FITweb

ZPĚT

Co prospěje vaší pleti?

Klíčovými pojmy pro dokonalý vzhled pleti jsou především hydratace, výživa a vitaminy. Objevte s námi kosmetické přísady, které nabijí vaši pokožku zdravím, vyhladí ji a rozzáří.

1 SAMÁ VODA...

Dostatek vláhy potřebuje pokožka po celý rok. Nejvíce je však její ztrátou ohrožena v zimě. Přechody z tepla do chladu a pobyt ve vytápěných místnostech jsou pro ni pohromou. Je tedy důležité, abyste věděla, jak pleti pomoct udržet si vláčnost. Hydratovaná bude totiž hladší, pružnější a viditelně zdravější. Proto začněte volbou správného hydratačního krému, který zabrání úniku vláhy a zároveň tvář ochrání před nepříznivými vnějšími vlivy.

Zvenku i zevnitř

Stejně důležité jako vybrat dobrý hydratační krém je dodávat tělu vodu zevnitř. Věděla jste, že nejlepší zásobu vody představuje pro pokožku syrové ovoce a zelenina? Ty totiž obsahují takzvanou strukturovanou vodu, kterou pokožka lépe přijímá a zadržuje. Všeho ale moc škodí, proto na pleti šetřete vodou především při obyčejném mytí – zvláště teplou. Ta totiž může napáchat velké škody. Stačí pár horkých sprch a vaše tvář se z nich bude dlouho vzpamatovávat. I s pomocí těch nejintenzivnějších hydratačních přípravků. Obličej proto omývejte tak chladnou vodou, jakou jen snesete. A při sprchování z horké také uberte. Výrazně tím snížíte vysušování pleti.

Hydratační pomocníci

V poslední době se hodně skloňuje pojem kyselina hyaluronová a kosmetické firmy nestačí trh zaplavovat novými přípravky s jejím obsahem. Normálně je totiž přirozenou součástí pokožky, kde na sebe váže a pomáhá udržovat zásoby vody. Díky ní pleť zůstává hladká, pružná a bez vrásek. Po třicítce se začíná pomalu ztrácet, proto je třeba spolehnout se na kosmetiku. V budoucnu ale bude možná všechno jinak. Vědci totiž přišli s tím, že mořská řasa wakame kelp dokáže kyselinu hyaluronovou v pokožce uchovávat. Už teď tuto řasu najdete v produktech značky Shiseido či Annayake (Sephora)!

Make-up to nezachrání

Co když se vám nedaří „zavlažovat“? Pak jste se možná setkala s výskytem velmi suchých míst na pokožce a rozhodla se je zakrýt make-upem. Snaha se cení, ale ve skutečnosti tak k problematické oblasti ještě přivedete pozornost a nevhodně zvolený přípravek ji nakonec může mnohem více vysušit. Je proto třeba i k výběru líčidel přistupovat obezřetně. Make-upy s těžší konzistencí a pudry nahraďte tónujícím krémem.

2 VÝŽIVOVÁ PORADNA

Kosmetický slovník se jen hemží cizími pojmy, s nimiž je z hlediska výživy pleti dobré se seznámit. Bez ingrediencí, které ji zharmonizují, omladí, vyživí, ochrání, to prostě dlouho nejde. Kosmetické laboratoře na ně pořádají hony, snaží se poznávat procesy stárnutí, aby jim mohly zabránit, a tak se paleta preventivně-záchranných prostředků rozšiřuje. Které potřebujete vy?

Síla antioxidantů

Tajemně znějící částečky – antioxidanty jsou alfou a omegou pro krásnou pleť. Určitě už jste se setkala s koenzymem vitaminy (hlavně C a E), selen, enzymy… Ale než se podíváme na ty nejnověji objevené, pojďme si říct, co to vlastně antioxidanty jsou. Slovníky je označují jako látky převážně přírodního původu, které dokážou likvidovat volné radikály, což jsou přirozeně se tvořící odpady v organismu. Těchto volných radikálů se v těle může nacházet někdy více, někdy méně, což záleží na tom, jaký životní styl vyznáváte, i na okolním prostředí. Přestože volné radikály vznikají přirozeně, jejich působení není příznivé v případě, že je jich mnoho.

Ukazuje se, že jsou jednou hlavních příčin stárnutí a s ním souvisejících poruch. Údajně se podílí na vzniku více než šedesáti onemocnění včetně rakoviny, arteriosklerózy, šedého zákalu, kardiovaskulárních onemocnění, Alzheimerovy choroby apod. Proto je v zájmu každého z nás tyto agresivní molekuly (volné radikály) kontrolovat a odstraňovat. A to je to, co vám, vašemu zdraví a samozřejmě také vaší pleti můžou usnadnit právě antioxidanty.

Novinky z přírody

Nejžhavějším z objevů, které rozšířily řady antioxidantů, je zřejmě resveratrol, obsažený především v hroznovém víně, grapefruitech, borůvkách nebo rybízu. Další důležitý antioxidant je kvercetin, který vědci objevili v lipovém květu či výtažku z dubu (má svou řadu u značky Korres). Patří mezi tzv. fl avonoidy, jež mají schopnost okamžitě zlepšovat elasticitu pleti, zvláčňovat ji i zpevňovat. Skvělým zdrojem antioxidantů jsou také výtažky z keře rooibos, který znáte ve spojitosti s označením „červený čaj“ a jenž ze všech čajů obsahuje vůbec největší množství antioxidantů.

