FITweb

ZPĚT

Svět BIO

Trend biopotravin, biokosmetiky, a dokonce i biooblečení je na vzestupu a propadají mu stále další a další lidé. Má to ale vůbec smysl? Nejde jen o módní vlnu, která zase brzy opadne? Co se vůbec skrývá pod termínem „bio“ a čemu všemu takto označené produkty prospívají, si přečtěte v našem článku.

BIO a zdraví

Přestože všechny(!) potraviny procházejí složitým procesem schvalování zdravotní nezávadnosti a ještě žádná studie na 100 % nedokázala, že biopotraviny dlouhodobě zlepšují zdraví, je třeba uznat, že „zdravější“ jsou. Například jen v biozelenině přijmete až o 50 % více vitaminů, minerálních látek, enzymů a dalších látek oproti běžné produkci. Nezanedbatelným faktem je také menší ohrožení lidí, kteří biopotraviny zpracovávají. Zemědělci pracující s herbicidy (chemické látky, které se používají při běžném pěstování plodin) jsou ohroženi až 6x více rakovinou než lidé na biofarmách!

BIO a peníze

Biopotraviny a bioprodukty jsou dražší než většina jejich běžných variant.

To je fakt, který mnohým lidem brání nakupovat více výrobků s označením bio. Naštěstí se však již blýská na lepší časy. Ještě nedávno jste dostali bio pouze ve specializovaných obchodech se zdravou výživou, dnes mají své biořady i supermarkety (Interspar, Tesco, Billa), drogerie (DM), a dokonce i diskonty (Plus). I když jde především o zahraniční produkci biopotravin, která příliš nepodporuje české biofarmy, jsou takové výrobky oproti specializovaným prodejnám levnější až o několik desetikorun.

BIO a značka

Abyste si byli jisti, že za své peníze kupujete skutečně kvalitní bioprodukt, hledejte tzv. biozebru. Jde o biologo s nápisem „Produkt ekologického hospodářství“. Tato značka zaručuje, že produkty byly kontrolovány na každém kroku cesty od výrobce až ke konečnému spotřebiteli. Aby výrobce mohl své zboží označit jako bioprodukt, musí ho nechat projít několika zkouškami, a především doložit, že při jeho výrobě nebylo použito nic, co není v souladu se zákony o ekologickém zemědělství. Je například zakázáno používat umělá hnojiva, pesticidy, herbicidy, fungicidy. Pokud se jedná o zvířata na ekofarmách, musí mít přístup do volných výběhů. Získané suroviny a potraviny z nich vyrobené je třeba skladovat tak, aby se nemohly dostat do kontaktu se žádnými zakázanými chemikáliemi, dokonce ani s běžnými potravinami. Nesmějí se také např.uměle přibarvovat, zapovězená jsou umělá sladidla, konzervační látky i látky ovlivňující chuť potraviny.

BIO a děti

Jedním z hlavních důvodů, proč dopřávat svým dětem co nejvíce biopotravin, je snaha snížit zatížení jejich organismu chemickými látkami. Dnešní děti jsou vystaveny mnohem více nebezpečným pesticidům v běžných potravinách, než byly minulé generace. Pesticidy se používají k ochraně zemědělských rostlin před škůdci. I když je jejich pozitivní vliv v zemědělství neoddiskutovatelný, mají zároveň velmi nepříznivý dopad na organismus člověka a fungování celého ekosystému. U malých dětí jsou pesticidy spojovány s nervovými poruchami a dalšími zdravotními problémy. Právě proto bychom se měli snažit alespoň u nich konzumaci pesticidů snížit na minimum.

BIO a krása

Proč používat biokosmetiku? Odpovědí mohou být již všechny výše uvedené důvody, ale v případě péče o pleť ještě jeden, neméně významný. Biokosmetika je mnohem méně alergizující než její komerční verze a většinou nedělá problémy ani velmi citlivé pokožce. Z bioproduktů vybírejte především krémy na obličej, tělová mléka a kosmetiku pro miminka. Zkrátka výrobky, které používáte denně nebo několikrát týdně.

