FITweb

ZPĚT

Hýčkejte nejen své tělo

Než se vydáte do sněhové plískanice z vyhřátého domova, musíte si vzít nejen šálu a nasadit čepici, ale také použít speciální péči o tělo. A nezapomeňte na obličej i vlasy. Pozornost, kterou jim věnujete, se vám vrátí v podobě vláčné a hebké pokožky.

TĚLO:

V zimě nás nepotěší nic tolik jako vidina horké sprchy nebo koupele plné pěny. Jenže dermatologům se tyhle dlouhé voňavé rituály ve vodě příliš nezamlouvají. Prý to naší pokožce nedělá dobře. Nenabádáme vás, abyste se sprchovala studenou vodou, ale zkraťte svůj pobyt v koupelně z patnácti minut na pět, maximálně deset minut. Okamžitě po sprchování aplikujte hydratační přípravek, ať už v podobě tělového mléka, másla nebo oleje.

Tělové mléko ocení hlavně ty, které hodně spěchají. Mléko se rychle vstřebává do pokožky, není potřeba ho pomalu roztírat. Hodí se pro všechny typy pokožky. Tělová másla mají krémovější konzistenci než mléka a pomaleji se vstřebávají. Dokážou ale zázraky s namáhanou pokožkou! Ihned ji zklidní a zvláční. Proto tělová másla ocení ty z vás, které trpí až bolestivě suchou pokožkou. Nejsilnějším bojovníkem proti chladem sužované kůži jsou ale tělové oleje. Aplikovat je musíte okamžitě poté, co se osprchujete. Ve vlhké pokožce totiž dokážou uzamknout vlhkost. Stačí je používat jednou denně, a pocítíte rozdíl.

Na co během ledových dnů rozhodně nesmíme zapomínat, je pravidelný peeling těla. Ačkoli vám to může připadat zvláštní, protože tyto partie schováváte do svetrů, je to víc než důležité. Tím, že pokožku zbavíte odumřelých buněk, jí pomůžete lépe se regenerovat.
Odvděčí se vám za to fantastickou hebkostí a mladistvějším vzhledem. Po každém použití peelingu je ale nutné pokožku důkladně hydratovat mlékem, máslem nebo olejem. Co pro sebe můžete ještě udělat?

Extra tipy:

- Pokud se nemůžete za nic na světě vzdát horkých koupelí, vyměňte pěnu za koupelový olej. Dodá pokožce potřebnou dávku hydratace.
- Je vaše pokožka extrémně vysušená a bolestivě napjatá? Pak se namažte olivovým olejem. Kromě úžasného pocitu úlevy bude kůže jemná a vláčná jako nikdy předtím.
- Snažte se pít co nejvíc vody. I když nemáte takovou žízeň jako v létě, vypijte denně alespoň 2 litry tekutin. Pokožka bude díky správnému pitnému režimu pružnější a zářivější, pomůže odplavit toxiny.
- Nepoužívejte příliš parfémovaná mýdla nebo sprchové gely. Mohou kůži ještě víc podráždit a vysušit.
- Pokud vám nepomáhá ani sebevíc zázračný kosmetický produkt, vmasírujte si do pokožky olivový olej. Snažte se vyhýbat kávě, alkoholu a cigaretám: ještě více vysušují pokožku.
- Hýčkejte svou pokožku teplým oblečením.
- Jednou týdně masírujte kůži pomocí mandlového oleje. Vyživí ji a dodá extra jemnost.


OBLIČEJ:

Kůže v zimě je logicky mnohem sušší než na jaře a v létě, proto jí běžný hydratační krém nestačí. Kromě počasí totiž pokožce dává zabrat suchý vzduch z přetopených místností a přechody z horka na mráz. Poohlédněte se proto po přípravku na obličej, který bude obsahovat glycerin, aloe a vitamin E. Právě tento vitamin je velmi klíčový, protože pomáhá uzamykat v pokožce vlhkost. Jeho další fantastickou vlastností je fakt, že podporuje cirkulaci a umožňuje kůži, aby se lépe zbavovala škodlivých toxinů.

Kromě tohoto produktu vám doporučujeme nákup pleťového séra. Pokožce v zimě vrstvení prospívá stejně, jako když si na sebe vezmete několik vrstev teplého oblečení. Sérum je důležité proto, že proniká hlouběji pod kůži. Pleť je díky němu vyživenější a navenek prozářenější. V regálech parfumerie hledejte přípravek, který je bohatý na provitamin A, beta-karoten, aminokyseliny a omega-3 mastné kyseliny. Nezapomínejte také na peeling, ideální je dvakrát týdně. Odstraňování odumřelých buněk vám pomůže ke sjednocenému odstínu pleti. V případě, že vás sužuje extrémně suchá pokožka, pořiďte si odličovač na bázi oleje.

