FITweb

ZPĚT

Mrazivá vášeň

Nesnášíte saunování, ale chcete udělat něco pro svou imunitu, krásu i regeneraci? Vydejte se na opačný konec teplotního spektra, do kryokomory (neboli kryosauny či polária) a zakuste, jaké je to v těžko představitelných teplotách okolo až -160 °C!

Když jsem poprvé slyšela o poláriu, naskočila mi husí kůže. Dobrovolně vlézt do takové zimy jen proto, že to má mít teoreticky nějaké pozitivní účinky? Ne, zlatá sauna, to je přece ta jediná cesta… Jenže při letošních zákeřných chřipkách jsem kolem sebe měla stále více lidí, kteří se do těch neuvěřitelných chladů vydávali, aby posílili svou imunitu. A navíc pak byli vždycky nadšení z toho, jak je nic nebolí a netrápí je ani chmury. To všechno poté, co dvě až tři minuty pobyli polonazí v hlubokém mrazu? O tom jsem musela zjistit víc…

Nic nového pod sluncem

Ke svému překvapení jsem zjistila, že zatímco já o existenci polárií neboli kryokomor či kryosaun vím pár týdnů, medicína a svět wellness příznivé účinky celkových terapií chladem využívají už několik desítek let. Poprvé s ní veřejnost seznámilo v roce 1975 Japonsko, kde se nejprve zaměřovali na léčbu revmatických kloubních chorob a astmatu. Jenže rok za rokem šel lékařský výzkum dál, kryoterapii používali lékaři ve stále více státech, až se seznam příznivých účinků rozšířil na několik desítek položek - a vůbec ne zanedbatelných!

Zdravá a krásná z mrazu

Stručně řečeno, léčba mrazem vám pomůže snad se vším. Se zmíněnými revmatickými potížemi, astmatem, alergiemi, imunitou, špatnou náladou, poradí si s celulitidou, vráskami, bolestmi pohybového aparátu, je skvělá k regeneraci po sportování i při přípravě na extrémní fyzickou zátěž. Zabírá na lupénku, ekzémy, chronická onemocnění dýchacích cest, migrény, pomůže vám s rehabilitací po úrazech či operacích kloubů, zbaví vás potíží se soustředěním, nespavostí, dokonce prý ulehčí i odvykání kouření nebo boj s jinými závislostmi, otuží vás… a to jsem určitě ještě na něco zapomněla!

Tady nenastydnete

Jako naprostý laik jsem si zpočátku říkala, že tak ohromný mráz musí být pro tělo spíše neprospěšnou zátěží, ale všechno je samozřejmě jinak. Zatímco když je venku třeba pouhých -5 C a my nepříjemně prochládáme, tady nastydnutí nehrozí.

Za prvé proto, že v mrazu člověk zůstává pouhé dvě až tři minuty, takže se chlad nedostane dovnitř těla, ale zchladí jen jeho povrch. A za druhé díky tomu, že vzduch v kryokomoře je na rozdíl od venkovního vlhkého technicky upravený a suchý, takže nehrozí omrzliny ani tehdy, když se v ní pohybujete skutečně jen ve spodním bavlněném či vlněném prádle nebo speciálním zapůjčeném oblečku a dřevácích. Kromě toho dostanete už jen rukavice, čelenku a roušku přes ústa, a můžete vyrazit za novým regeneračním zážitkem.

Jak to funguje?

Mrazivá teplota pohybující se v rozmezí - 110 až -160 C dostane tělo do jistého pozitivního šoku.Ve velmi krátké době se rozšíří cévy krevního a lymfatického systému, zrychlí metabolismus. Zásobení tkání krví, kyslíkem a živinami vzroste až čtyřikrát! Stejným tempem se zvýší také vyplavování škodlivin z těla, aktivují se protizánětlivé a hojivé procesy, tvorba nových buněk a uvolňování energetických rezerv z tukových tkání. Mimoto stoupne produkce hormonů dobré nálady - endorfinů, dopaminu, serotoninu, stejně jako Tlymfocytů, jež mají na svědomí imunitu. A nervové receptory sníží reakci na bolest. Při tom všem se tělo ochladí skutečně jen na povrchu, na teplotu kolem 2 až 10 C, ale vnitřní teplota zůstává neměnná.

