FITweb

ZPĚT

Příjemně užitečná masáž

O čem české ženy sní? Mimo jiné třeba o hezké postavě. A jednou z cest, jak k ní dospět, je lymfodrenáž. Dokáže ale daleko víc než jen zeštíhlit tělo o pár centimetrů!

„Už jsi někdy zkoušela lymfodrenáž? Je to naprosto super,“ oznamovala mi jednoho dne kolegyně z práce. „Ležíš, relaxuješ a ještě k tomu hubneš.“ Vzpomněla jsem si na ni, když jsme začali připravovat květnové číslo. V květnu totiž všechny začínáme řešit, jak budeme vypadat v plavkách, letních šatičkách a sukýnkách - zkrátka, jak budeme vypadat, až odhodíme všechny svršky, které nám milosrdně celou zimu zakrývaly tělo. V takových chvílích pak přicházejí na řadu různé diety, cvičení a všechny možné zlepšováky, jak se na poslední chvíli zbavit faldíků či několika kilogramů navíc. Řekla jsem si tedy, že dám na radu kolegyně a vyzkouším lymfodrenáž. A ono to vážně funguje. Po deseti kúrách mi ubylo přes boky pět centimetrů. Nohy mám lehké jako peříčko, protože se díky lymfodrenáži zbavily nepříjemných otoků. Navíc jsem si po práci krásně zarelaxovala a dvakrát týdně si udělala hodinku jen pro sebe, takže si jako bonus připadám skvěle odpočinutá a plná energie. Máte chuť to také zkusit? Pak čtěte dál….

Základní princip

Velmi jednoduše řečeno je lymfodrenáž zvláštní druh masáže, která na rozdíl klasické „neřeší“ problémy se svaly nebo šlachami, ale působí na lymfatický systém, jenž se z celých 80 procent skrývá v podkoží. Aktivací mízního systému, k níž při masáži dochází, se rozeběhne malý očistný kolotoč v celém těle. Zefektivní se tok lymfy a spolu s tím se začnou vylučovat toxiny, tedy veškeré škodlivé látky, jež zbytečně zatěžují organismus.Ale odejde i přebytečná voda, což je skvělá zpráva pro všechny, kdo statečně, ale zatím marně bojují s celulitidou. Nicméně abychom nemluvili pouze o kosmetických účincích: lymfodrenáž má tu moc podpořit také vaši imunitu! Rozprouděním lymfy se totiž tělo dostane do vytoužené rovnováhy.

Ručně, nebo s přístrojem?

Příznivci lymfatických masáží si stojí za tím, že ručně provedená lymfodrenáž je účinnější. Provádí se při ní speciální soustava hmatů o určitém tlaku, jež odvádějí z tkání „přemnožený“ tkáňový mok a vracejí ho do krevního řečiště. Ti, kteří upřednostňují lymfodrenáž přístrojovou, zase namítají, že při ruční občas můžete pociťovat zbytečnou bolest, zatímco u přístrojové je to prostě pohodová relaxace. Skutečně si jen lehnete, necháte se navléknout do několika vrstev speciálního oblečku, a pak už jen hodinu vychutnáváte měnící se tlak stlačující střídavě všechny problematické partie. Nakonec bude pravda asi někde uprostřed: přece jen jsme každý jiný, a každému se tedy logicky bude líbit něco jiného. Je třeba to zkrátka vyzkoušet! Funguje to, když…

Na lymfodrenáž se vám vyplatí objednat se nejen se zkrášlujícími úmysly nebo snaze udělat něco pro svou imunitu. Může vám pomoct vyřešit také trable při otocích lymfatického původu po liposukci nebo když se otoky objeví po odstranění stehů po operaci. A kupodivu se nemusí týkat pouze spodní poloviny těla, jak se mnozí mylně domnívají. V dobrém salonu vám můžou provést lymfodrenáž obličeje i vlasové části hlavy, krku, hrudi, paží i rukou nebo zad. Tam všude vám proudí lymfatický systém, který je vinou špatného životního prostředí neúměrně přetěžovaný.