Extra tipy:

- Dbejte také na pravidelný přísun tekutin, pokožka potřebuje hydratovat i zvenku. V mrazivém počasí na pití vody ale často zapomínáme, protože nemáme takovou žízeň jako v létě. Oblíbené latte nahraďte zeleným čajem.
- Záleží také na vašem jídelníčku. Pokožce se bude dařit, pokud si dopřejete tuňáka, lososa, makrelu, oříšky nebo slunečnicová semínka. Tyto potraviny obsahují omega-3 mastné kyseliny, které na pleť účinkují víc než blahodárně. Vzhled pokožky také pročistí konzumace celeru, okurky, salátu, citronu nebo zázvoru. Extra hydratace se vám dostane, když si místo dezertu pochutnáte na čerstvém ovoci.
- Zkuste míň topit. Neotáčejte termostatem na maximum, není to zdravé pro vaše tělo, ale ani pokožku. Ideální teplota v místnosti by měla být 21 stupňů. Pokud vám bude zima, zkuste si vzít ještě lehký svetřík.
- Používejte opalovací krém. Ačkoli se to může jevit jako zbytečné, škodlivé UV paprsky na nás dorážejí i v zimě. Před odchodem z domova proto aplikujte na obličej krém s ochranným faktorem SPF 15. Vyhnete se předčasným vráskám, a to za tu péči navíc určitě stojí.
- Jednou týdně si udělejte výživnou pleťovou masku. Může být klidně podomácku vyrobená, skvělé jsou ingredience jako olivový lej, med, cukr nebo vejce.


RTY:

Naše rada zní: Nikdy nezapomeňte na balzám na rty. Noste radši v kapse každého kabátu a bundy jeden. Pokožka na rtech je totiž velmi tenká a chlad ji extrémně namáhá. Bolestivé prasklinky jsou velmi nepříjemné, ale díky vždy přítomnému balzámu na ně hravě vyzrajete. Nanášejte ho, nejen když jste venku, ale také večer před spaním. Ochrání rty před vysušením v přetopeném pokoji.
Několikrát týdně také odstraňte nevzhledné šupinky pomocí suchého kartáčku na zuby.

Extra tipy:

- Nepoužívejte balzámy na rty, které obsahují alkohol, mentol nebo retinol. Tyto látky pokožku na rtech vyživují pouze krátkodobě, dlouhodobě ji naopak vysušují.
- Vynechejte rtěnku. V případě, že si růž nedokážete odepřít, nejdřív naneste na ústa balzám, a pak až barvu.
- Lesky na rty jsou naopak vhodné, protože obsahují změkčující oleje, které dělají pokožce na rtech dobře.
- Snažte se neolizovat si rty, když se nacházíte venku.


VLASY:

Lámavé a vysušené vlasy bohužel k zimě patří stejně jako sníh. Chlad dává kadeřím pořádně zabrat, proto je chraňte čepicí. Pořiďte si také vyživující kondicionér, který budete používat při každém mytí, a masku, kterou aplikujete jednou týdně. Omezte používání fénu a žehličky na vlasy pouze na nejnutnější příležitosti. Před vysoušením nebo žehlením aplikujte na svou hřívu ochranné mléko nebo sprej určený speciálně pro tyto účely.

Extra tip:

Nikdy nechoďte ven do mrazu s mokrými vlasy. Nejenže riskujete zdravotní problémy, ale také způsobíte nemalou újmu svým kadeřím. Vlasy kvůli tomu budou velmi oslabené a budou se o to víc lámat.


RUCE:

Nosit rukavice je základ. Chrání nejen pokožku na rukou, ale také nehty, které se budou méně třepit. Rukavice byste si měla nandat, i pokud jdete ven jen na chviličku - třeba jen před dům do auta. Krém na ruce aplikujte tak často, jak jen uznáte za vhodné. Limity v mazání prostě nejsou. Klidně si jej dejte do tašky a noste pořád u sebe. Na domácí práce vždy používejte rukavice, abyste nepodráždila už tak dost namáhanou kůži na rukou.

Extra tip:

Pořiďte si krém na ruce, který bude obsahovat extra výživné bambucké máslo.

8.2.2010 11:15 | aktualizováno 8.2.2010 12:06 | Anna Kosková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.