Výsledky na počkání

Co se týče boje s bolestí, trápí-li vás nějaká akutní, nějakých šest až osm hodin po návštěvě kryokomory o ní vůbec nevíte, a trvale se jí zbavíte již po několika málo opakováních terapie. S celulitidou se budete moct rozloučit zhruba po sedmém pobytu v chladu, a stejně tak vám začnou ubývat vrásky. Pokožka se hydratuje, získává elastičnost, svěžest - to vše díky prokysličení a zvýšení enzymatické činnosti, které zpomalují procesy stárnutí. Prakticky ihned obnovíte i své energetické zásoby, a kdybyste se rozhodla jet přímo do lázní a podstoupit regulérní kryoterapii s každodenním opakováním po dobu dvou týdnů, právě za tu dobu se vaše imunita stane prakticky neprůstřelnou!

Postupujte s rozvahou

Samozřejmě je třeba jít do všeho s rozumem. Nejprve si ověřte, že vám návštěvy kryokomory dovolí váš zdravotní stav. Neměl by vás trápit vysoký tlak, klaustrofobie, alergie na chlad, akutní onemocnění srdce ani závažné chronické choroby. Pokud si nejste jistá, zajděte ke svému lékaři. Každopádně před každým pobytem v chladu vám změří tlak a terapii přizpůsobí na míru. Kryoterapie by podle lékařů měla být vhodná pro všechny věkové kategorie, jen těhotným po třetím měsíci gravidity ji raději nedoporučují. Vy se každopádně při vstupu nejprve dostanete do jakési předkomory, kde se teplota pohybuje kolem „pouhých“ -60 C, teprve pak vstupujete do plného mrazu. To v případě, že kryokomora vypadá tak trochu jako sauna a je určená pro více lidí. Jinde se zase můžete setkat s takovou, která připomíná vertikální solárium a je určená pro jednoho.

Rozehřátí na závěr

Na rozdíl od již zmiňované sauny se po kryoterapii nedoporučuje relaxace, ale zamířit do tělocvičny, cardio zóny a tělo přiměřenou fyzickou aktivitou trvající aspoň 20 minut vrátit do „původního stavu“. Teprve pak si vychutnáte pocit euforie a uvidíte, že pozávěrečném strečinku se hned půjdete objednat na další „ochlazení“.Za dvě až tři minuty v mrazu podpoříte své zdraví, krásu i dobrou náladu. Víc už toho pro sebe snad ani udělat nemůžete… …že už po jediném pobytu v kryokomoře se vaše výkonnost zvedne okamžitě až o 20 procent? Na rozdíl od pobytu v sauně se vám pak určitě chtít spát nebude…


Kam zajít? - Praha a Liberec www.relaxlafabrique.cz - Praha - Jablonec nad Nisou - Liberec - Beskydy (Čeladná)


NA VLASTNÍ KŮŽI

Iveta Vařečková, redaktorka časopisu Juicy

Nejsem velký milovník zimy, a tak mě výhra v podobě vstupu do polária zaskočila. Ze začátku jsem si v něm připadala jako na branném cvičení. Čekalo mě měření tlaku a po převlečení do šortek, trička a teplých ponožek jsem dostala erární masku, čelenku, rukavice a dřeváky. Obsluha mi vysvětlila, jak v poláriu správně dýchat a pohybovat se. Než jsem přišla na řadu, sledovala jsem teploměr, který mě informoval o rapidně klesajících stupních v poláriu. V tu chvíli jsem byla ráda, že jsem za mrazem vyrazila s partnerem. Po krátké aklimatizaci v prostoru před poláriem jsme vstoupili dovnitř. Překvapilo mě, v jak malém prostoru jsme se ocitli, a hlavně že mi zase tak velká zima není. Byly přede mnou ale dvě minuty, kdy jsme s partnerem pochodovali dokola jako tučňáci. Po chvilce jsem vnímala už jen ťukání dřeváků, ale když se ozval signál, že máme opustit prostor polária, byla jsem ráda. Díky následujícímu cvičení jsem se brzy ohřála. Celulitida sice nezmizela, nadšená polárnice ze mě také nebude, ale energie, kterou jsem získala, mě nejen překvapila, ale hlavně inspirovala k další návštěvě.

7.4.2009 12:20 | JANA POTUŽNÍKOVÁ

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.