FITweb

ZPĚT

Kvíz - Jste expert přes diety?

Víte, jak hubnout zdravě a účinně, nebo se ve světě zdravé výživy cítíte jako Alenka v říši divů? Když si uděláte náš test, nejenže se dozvíte, jak na tom jste, ale navíc získáte spoustu užitečných informací.

1. Vysokoproteinové diety nemají odborníci na výživu v lásce, protože doporučují příjem příliš velkého množství nasycených tuků. To ale není jediné minus. Co dalšího je jim neustále vytýkáno?

a) můžou vést k bolestem hlavy
b) způsobují špatný dech
c) ti, kteří je drží, se cítí unavení a bez energie
d) platí všechny předchozí možnosti

2. Důležitou součástí diety je okamžik, kdy si připravujete plán, v jakém tempu se budete zbavovat svých tukových polštářků. Jak velký váhový úbytek za jeden týden je ještě rozumný?

a) 250 gramů
b) půl kilogramu
c) kilogram
d) kilogram a půl

3. Jak poznáte špatný prostředek na podporu hubnutí? Jednoduše podle toho, že reklama na něj bezostyšně lživě slibuje, že…

a) vám pomůže k nepřetržitému hubnutí
b) budete díky němu hubnout více než kilogram a půl, a to po dobu čtyř týdnů
c) k jeho vstřebávání dochází prostřednictvím pokožky
d) platí pro něj všechny uvedené možnosti

4. Jakmile dietologové slyší o populární dietě dr. Atkinse, vstávají jim vlasy hrůzou na hlavě. Co je na ní podle nich tak nebezpečné?

a) během této diety chybí hubnoucím na talíři dostatek čerstvé zeleniny a ovoce
b) složení stravy může vést ke vzniku srdeční choroby
c) doporučuje konzumovat příliš velké množství mléčných výrobků
d) možnosti a) a b) zároveň

5. Dieta ze South Beach, která patří k posledním trendům, už tolik kritiky nesklízí. Přesto je na ní něco, co není úplně „košer“. Napadá vás, co by to mohlo být?

a) podobně jako dieta dr. Atkinse obsahuje příliš nasycených tuků
b) zakazuje veškeré dezerty
c) v jídelníčku chybí rafi nované sacharidy
d) platí všechny uvedené možnosti

6. Když držíte dietu založenou na nízkém příjmu tuků, jakou potravinu můžete jíst bez toho, aniž byste si úzkostlivě hlídali její množství?

a) chipsy bez tuku
b) těstoviny
c) celozrnný chléb
d) žádnou z těchto potravin

7. Jedním z posledních trendů je takzvaná lifestylová dieta, která zahrnuje změnu dlouhodobého životního stylu včetně pravidelného cvičení a meditace. V čem spočívá její slabina? Co podle lékařů chybí v jídelníčku při této dietě?

a) masné výrobky
b) tuky
c) vláknina
d) žádná z výše uvedených potravin


SPRÁVNÉ ODPOVĚDI:

1. Jak je to doopravdy: Pokud jste zvolili d), byla to trefa do černého. Tyto diety totiž přetěžují ledviny, což může vést k nevolnostem nebo nepříjemnému zápachu z úst. Obzvláště nebezpečné jsou podobné stravovací režimy pro těhotné ženy a diabetiky.
2. Jak je to doopravdy: Nejrozumnějším a zároveň bezpečným dietním plánem je půl kilogramu. Ani tohoto úbytku váhy nelze dosáhnout bez jedné z těchto dvou strategií – buď snížit počet přijímaných kalorií, anebo zvýšit fyzickou aktivitu.
3. Jak je to doopravdy: Všechny sliby skrývající se pod možnostmi a), b), c) jsou scestné. Neustálé hubnutí vám nikdy nikdo zaručit nemůže a dosud nebyl objeven ani jeden prostředek vstřebávaný kůží, který dokáže výrazně ovlivnit vaši váhu. Měli jste tedy zvolit d).
4. Jak je to doopravdy: Správná odpověď se skrývá pod d). Při této dietě vám budou chybět vitaminy a minerály nutné ke správnému fungování organismu a můžete kvůli ní zvýšit riziko, že vážně onemocníte. Některé krátkodobé studie sice dokazují, že zpočátku je tato dieta relativně účinná, ale v delším časovém úseku se tento poměr vyrovnává ve prospěch standardních nízkotučných diet.
5. Jak je to doopravdy: Tato dieta na rozdíl od diety dr. Atkinse dovoluje některé sacharidy, například hnědou rýži či celozrnný chléb, ale množství nasycených tuků je stále příliš vysoké – takže odpověď zní v tomto případě a).
6. Jak je to doopravdy: Správně je d). Výrobky, které neobsahují tuk, v sobě mohou skrývat více cukru či mouky. Sacharidy a tuky obsahují sice jenom zhruba 4 kalorie na gram, zatímco tuk více než dvojnásobek – tedy 9 kalorií na gram, ale celková kalorická hodnota jídla je určována všemi jeho složkami.
7. Jak je to doopravdy: Tento stravovací a cvičební program má spoustu prokazatelných kladů – funguje dlouhodobě a může přispívat k prevenci srdečních chorob. Nicméně doporučované množství tuků, pouze 10 % z celkového příjmu energie, je bohužel příliš malé. Správně je tedy odpověď b).

24.4.2009 12:29 | ILONA LAUŽANSKÁ

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.