FITweb

ZPĚT

Léčivá moc vůní

Pojem aromaterapie neboli alternativní léčebná metoda využívající vonné esenciální oleje dnes již téměř zevšedněl. Také v kosmetice se esenciální oleje často stávají součástí nejrůznějších přípravků, najdete je dokonce už i v líčidlech... Ale co o nich vlastně víte?

Kouzlo vonných esencí není nic nového. Vlastně se dá říct, že dnes objevujeme již dávno objevené. K léčbě nejrůznějších obtíží totiž používaly již ve starém Egyptě, ale také v Řecku nebo Číně.

CO JE AROMATERAPIE?

Je to léčebná metoda, jež využívá esenciální oleje extrahované z různých částí rostlin. Obnovuje rovnováhu a pomáhá léčit tělo i mysl. Čichový vjem je totiž jedním z nejsilnějších, které na nás působí. Důležitým prvkem této léčby je také tělesný kontakt. Při něm se pojí dohromady terapeutické účinky masáže s vlivem esenciálních olejů na mysl a emoce. Aromaterapie je velmi univerzální a esenciální oleje lze používat ve formě koupelí, masáží či inhalací. Důležité přitom je, že vůně vyvolávají příjemné pocity. A to, jak se cítíte, bezprostředně ovlivňuje stav vašeho těla. Navíc řada esenciálních olejů nepůsobí jen na psychiku, ale má i antibakteriální účinky.

JAK FUNGUJE

Jak už jsme říkali, základem aromaterapie jsou esence z květů, listů, plodů, kůry či kořenů vybraných rostlin. Vůně se dostávají z nervových zakončení v nosní sliznici do mozku, kde se promítají do našich nálad, citů i pocitů. Můžou uklidňovat, povzbuzovat i dodávat energii. Při koupelích a masážích působí esence také na kůži. Éterické oleje jsou koncentrované, proto se před použitím ředí, aby nevyvolaly podráždění kůže, sliznic či bolesti hlavy.


ÉTERICKÉ OLEJE

Najděte si ten svůj..

MANDLOVÝ Je lehký a ideální pro masáže. Má regenerační i uklidňující účinky.

AVOKÁDOVÝ Těžký zelený olej obsahuje vitaminy A a E. Regeneruje svaly.

JOJOBOVÝ Patří k nejcennějším olejům s vyváženým poměrem pěsticích a hojivých látek. Má blahodárné účinky na pleť, kterou ošetřuje, regeneruje, vyhlazuje.

VANILKOVÝ Získává se z fermentovaného lusku. Zlepšuje náladu, zvyšuje chuť k jídlu a zklidňuje.

YLANG-YLANG Destiluje se ze stromu Cananga odorata, což je kvetoucí strom z jihovýchodní Asie. Jeho vůně zahání pochybnosti, posiluje sebedůvěru, stabilizuje rovnováhu funkcí organismu. O jeho významu svědčí i název esence (květ květů). V kosmetice se využívá na mastnou pokožku, protože reguluje tvorbu kožního mazu.

ZÁZVOROVÝ V kosmetice se zázvor využívá proti ochabování pleti a vráskam.

ROZMARÝNOVÝ Má povzbuzující účinky při únavě nebo apatii a také zlepšuje paměť.

POMERANČOVÝ Osvěžuje, harmonizuje, stimuluje imunitu; napomáhá regeneraci buněk sliznice nosu a nosohltanu. Podporuje obnovu kožních buněk.

LEVANDULOVÝ Zklidňuje, navozuje pohodu, zabírá při nespavosti, bolestech hlavy, stresu a úzkosti.


Uvolňující olej do koupele s výtažky květu pomerančovníku, Yves Rocher, 340 Kč

Koupelová sůl z Mrtvého moře Aloe Vera Bath Salt s olejem z mandlí, aloe vera, pomerančů a pelargonií, Body Basics, 159 Kč/250 g

Maska pro lesk suchých a poškozených vlasů, L'Occitane, 650 Kč

Pěna do koupele s výtažky z listů aloe vera a olejem ze sladkých mandlí a pomerančů, Body Basics, 199 Kč

Smyslný masážní olej, The Body Shop, 210 Kč

Ručně vyrobená svíčka z přírodního vosku s esenciálními oleji a omlazujícími účinky kadidla, Olibanum Aromatherapy, Parks, 460 Kč

100% přírodní éterický olej z levandule proti nespavosti, Primavera, 149 Kč


TIPY PRO VÁS
Masáže vonnými oleji Nejúčinnější metoda aromaterapie vám zaručí vstřebání oleje do hlubších vrstev pokožky, odkud přejde do tenkých cévních zakončení - krevních vlásečnic. Na to, aby se účinky esence projevily až v krevním oběhu, potřebují aspoň třicet minut. Potom ale zase působí několik hodin… Koupele Před přidáním do vany zkuste olej rozmíchat v troše smetany a pak ho teprve nalijte do vody. Při nespavosti pomáhá vůně levandule, meduňky a kozlíku. Povzbudivě působí muškát nebo rozmarýn. Láskyplné emoce navodíte jasmínovým olejem nebo vůní tajemného santálového dřeva. Krémy Přidané do krémů na obličej pomáhají uvolňovat mimické svalstvo a zbavovat pleť stresu. U tělových mlék a olejů už jsou samozřejmostí… Parfémy Se správnou příměsí určitých aromatických složek dokážou opravdu výrazně ovlivnit náladu a momentální stav vaší mysli. A až si budete vybírat nový, volte takovou vůni, v níž dominuje jedna hlavní esence.

26.5.2009 16:21 | TEXT: DARJA ZAJÍCOVÁ, JANA KNAISLOVÁ,

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.