FITweb

ZPĚT

Bachovy esence

Pokud o nich čtete poprvé, možná vás překvapí, jaký potenciál mají. Bachovy esence jsou vlastně „pouhé“ výtažky z rostlin, ale zvláště celostní a alternativní medicína s nimi ráda pracuje.

Bachovy esence (neboli tinktury) se vyrábějí z květů planě rostoucích bylin, keřů a stromů jednoduše tak, že se v plném květu několik dní louhují za pomoci slunečního světla a konzervují trochou alkoholu. Jsou známé svými jemnými, ale hlubokými účinky a už i mnozí lékaři je používají jako podpůrnou metodu při léčbě nejednoho problému.

Kdo s nimi přišel?

Také za jejich vznikem stojí lékař, konkrétně dr. Edward Bach z anglického Walesu, který ve 30. letech 20. století věnoval u svých pacientů značnou pozornost psychice a přišel na to, že pokud spolupracuje při uzdravování s člověkem, který je v psychické pohodě, má dotyčný větší šanci se s nemocí vypořádat. Aby své pacienty do žádoucí pohody dostal, začal k tomu používat právě esence z květů, o nichž věřil, že dokážou zmírňovat stres, napětí, nervozitu, strach, letargii a další „rozpoložení“, jež uzdravení mnohdy skutečně zbytečně komplikují. Postupně těchto esencí vytvořil 38 a jako poslední vznikla ještě 39., tzv. krizová esence smíchaná z pěti vybraných esencí, jež vzájemně zvyšují účinnost na uvolnění krize.

Stačí pár kapek...

„Rozsah použití Bachových esencí je široký. Já osobně je používám jednorázově jako podporu v průběhu práce s klientem a občas mu vytestuji osobní směs a namíchám mu ji z maximálně sedmi esencí na míru. Takové užívání Bachových esencí je koneckonců asi nejčastější,“ konstatuje kinezioložka Monika Žižková Kaniová. Namíchaná směs se pak aplikuje jednoduchým způsobem po kapkách buď přímo na jazyk, pod něj, do sklenice s vodou, nebo i přímo kápnutím na určité místo na těle, například v souladu s energetickým bodem na meridiánové dráze (tak, jak meridiány zná například čínská medicína). „Fungují každopádně na principu harmonizace a zlepšení duševní rovnováhy a uvolnění strachů, stresu, omezení. To pak umožňuje tělu aktivnější, pozitivní přístup k léčení i životu jako takovému,“ doplňuje kinezioložka.

Bez doktora to nejde

Jestliže přemýšlíte o možnosti použít Bachovy esence, je třeba říct, že nejsou „samospasitelné“. „Máte-li problém fyzického rázu, musíte si uvědomit, že se ve vás střádal několik let jako nevyřešené emoce, jež se nakonec somatizovaly jako nemoc, fyzická nerovnováha těla. A to, co se střádalo několik let, nevyléčíte během pár minut. Musíte počítat, že kolik let trvalo střádání, tolik měsíců potrvá léčení za působení Bachových esencí,“ upozorňuje Monika Žižková Kaniová. Na každý pád je třeba v případě nemoci navštívit lékaře a Bachovy esence použít jako podpůrnou doplňkovou léčbu. „Na zlepšení psychických problémů, např. fóbií, nejistoty, fungují esence mnohem lépe. Ale znáte to: všechno souvisí se vším. Lidé si často ani neuvědomují hloubku hodnoty zbavení se strachu a potlačených emocí. Netuší, čemu předcházejí. Takže z mého pohledu duševní prevence pomocí Bachových esencí (kromě jiných metod a doplňkově) nakonec přispívá k zastavení rizikového procesu zmíněného střádání nerovnováhy, která by nakonec vyústila ve fyzické problémy a nemoci,“ uzavírá kinezioložka.

