém již po krátké době neudrží pleť dostatečně vláčnou a vyživenou, což se projeví jejím nepříjemným pnutím, určitě je čas poohlédnout se po novém přípravku.

* Pomáhají pleti potravinové doplňky?

Samozřejmě. Doplňují množství látek potřebných pro správné fungování všech orgánů, tedy i pleti. Dodají tělu látky, kterých nemá dostatek z potravy.

* Jak pomáhají v boji proti vráskám antioxidanty?

Antioxidanty obsažené v ovoci a zelenině pomáhají „vychytat“ z těla volné radikály, které jsou z velké části zodpovědné za vznik vrásek a vadnutí pleti. Vitamin C a rostlinné chemické látky, obsažené v hojném množství například v bobulovitém ovoci a brokolici, podporují produkci kolagenu a elastinu v pleti. Základním pravidlem je, že čím je zelenina a ovoce barevnější, tím je pro pokožku prospěšnější.

* Kdy je vhodné začít pleti dopřávat odborná ošetření (například chemický peeling, rejuvenace apod.)?

To je velmi individuální, obecně po 26. roce.

* Jak odlišit péči o první vrásky v létě a v zimě?

V létě bychom se měly soustředit především na hydrataci, ochranu před sluncem a výživu. V zimě na vitaminovou péči a ochranu před —- —-

JAK NA VRÁSKY VE: 20 LETECH

Pleti ještě tolik nechybí vláha a bývá proto na první pohled jemná a vyhlazená. Už teď si však můžete najít první mimické vrásky. Kolagen a elastin, které zachovávají vaši pleť pružnou, se začínají pomalu rozpadat a ztrácet svou elastičnost. Zkuste pleť vyživit lehkým hydratačním krémem. Zajděte na kosmetické ošetření a nechte si poradit, jaký krém bude pro vás nejvhodnější.

30 LETECH

Na pleti se začínají tvořit první vrásky. Je na čase začít pravidelně používat krém s UV faktorem alespoň 15. Pravidelné kvalitní ošetření u odborníka by mělo být samozřejmostí. Pokud se nehodláte smířit s vráskami, je ideální doba zasáhnout pomocí botulotoxinu. Pomohou vám i krémy na bázi kolagenu, kyseliny hyaluronové anebo ceramidů. Pořiďte si noční krém a krém na oční okolí.

40 A VÍCE LETECH

Vaše pleť začne být výrazně sušší. Mimické vrásky jsou už součástí pleti a běžnou péčí se jich nezbavíte. Klíčem je hydratace. Nerovností pleti a tmavších míst se skvěle zbavíte u dermatologa pomocí dermabraze, fotorejuvenace nebo laserové rejuvenace. Pokud jste v posledních letech nepoužívala krémy s vysokým UV faktorem, je poškození pleti slunečním zářením nevratné.PTALI JSME SE: Dany Chumové, kosmetičky Asklepion – Klinika a institut estetické medicíny

12.1.2009 15:48 | Jana Knaislová, Darja Zajícová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.