BIO a hubnutí

Biopotraviny rozhodně nelze považovat za automaticky dietní nebo nízkokalorické produkty. Biopotravinou může být jablko stejně tak jako čokoláda nebo salám s 80% obsahem tuku. Chcete-li hubnout, musíte i při dodržování biostravy počítat kalorie a nepřejídat se. Biopotraviny nemají ani nižší obsah cukru, tuku nebo cholesterolu, proto je nelze brát za samospasitelné při různých zdravotních omezeních. Jejich výběr je u nás zatím ještě omezený a nepokrývá celou škálu potravin, ze kterých by měl být jídelníček složen. Hrozí proto, že výsledná dieta bude málo pestrá a jídla se budou stále opakovat. Jednu velkou výhodu biopotraviny při hubnutí ale mají. Většinou mají lepší a „plnější“ chuť, proto by vám mělo stačit menší množství než u běžné potraviny. Vaším cílem by každopádně neměl být dietní jídelníček složený výhradně z biopotravin, ale snaha zařazovat bio tak často, jak to jen jde.

BIO a země

Pokud vás ještě nic nepřesvědčilo, že bio opravdu není jen módní trend a projev elitářství, zamyslete se ještě jednou. Biohospodářství je totiž šetrnější k celé planetě. Každoročně jsou na celém světě odplavovány obrovské plochy zemědělské půdy v důsledku eroze, která je způsobována intenzivním způsobem obhospodařování. Ekologičtí zemědělci to vědí, půdu chrání a pečlivě obhospodařují jako základ své farmy. V konvenčním zemědělství se na velkých plochách pěstují stále stejné plodiny. Zatímco produkce se ztrojnásobila, nedostatečná druhová pestrost pěstovaných rostlin způsobila vyčerpání živin z půdy. Kupováním bioproduktů tedy podpoříte ochranu a obnovu celé přírody, a tím i její zachování pro další generace. Víte, co vaše děti milují? Hlavně u této zeleniny a ovoce se vyplatí koupit jim verzi bio: broskve a nektarinky, jablka, celer, jahody, třešně, saláty, hroznové víno, hrušky, špenát Označení „bio“ automaticky neznamená, že jde o potraviny dietní! I u bioproduktů je třeba hlídat obsah tuků, cukrů, stejně jako přemýšlet o tom, zda vám nabídnou dostatek všech důležitých živin… …za biopotraviny nemusíte nutně utrácet spoustu peněz, protože jejich prodej podporují už i velké obchodní řetězce, jež ceny drží na přijatelné úrovni? —-

NAKUPUJTE NA BIOFARMĚ

BIOFARMA SASOV

Specializace: Farma je vyhlášená svým chovem prasat a jedinečnými uzenářskými specialitami. Co zde nakoupíte? Bio vepřové, hovězí maso, šunku, uherák, brambory, zeleninu a ovoce. Některé produkty je možné nakoupit i přes zásilkový obchod. Farma nabízí také agroturistiku – výuku jízdy na koni, vyjížďky, hipoterapii ad.

DVŮR RATIBOŘICE

Specializace: Ekologický chov koz a produkce kozích bioproduktů. Co zde nakoupíte? Kysané kozí mléko, kozí jogurty a sýry, tvarohové krémy. Dvůr Ratibořice prodává většinu své bioprodukce prostřednictvím prodejen zdravé výživy. Kozí speciality je možno koupit také přímo na farmě – vždy v sobotu od 15 do 17 h, kdy je farma přístupná veřejnosti a probíhá domácí prodej kozích výrobků. Každou objednávku je nutné předem telefonicky nebo e-mailem dohodnout a učinit nejpozději do předcházejícího čtvrtka.

BIOFARMA JURÉ

Specializace: Rodinná farma zaměřená na chov skotu a ovcí. Co zde koupíte? Bio jehněčí a telecí maso, mléko, ovoce (i sušené), kompoty, povidla. Vše můžete zakoupit přímo na farmě nebo v prodejnách zdravé výživy na Moravě. Chcete-li vidět na vlastní oči, jak se biopotraviny vyrábějí, můžete využít i možnosti ubytování přímo na biofarmě.

18.3.2009 12:41 | PAVLA MAŘÍKOVÁ

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.