FITweb

ZPĚT

Nová ňadra. Přidáte se?

Objemným hrudníkem se v poslední době chlubí nejen modelky. Možná i vy stále častěji myslíte na plastického chirurga... Ale potřebujete ho opravdu, nebo chcete vylepšením těla léčit duši? A přejete si to vy sama, nebo podléháte manipulaci okolí?

V čekárnách plastických chirurgů je plno. Statistiky, kolik Češek si ročně nechává upravit ňadra, sice neexistují, ale odhady mluví o dvanácti tisících. Nejvíce přitom mají ženy zájem o zvětšení pomocí silikonových implantátů, z nichž se u nás stala móda. „Ročně mám asi sto nových klientek různého věku i profesí,“ potvrzuje MUDr. Markéta Dušková z Kliniky GHC v Praze. Podle ní však nejde o nic výjimečného, jen se Evropa začala řídit vkusem Spojených států.

PLNÍME MUŽSKÁ PŘÁNÍ?

Kdo vlastně chce plastické operace prsů a proč? „Tvar a velikost ňader patří mezi nejčastější důvody pocitů méněcennosti u žen. Zvýšený zájem o plastické operace je dán tím, že jsou vzhledem k módním trendům i reakci mužů pod tlakem,“ vysvětluje lékařka. Pochopitelně v tom mají prsty i celebrity. Neříká se nadarmo, že příklady táhnou… A ženská ňadra navíc hrají důležitou roli v sexuální přitažlivosti. Mnozí muži se netají tím, mají raději plný dekolt, i když v partnerství to je pro většinu z nich nepodstatné. Ale zkuste to vysvětlit pětatřicetileté Heleně z Prahy. Sama říká, že je příkladem ženy, kterou k zákroku přiměl její muž. „Když jsem viděla, jak pozoruje mé přítelkyně, které mají dokonalé dekolty, zeptala jsem se ho, jestli jsou ženy s většími ňadry hezčí. Řekl mi, ať se sebou něco udělám. Možná to bylo v žertu, ale já to vzala vážně, a teď už jsem po zvětšení prsů. Sama bych se k tomu neodhodlala,“ přiznává.

ZÁSTUPNÉ PROBLÉMY

Některé ženy požadují operaci i proto, že tím touží vyřešit něco jiného. Doufají, že je přestane podvádět manžel, že se jim do ložnice podaří vrátit vášeň… Jenže se zapomínají ptát samy sebe: opravdu chci nová ňadra? A skutečný problém nastává, když na tuto otázku odpoví záporně, a přesto zákrok podstoupí. Pak si doma stoupnou před zrcadlo a jsou nešťastné: „To je hrozné! Oni to zkazili.“ „Vyřešením zástupného problému nelze vyřešit problém skutečný. Není-li si to žena schopná uvědomit, objevuje se nespokojenost, případně pláč, někdy i soudní spory,“ líčí své zkušenosti MUDr. Markéta Dušková.

OPERACE JAKO KAŽDÁ JINÁ

Plastičtí chirurgové dnes každopádně umějí divy. A my k nim chodíme tak běžně jako ke kosmetičce. „Mnohé ženy si vůbec neuvědomují, že plastická operace je chirurgický zákrok jako každý jiný. Z hlediska zátěže tělo nerozlišuje, jestli lékař operuje zánět slepého střeva, nebo upravuje ňadra. Obojí je operace a nese s sebou rizika,“ říká MUDr. Dušková. Že v případě plastické operace nejde o tu nejjednodušší věc na světě, připomněla média v únoru letošního roku, kdy právě po plastické operaci prsů zemřela na pražské klinice jednatřicetiletá žena, a jen měsíc předtím zemřela v důsledku plastické operace Rakušanka, která si nechala v Maďarsku odsát tuk na břiše. Přestože Češka zemřela v souvislosti s narkózou a totéž se mohlo stát i při jakékoli jiné operaci, mnoha ženám vyvstala v hlavě otázka, nakolik vlastně může být plastická operace nebezpečná.

