FITweb

ZPĚT

Krásná, v harmonii s přírodou

Ze znovuobjevené touhy po návratu k životu v rovnováze s přírodou se nedávno stal nový biotrend. A dotkl se i hýčkání ženského půvabu v podobě bio- neboli organické kosmetiky. Co si pod tím máte ale představit a může právě vám nabídnout něco výjimečného?

Jakkoli náš život moderní doba v mnoha směrech usnadnila a obohatila, přinesla s sebou také zhoršené životní prostředí, které má vliv na naše zdraví. Bohužel však již ne v tom zcela pozitivním smyslu. Nárůst nejrůznějších alergií a nesnášenlivosti vůči určitým látkám způsobuje, že pleť mnoha žen reaguje na běžně dostupnou kosmetiku extrémně přecitlivěle, nebo dokonce přímo alergicky. Všechna tato fakta obracejí naši pozornost zpět k léčivé síle nedotčené přírody, kterou nám můžou nabídnout kosmetické přípravky s označením bio.

Chemické přísady v běžné kosmetice jsou totiž často spojované s některými zdravotními obtížemi. Parabeny sloužící jako náhražky kvalitních rostlinných olejů se mohou usazovat v játrech, ledvinách a lymfatických uzlinách. Další syntetické látky jsou zase spojovány s vyšším rizikem vzniku rakoviny.

HLAVNĚ PŘIROZENĚ

Jedním ze zásadních důvodů, proč používat přírodní kosmetiku, je ale především přirozenost. Jejím používáním dochází k podpoře přirozené funkce pokožky díky přírodním surovinám, ze kterých se tyto kosmetické produkty vyrábějí. Jsou to zejména rostlinné složky s obsahem velkého množství přírodních vitaminů, antioxidantů a hydratačních látek. Právě jejich pečlivý výběr hraje v přírodní kosmetice významnou roli.

PŘÍRODNÍ VERSUS BIO

Než se vydáte na nákup nové kosmetiky, měli byste si uvědomit jeden důležitý rozdíl. Přírodní kosmetika neznamená totéž co její biopodoba. I když obsahuje výhradně přírodní ingredience, nemá certifi kát bio. Biokosmetika označená takovým certifikátem podléhá přísným kritériím. Před jeho udělením se prověřují jednotlivé ingredience, jejich pěstování, sběr, zpracování, ale třeba i výroba obalu a zpracování odpadu. A není to s ním jednoduché ani v mnoha dalších směrech. Neexistuje totiž žádný jednotný, každá země má svůj vlastní. Například v Německu se používá označení BDIH. Tato značka je zárukou toho, že rostlinné suroviny pocházejí z kontrolovaného ekologického zemědělství nebo certifi kovaného sběru ve volné přírodě, výrobky ani suroviny pro jejich výrobu nejsou testované na zvířatech ani nepocházejí z mrtvých zvířat, neobsahují parafín, vazelínu ani jiné ropné produkty a žádné syntetické konzervační, vonné nebo barvicí látky.

ZORIENTUJTE SE

Špatná zpráva je, že přívlastek „přírodní“ nebo „bio“ používají mnohé značky i tehdy, kdy s přírodou mají stěží společný byť jen název. Obsahují totiž pouze minimální podíl výtažků z rostlin, a naopak většinu složek, jež jsou všemožného, jen ne přírodního charakteru. Takže zatímco označení biopotravin podléhá přísným normám EU, u kosmetiky je vše složitější. Nejsou stanovená žádná přesná pravidla, proto je namístě pečlivě studovat složení výrobků. Přírodní nebo biokosmetika je taková, která obsahuje co největší procento čistě přírodních složek nebo je označená certifikátem.

ŠETRNÁ VÝROBA

Že jste na správné cestě, poznáte zpravidla podle označení „kontrolovaná přírodní kosmetika“. Do této supiny patří výrobky ze surovin, jež pocházejí z rostlin pěstovaných v ekologickém zemědělství nebo sbíraných ve volné přírodě. Výroba probíhá pod přísnou kontrolou, nesmějí se při ní používat umělé látky, jako jsou syntetická barviva, ropné produkty, parfémy, konzervanty ani látky pocházející z mrtvých zvířat, což se často děje u běžné kosmetiky. Přírodní výrobky se netestují na zvířatech. Výroba biokosmetiky je šetrná, například oleje bývají zpracovávané zastudena. Všechny výrobky jsou bez přidané chemické parfemace – pokud voní, pak nejde o syntetický parfém, ale cítíte z ní cenné éterické oleje. Proto je vhodná pro citlivou pokožku i malé děti.