Zázračná rostlina

Jmenuje se noni a jedinečných účinků výtažků z této rostliny využívá mnoho úspěšných kosmetických přípravků. Úplně přesně vzato: noni je název plodů rostliny morinda citrifolia, kterou najdete na Havaji a Tahiti a je to silný antioxidant, který léčí kožní potíže. Polynésané využívali odpradávna výtažky z kořene i plodů této rostliny k léčení těžkých chorob a omlazování. Nazývali ho elixírem mládí. Ovoce totiž obsahuje unikátní alkaloid, který dosud nebyl v jiné rostlině objeven v takovém množství. Nazývá se proxenonin a ovlivňuje činnost xeroninu – alkaloidu působícího na omlazování buněk.

Pružnost nade vše

Co očekáváte od pleti kromě toho, že bude odolná? Určitě pružnost, hebkost, svěžest. A co se o všechny tyto náležitosti postará? Kolagen s elastinem. Kolagen je nejdůležitější bílkovina v lidském organismu, její jednotlivé částečky jsou vzájemně propojeny a vytvářejí velmi silná vlákna, která tvoří struktury buněk, tkání a orgánů v našem těle. Pokud mluvíme o pokožce, je úkolem kolagenu udržení nejvyšší kvality struktury pokožky, nepřetržitá obnova kožních buněk, zabraňování její dehydrataci, minimalizace vzniku vrásek a také udržování pružnosti pokožky.

A elastin? Už podle názvu vám musí být jasné, že ani bez této nerozpustné bílkoviny se pokožka při snaze zůstat pružná neobejde. Teď jen zjistit, jak je doplňovat. A skvělým tipem by se mohl stát přírodní výtažek z kůry francouzské středomořské borovice pinus pinaster – pycnogenol. Omezuje projevy předčasného stárnutí pleti a podporuje ochranu pokožky také při opalování.

Zdravá pokožka je základ

Významnou roli ve schopnosti pokožky zůstat zdravá hrají omega-3 nenasycené mastné kyseliny. I když nemají přímý vliv na hydrataci pleti, snižují záněty v těle, tedy i v pleti. Tyto mastné kyseliny patří mezi esenciální, což znamená, že si je naše tělo neumí tvořit a musí je přijímat stravou. Jejich výborným zdrojem jsou ryby, ořechy, lněný olej a v kosmetice jsou obsažené v konopném oleji.

Přímý zásah

Nejnovější objevy v kosmetických laboratořích se zaměřily přímo na jádro samotných buněk pokožky. Složky nových kosmetických přípravků mají schopnost proniknout až do nitra buňky, které obsahuje DNA. Ta řídí přirozenou buněčnou regeneraci. S přibývajícím věkem se proces obnovy zeslabuje a buňky stárnou, což vede ke vzniku vrásek a snížení pružnosti pokožky. Krémy zaměřené účinkem na vnitřek buněk mají schopnost chránit buněčnou DNA a pomáhat obnově pleťových buněk (například DNAge Nivea VISAGE nebo Génifi que od Lancôme).

Vzácné poklady

Zlato, perly, platina, diamanty… Také všechny tyto vzácnosti se přidávají ve formě mikročásteček stále častěji do kosmetických produktů. Proč? Dokážou proniknout až do vnitřních vrstev pokožky, kde působí na obnovu buněk, zlepšují hydrataci a v neposlední řadě ji krásně rozjasní. Zlato navíc podporuje přenos molekul kyslíku do kůže, čímž ji omlazuje. A při správném zpracování si uchovává vysokou koncentraci přírodních minerálů magnezia, mědi a zinku, jež do pleti dopraví dávku energie, hydratace i výživy.

3 VITAMINOVÉ BOMBY

Stejně jako vaše zdraví kulhá bez jejich přísunu, ani pleť není úplně „šťastná“, pokud se jí nedostává vitaminů. A některé jsou pro ni velmi důležité.

Vše začíná od Adama

Vitamin A, jeho deriváty a také karoteny, provitaminy A, jsou pro kůži nezbytné. Podporují obnovu buněčné struktury a pomáhají ji udržovat jemnou. Přidávají se do kosmetických přípravků pro zmírnění hlubokých rýh, vrásek a pigmentových skvrn. Vitamin A s vitaminem C stimuluje tvorbu kolagenu. Beta-karoten patří mezi antioxidační vitaminy, stejně jako vitaminy E a C, jež chrání naši pokožku před poškozením volnými radikály.

Boj za hezkou pleť

Jedním z vitaminů skupiny B je niacin neboli vitamin B3, který zlepšuje hydrataci pokožky a bojuje s jejím stárnutím. Nedostatek vitaminu B2 se projeví praskáním koutků úst nebo lámavými nehty. V kosmetice je snad nejužívanějším panthenol neboli vitamin B5. Zvláčňuje a zklidňuje pokožku a jeho použití je ideální před opalováním i po něm.

Proti vráskám

Jak už bylo řečeno, vitamin C a E chrání pleť v roli antioxidantů. Velké koncentrace vitaminu C pomáhají k obnově kůže a podporují tvorbu kolagenu, takže se podílejí na vyhlazování vrásek. Vitamin E mimo jiné zklidňuje a zlepšuje stav poškozené pokožky a dále v ní udržuje vlhkost, takže zůstává jemná. Je tedy vhodný jak před vystavením se slunečnímu záření, tak také po něm.

Krása z vitagenů

Velmi příznivé účinky na pokožku, především proti vysoušení, má biotin, známý také jako vitamin H. Ten patří do skupiny tzv. vitagenů, což jsou látky, které v těle fungují jako zdroj energie a jeden ze základních stavebních materiálů buněk. Nejčastějším projevem jeho nedostatku v těle je zhoršení kvality pokožky, vlasů i nehtů. Působí také proti depresím a zkvalitňuje spánek.

10.12.2009 16:51 | aktualizováno 15.12.2009 14:38 | Darja Zajícová a Jana Potužníková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.