NEVÍME, CO CHCEME

Plastičtí chirurgové to s námi vůbec nemají jednoduché. Málokdy totiž víme, co chceme. Když se Markéta Dušková klientek ptá, co by si přály, často slyší: „Trojky, čtyřky, pětky… A nejlépe příští týden, abych pak mohla odjet na dovolenou.“ Ano, i s takovými požadavky chodíme za plastickými chirurgy. A ani netušíme, jaká ňadra se skrývají pod těmito označeními. Trojky, čtyřky, pětky ani žádná jiná čísla ňader neexistují. Tohle označení pochází z dob našich babiček, kdy u podprsenek existovaly jednotně typy košíčku 1–5 a objem hrudníku se měnil pomocí různé délky gumičky v zapínání. „Ženy ke mně přicházejí s neurčitou představou a nejsou ani ochotné udělat něco pro její upřesnění. Když jim doporučím, aby si koupily měkkou nevyztuženou tvarovanou podprsenku a do ní postupně zvyšovaly objem pomocí polyetylenového sáčku s vodou, většina z nich to neudělá. Přestože je to jednoduchý způsob, jak získat představu, o jaký objem by zvětšení mělo být,“ říká Markéta Dušková.

HISTORIE VS. SOUČASNOST

Plastické operace se u nás prováděly už mezi válkami. Tehdy je však podstupovaly ženy, které měly skutečné problémy (výrazně velké, asymetrické prsy…). K rozšíření operací z estetických důvodů dochází od 70. let 20. století. Zvětšení ňader neboli augmentace se nyní provádí několika způsoby. První spočívá ve vložení implantátu do pozadí každého prsu. Nejčastěji se používají dva kulaté, nebo anatomické (ve tvaru kapky). „Jestli lékař vloží implantát pod sval, nebo pod prsní žlázu, záleží na kvalitě a množství podkoží, charakteru kůže, objemu žlázy i síle svalové tkáně,“ vysvětluje MUDr. Dušková. Každopádně platí, že žena, která si nechá takto upravit prsy, musí počítat s tím, že výsledek není na doživotí. Průměrná životnost implantátů je osm až deset let.

JDE TO I BEZ SILIKONU

Druhý způsob zvětšování je pomocí vlastního tuku. Ten může být odebrán z břicha, hýždí nebo stehen. Lékař ho pak vstříkne do ňader, kde se tkáň vhojí. Tato metoda se hodí pro ženy, které chtějí prsy vytvarovat či požadují jen malé zvětšení. Ty, jež nechtějí být operovány a zároveň netouží po obrovských ňadrech, mají ještě jednou možnost – nechat si zvětšit vnady pomocí gelu Macrolane. Zákrok trvá 30–60 minut a lékařům k němu stačí injekce a lokální umrtvení. Bohužel má i nevýhody. Zvětšení prsů nebo jakákoli jiná plastická modelace různých částí těla vydrží pouze omezenou dobu (dvanáct až osmnáct měsíců). Gel se totiž postupně vstřebává. „Zákrok je možné kdykoli opakovat,“ říká Markéta Dušková, která se této metodě věnuje jako jedna z několika málo specialistů u nás.

MÁTE NA VÝBĚR

Pokud o plastické operaci uvažujtete i vy, poraďte se nejprve o všem s lékařem: o tom, proč ji chcete, jakou metodou… A určitě by bylo ideální počkat, až budete mít děti, nebo si úpravu ňader naplánovat alespoň pár let před porodem. Mimochodem, máte ještě jednu možnost, jak pozvednout a upravit svá ňadra: konečně si koupit podprsenku, která vám opravdu sedne!


PTALI JSME SE: Doc. MUDr. Markéty Duškové, CSc. z Kliniky GHC v Praze, www.ghc.cz

10.12.2009 17:07 | Jana Benešovská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.