Mocná lymfa

Lymfatický oběh se vlastně podobá krevnímu. Jeho součástí jsou lymfatické cévy, mízní uzliny a nejzásadnější vliv na tvorbu, kvalitu a proudění lymfy mají žaludek, slinivka a slezina, jež plní v organismu sekreční funkci. Navíc ovlivňují výživu svalů, tedy systém nejvíce napomáhající oběhu lymfy. Že je s vaším lymfatickým systémem něco v nepořádku, poznáte, když vám začnou otékat nohy a budete se potýkat s jejich únavou. Ta se později rozšíří do celého těla, k tomu se přidají otoky v oblasti břicha (jež pravděpodobně přisoudíte nadváze), očních víček, mízních uzlin. Pokračovat to může dýchacími obtížemi, sklonem k infekčním onemocněním… A pak už budete mít kupu práce dát to zase všechno do pořádku. Přitom stačí tak málo: jít si párkrát užít na bezbolestnou, příjemnou, uvolňující masáž!

Zábaly to jistí

Jestliže chcete z lymfodrenáží „vydupat“ maximum, nechte si v jejich rámci doporučit také nějaký vhodný zábal. Bývají z různých bylin a éterických olejů a dokážou neuvěřitelně podpořit výsledky lymfodrenáže. Nejčastěji se při ní dělají zábaly jalovcové nebo skořicové, které mají mimo jiné i celkově diuretické účinky. Zkrátka a jednoduše urychlují odvodňování a zároveň vylučování všeho, co vaše tělo nepotřebuje.

TY, KTERÉ VYZKOUŠELY, ŘÍKAJÍ:

KATKA H. (32) „Mechanické lymfodrenáže jsem dostala vloni v létě jako dárek. Po prvních kúrách jsem se cítila trochu unavená a nebylo mi ani dobře, ale sestřička, která přístroj obsluhovala, mi řekla, že je to normální, že se takto tělo zbavuje toxinů. Zvládla jsem nakonec všech 10 kúr a nelituju. Zjistila jsem pak, že mi úplně zmizela celulitida a přes boky jsem měla o neuvěřitelných 6 cm méně! Letos si lymfodrenáže dopřeju znovu, opravdu se vyplatí.“ MIRKA Š. (38) „Na lymfodrenáže jsem chodila čtyři roky. Pak jsem musela z finančních důvodů přestat, ale hodně mi chybějí. Během prvního roku, kdy jsem chodila každý měsíc na tři, jsem měla o 12 cm v pase méně. A skvěle zafungovaly i na celulitidu. Musím si na ně znovu ušetřit!“ PETRA K. (28) „Původně jsem šla na lymfodrenáž s tím, že si u ní odpočinu stejně jako u kterékoli jiné masáže. Ale že u toho i zhubnu? To jsem se dozvěděla až při prvním absolvování kúry, ke které mi doporučila obsluha salonu také zintenzivňující skořicový zábal. A můžu fakt jednoznačně doporučit.Kalhoty na léto si tak letos můžu koupit o velikost menší než vloni, a to mi za ty investované peníze stojí.“

Kam můžete zajít na lymfodrenáž vy?

MISHA/HAIR STUDIO nám. Míru 16, Praha 2, (350 Kč/hodina a 10. masáž zdarma při zaplacení speciálního balíčku)

RELAXAČNÍ LÁZNĚ JUPITER Sokolovská 37/24, Praha 8, (800 Kč/hodina)

STUDIO POHODY Mánesova 82, Plzeň, (100 Kč/masáž)

STUDIO07 Pekařská 400/7, Brno, (300 Kč/masáž)

REHABILITACE LODĚNICE Vítězství 56, Děčín-Křešice, (1200 Kč/čtyřhodinová celková lymfodrenáž)

MASÁŽE ZLÍN Miroslav Málek, Sadová 6, Zlín, (400 Kč/60 minut)


…lymfodrenáž není vhodná v těhotenství, při a po zánětlivém žilním onemocnění, při užívání léků na ředění krve, otocích způsobených onemocněním srdce, jater a ledvin nebo při akutním virovém či bakteriálním onemocnění?

11.6.2009 16:23 | PETRA LAMSCHOVÁ

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.