Není se čeho bát

Bachovy květové esence jsou v každém případě naprosto bezpečné a nemají žádné nežádoucí vedlejší účinky ani riziko návykovosti. Lze je spojit a přidat k jakékoli léčebné metodě, klasické i alternativní. Mohou je také používat lidé všech věkových kategorií včetně malých dětí či těhotných a kojících žen. „Jejich účinek můžete podpořit vyváženou stravou a životním režimem, který vám umožní rovnoměrné rozložení duševních a fyzických aktivit i odpočinku. Naopak je ‚ubíjí‘ vyšší konzumace alkoholu, cigaret, drog a jiných návykových látek a výrazně špatná životospráva,“ vypočítává Monika Žižková Kaniová.

BACHOVY KVĚTOVÉ ESENCE A (NAD)VÁHA

Z pohledu bachových esencí (a kineziologie) lze také s nadváhou pracovat jako s výsledkem nastřádaných emocí a podle toho ji začít pozitivně ovlivňovat.

ESENCE Č. 4 ZEMĚŽLUČ

Emoce s ní spojená: odloučení
Aplikuje se, když: Člověk se cítí unavený, plný beznaděje z toho, že musí žít podle očekávání druhých. Cítí se pronásledovaný – všemi. Ztrácí sám sebe.
Následky: Pokud se člověk snaží naplnit představy druhých a nikoli své, míjí vlastní potřeby vedoucí k naplnění a pocitu štěstí. Tento deficit naplnění pak nahrazuje zajídáním emocí a jídlem mylně řeší energetickou nerovnováhu. Časem přichází nenávist k vlastnímu tělu jako další důsledek odloučení se od svých přání.
Kudy z toho ven: Je třeba si (i za pomoci esence) začít hledat vlastní cestu, pochopit sám sebe a převzít za sebe i své tělo zodpovědnost s vědomím, že jsme všichni zodpovědní za to, co ve svém životě vytváříme.

ESENCE Č. 22 DUB

Emoce s ní spojená: nepřátelství Aplikuje se, když: Člověk si hraje na siláka, i když se cítí ohrožený. Do boje vyráží také v okamžiku největší krize a z beznadějných situací vytahuje často i ostatní. Pak se pro změnu cítí zneužitý a stále marně touží po ocenění.
Následky: Kvůli usilovné výdrži a přebírání zodpovědnosti i za druhé si člověk podvědomě vytváří potřebu silného těla. Podněcuje v sobě také vnitřní konflikt a nepřátelství k těm, kterým sám ulehčuje život a kteří mu stále nejsou dost vděční. Postupně přichází i nepřátelství vůči vlastnímu tělu, které je symbolem jeho chování.
Kudy z toho ven: Člověk má sice slabé chvilky, ale s vytrvalostí přesto zvládne všechny překážky. To je to, co si dotyčný musí uvědomit.

ESENCE Č. 33 VLAŠSKÝ OŘECH

Emoce s ní spojená: žal a pocit viny Aplikuje se, když: Člověk je přesvědčený, že nemůže důvěřovat nikomu a ničemu, vždyť už zažil tolik trápení! Své postavení podle svého smýšlení získal jen díky sebedisciplíně, a proto nechce nic měnit, nic zahazovat. Ani ta kila…
Následky: Sílící nedůvěra v sebe sama a pocity viny třeba i za nedojedené jídlo jsou ubíjející.
Přesto člověk raději potlačí sebe, zadržuje v sobě všechno včetně kilogramů a podvědomě si blokuje víru ve svou schopnost změnit své tělo ke štíhlosti.
Kudy z toho ven: Stačí začít jednou změnou a ostatní přijdou jako lavina. Je potřeba opustit minulost a přestat se sebetrýznit zbytečnými pocity viny s vědomím, že každé další rozhodnutí je jen dalším krokem k vytouženému cíli, nikoli trestu.


PTALI JSME SE Moniky Žižkové Kaniové, kinezioložky,

23.6.2009 10:56 | Jana Potužníková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.