ÚČINNÉ LÁTKY PRO TĚLO

Pokožka přírodní aktivní látky také lépe rozezná, a ty pak pomáhají tělu mnohem účinněji často díky rostlinným složkám, které obsahují velké množství přírodních vitaminů, antioxidantů a hydratačních látek. Velký rozdíl je i v tom, jestli jsou v kosmetice minerální, nebo přírodní oleje. Ty minerální nemůže pleť vstřebat a vytvářejí tak na jejím povrchu neprodyšnou vrstvu. Zatímco rostlinné ze semen či ovoce jsou s pletí v rovnováze, snadno se vstřebávají, mají vysoký obsah mastných kyselin, takže se na pleti chovají jako aktivní látky, a nejen jako těžká mastnota. Také proto je obecně biokosmetika vhodnější pro citlivou pleť dětí i dospělých. Biokosmetika je vstřícná k našemu tělu, ale i životnímu prostředí. Už při sběru a sklizni se neničí rostliny ani příroda. Používají se ekologické a recyklovatelné obaly vyrobené ze speciálních umělých hmot, hliníku nebo kartonu. I samotný obsah výrobků je v přírodě poměrně snadno odbouratelný. A znovu je dobré si připomenout, že výrobci přírodní či biokosmetiky netestují produkty na zvířatech, a to ani suroviny. Anglická značka The Body Shop proti těmto praktikám dokonce otevřeně bojuje.

BIOANTIPERSPIRANTY

Co do účinnosti se od odstatních biokosmetických produktů liší. Příjemně vás navoní a zabrání množení bakterií, jež způsobují zápach, nezabrání však pocení, jako to umí antiperspiranty s obsahem aluminiových solí. Ty ale mohou pronikat pokožkou do těla, zde se usazovat a podle vědeckých studií stát za vznikem některých nemocnění. Takže v tomto případě si prostě budete muset vybrat…

Kam si pro biokosmetiku zajít? Seženete ji v lékárnách nebo specializovaných prodejnách se zdravými potravinami a biovýživou a v ekologických obchodech (například Albio) a samozřejmě na internetu: , , . Jedním z největších výrobců bioproduktů u nás je společnost Botanicus (). V biokvalitě seženete i některé esenciální oleje od firmy Saloos (). Zatím se k nám ale převážně dovážejí zahraniční produkty, které se prodávají ve specializovaných prodejnách, jako je Country Life, ) či Viva Natura (), nebo v internetových obchodech (, , ).

CO V BIOFORMĚ NEDOSTANETE? Zcela určitě neseženete například laky na nehty, jejichž textura musí mít až ze 70 % chemické složení. Navíc obsahují změkčovadla a umělé pryskyřice. Mezi biolíčidly nenajdete ani neslíbatelné rtěnky nebo 24hodinový make-up, na jehož výrobu je nutné použití silikonů.

CO VÁM NA BIOKOSMETICE MŮŽE VADIT:

1. I biokosmetika má některé své stinné stránky. Například působí pomaleji. I když je velmi účinná, obvykle se první výsledky jejího používání projeví až po určité době, proto nečekejte žádné rychlé zázraky. O to déle se pak z toho, co vám prokáže, můžete zase těšit.

2. Některé výrobky obsahují přírodní éterické oleje, jejichž vůně nemusí každému vyhovovat. Mívá také často kratší dobu použitelnosti, protože neobsahuje syntetické konzervanty. Trvanlivost je daná pouze čistě přírodními složkami, proto si dávejte pozor, abyste přípravky vždy pečlivě zavřeli.

3. Nechová se jako běžná kosmetika. Při použití nemusí tolik pěnit, popřípadě může na pokožce zanechat lepivý film. Například biošampon vám nedopřeje prakticky žádnou pěnu a biokondicionér zase tolik neuvolní zacuchané vlasy. Jelikož výrobky obsahují velké množství přírodních výtažků a složek, nemusí na ně pokožka, zvyklá na běžnou kosmetiku, hned správně reagovat.

Nevhodným použitím mohou vznikat různé alergické reakce. Proto je dobré nejprve si snášenlivost produktu otestovat, například na vnitřní straně zápěstí.

4. Při používání biokosmetiky je lepší vybírat si spíše přípravky od jedné značky. Vzájemně se totiž podporují, a proto pak působí daleko lépe.

5. Esenciální oleje kupujte pokud možno v tmavých lahvičkách nebo je chraňte před světlem, aby si dlouho zachovaly všechny své kladné vlastnosti.

6. Počítejte s tím, že biovýrobky jsou mastnější nebo naopak tekutější, než jste zvyklá. Dokonce se u nich může rok od roku měnit i samotná vůně, protože její složení závisí na podmínkách při sklizni. 7. Určitou nevýhodou biokosmetiky je vyšší cena.


VYZNÁVAJÍ BIOKRÁSU… Cestou šetrné péče o pleť se vydalo také mnoho známých celebrit. Najdete mezi nimi i tak zvučná jména jako Julia Roberts, Sarah Jessica Parker nebo Keira Knightley.

9.4.2009 12:49 | JANA KNAISLOVÁ, DARJA ZAJÍCOVÁ

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.