FITweb

ZPĚT

Co je to vlastně nadváha

Je lehké se k ní dopracovat, ale zbavit se jí stojí spoustu úsilí. Co to vlastně nadváha je, jaká s sebou nese rizika a proč stojí za to s ní bojovat, jsme probrali s MUDr. Petrou Šrámkovou z Centra pro léčbu obezity - Iscare Lighthouse.

Chlácholíte se tím, že nadváha není nic strašného, protože přece víte, že ještě existuje její horší „varianta“, obezita? Přehled tedy máte, skutečně jsou tu dva na první pohled podobné problémy, provázené rozdílnými komplikacemi. „S obezitou jsou spojená mnohem vyšší zdravotní rizika a skoro vždy ji provázejí přidružená onemocnění jako cukrovka, vysoký krevní tlak, artróza kloubů, ale třeba i neplodnost,“ vysvětluje MUDr. Petra Šrámková. To však neznamená, že mít nadváhu je docela neškodné!

„Vzhledem k tomu, že Dietu čtou převážně ženy, je dobré vědět například to, že už ,pouhá’ nadváha omezuje možnost spontánně otěhotnět na 60 procent. A to samozřejmě nemluvím o obezitě, kdy taková šance klesá až na 30 procent!“ varuje doktorka Šrámková před jednou z mnoha komplikací, jež ženám zbytečná kila přinášejí.

Jsem ještě v normě?

Jestliže jste zatím vůbec nenašla odvahu zjistit, jak na tom jste, pojďte si s námi hned udělat jednoduchý test: „Nadváhou myslíme BMI mezi 25-30 (kg/m2) a obezitou BMI 30 (kg/m2). Z lékařského pohledu se jedná o zvýšené množství tělesného tuku nad normu, která je 25-33 % celkové hmotnosti,“ říká MUDr. Šrámková. A existuje na to ještě jednodušší test: „Toto množství se přibližně, ale velmi jednoduše, zjistí obvodem pasu. Norma je do 80 cm, u pasu nad 88 cm je množství tuku v těle zvýšené,“ radí paní doktorka. Samozřejmě, tyto údaje neplatí pro děti. „U dospělých používáme BMI, u dětí růstové (percentilové) grafy, do kterých se po celé dětství zaznamenává výška a hmotnost dítěte a provádí je dětský lékař na pravidelných prohlídkách. Nadváhu u dítěte diagnostikujeme, pokud se jeho hodnoty dostanou nad 95 percentil, obezita překračuje 97 percentil,“ vysvětluje MUDr. Petra Šrámková a pro ilustraci dodává příklad: „Je-li 16letá slečna 167 cm vysoká a váží 72 kg, má BMI 25,8 - ale v percentilovém grafu je mezi 97. a 99. percentilem, tedy již v pásmu obezity!“

Pozor na ni!

Největším rizikem nadváhy kromě výše jmenovaných je fakt, že znamená poslední předstupeň k obezitě. A i další výčet komplikací, které může „rozjet“, je značný. „Zejména vysoké množství nitrobřišního tuku vede neodvratně k inzulinové rezistenci, tedy cukrovce 2. typu, kterou nyní vídáme již u obézních adolescentů!“ varuje doktorka Šrámková. Kromě toho se již při nadváze na obzoru objevuje vysoký krevní tlak, ischemické postižení cév (zúžení cév, pozn. redakce), dna, zvýšené riziko nádorových onemocnění, neplodnost a komplikace v těhotenství i během porodu a mnohá další, nejen fyziologická onemocnění.

Zhubnout se vyplatí

Nadváha v podobě břišního tuku pak představuje jedno z nejvážnějších ohrožení zdraví. „Právě tuk uvnitř břicha působí metabolické komplikace a nyní je považován za největší endokrinní orgán v těle. Bohužel se nedá odstranit mechanicky - prostě ho musíte zhubnout,“ konstatuje doktorka. Zbavit se nadváhy pak předpokládá změnu stravovacích a pohybových návyků.

„I když v rámci hubnutí nemají stejný význam,odhadla bych to asi v poměru 70:30, kdy je nutná zásadnější úprava jídelníčku,“ uzavírá MUDr. Petra Šrámková. Opět tedy platí, že vyvážený jídelníček a pravidelný pohyb jsou ty správné ingredience, chcete-li nejen hezkou figuru, ale i dobrou zdravotní formu.

…svůj index tělesné hmotnosti neboli BMI si můžete celkem snadno spočítat na www. mladazena.cz nebo www. vypocet.cz?

6.4.2009 12:33 | ALEXANDRA PAULOVIČOVÁ

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.