FITweb

ZPĚT

Letní manévry

Čas dovolených je za dveřmi. Možná už máte koupené nové plavky i sluneční brýle, víte ale, čím doplnit svou kosmetickou výbavu, aby léto proběhlo bez problémů a v celé parádě? Poradíme vám, jak se připravit.

Sametová pleť

Je vaše pokožka vždy po létě suchá, flekatá, plná vrásek? Může za to nejspíš jak nedostačující ochrana, tak nevhodná péče. Jak tomu letos zabránit? V první řadě nevycházejte v létě z domu bez ochranného krému s odpovídajícím SPF. „Pokožka těla je po většinu roku chráněná oblečením, pleť obličeje je ale vystavena nástrahám záření nepřetržitě po celý rok, je proto nutné ji ‚obléct‘ do ochranného krému,“ upozorňuje dermatoložka Alena Cífová. Vybírejte přípravky speciálně určené pro pleť obličeje, které mají jemnější texturu. Mastnější pokožce vyhovují spíše lehčí emulze a fluidy, oleje a krémy jsou vhodnější pro sušší pleť.

Některé výrobky mají omlazující schopnosti, jiné tónovací, takže zároveň plní i funkci lehkého make-upu. Pokud se vám zdá použití dvou různých krémů, pleťového a opalovacího, plýtvání časem a penězi, pořiďte si speciální pleťový krém, který v sobě již ochranný faktor obsahuje. „V každém případě je nutné, aby daný přípravek chránil jak před UVB zářením, tak před UVA, které proniká hlouběji do kůže a narušuje její strukturu. Svou roli hraje i při předčasném stárnutí kůže, vzniku vrásek a snížení pružnosti pleti,“ jmenuje kožní lékařka.

Ochrana před sluncem bez ohledu na počasí je nutná zejména v případě, že máte sklon ke vzniku pigmentových skvrn (jejich větší výskyt ovlivňuje i těhotenství nebo užívání hormonální antikoncepce).

Do hry vstupují i v létě a jen stěží je lze odstranit. „Hyperpigmentace vznikají nejen přímým působením záření na pleť, ale i přes okno, protože UVA záření prochází i sklem. Stejné je to v případě mraků, které propouštějí až 70 % záření. Pro aktivaci kožního pigmentu tak stačí jen pár minut bez ochranného krému,“ varuje Alena Cífová. Jako prevenci proto používejte přípravek s vysokým SPF na obličej i dekolt, kde se pigmentové skrvny objevují nejčastěji.

Náš tip: 1. Denní hydratační krém pro citlivou pleť Solutions Sensitive Botanicals SPF 20, Avon, 179 Kč; 2. Zmatňující emulze na opalování na obličej SPF 50+, Eucerin, 344 Kč

Hebká kůže

Zdravá kůže obsahuje asi 70 % vody, působením mnoha faktorů ale může docházet k její neúměrné ztrátě. Kromě smogu či nezdravé životosprávy má na stav pokožky a její obsah vláhy negativní vliv také slunce, chlorovaná či slaná voda a agresivní kosmetika. Poškozují totiž její ochranný film a následně snižují podíl vody v ní. Následkem je pak rychlejší stárnutí, ztráta elasticity, pevnosti, drobné vrásky v relativně nízkém věku. Při dlouhodobé dehydrataci není výjimkou ani přecitlivělost pleti a vznik různých kožních problémů.

Dehydratovaná pleť ale není totéž jako suchá. Dermatoložka Alena Cífová vysvětluje: „Při dehydrataci chybí kůži potřebná vláha, v případě vysušené pokožky je to maz. Nedostatek vláhy se tedy může týkat jak mastné, tak normální či suché pleti. Nejčastěji se ale týká pokožky těla. Péči o něj totiž často zanedbáváme.“ Obzvlášť v létě přitom dostatek vláhy znamená dokonalejší vzhled: hydratovaná kůže je hladší, pružnější, na pohled dokonalejší, celulitida je opticky redukována, lépe vypadají i chodidla v otevřené obuvi. Chytání bronzu jde snadněji a také déle vydrží. Jak pokožce zaručit dostatečný přísun tekutin? Vnitřně pravidelným pitným režimem, vně kvalitní kosmetikou. Moderní přípravky hydratují kůži nejen na povrchu, ale pronikají i do spodních vrstev, kde postupně uvolňují účinné látky a udržují v kůži vlhkost až 24 hodin. Některé krémy navíc vytvářejí bariéru mezi kůží a vnějším prostředím a zpomalují tak odpařování vody.

V případě delšího pobytu na slunci, je dobré doplnit ji i vícekrát během dne, zejména v oblastech vystavených vnějším vlivům, jako je např. oblast dekoltu. Samozřejmostí by mělo být použití krému na ruce po každém mytí. „Tělové mléko použijte ihned po sprchování, kdy je kůže ještě vlhká. Snadněji tak příjme účinné látky z krému a doplní chybějící vláhu,“ radí kožní specialistka.

Náš tip: Lehké tělové mléko Express Hydration, Nivea, 115 Kč

Zdravý bronz

Víte, že sluneční záření může za předčasné stárnutí pokožky až z 90 %? Na svědomí má však i vznik nebezpečných kožních nádorů.

Jedinou účinnou obranou jsou opalovací přípravky se správně zvolenou výší ochranného faktoru. „Vhodný opalovací přípravek si vybírejte podle fototypu pokožky a místa, kde se právě pohybujete. Zatímco tmavým typům stačí při pobytu u moře krém s SPF 30, máte-li velmi světlou kůži je nezbytná nejvyšší ochrana v podobě SPF 50. Ovšem i když se důkladně namažete tímto krémem, neznamená to, že můžete na slunci bez rizika spálení pobývat celý den, kritické je zejména období nejvyšší intenzity záření mezi 11. a 15. hodinou,“ varuje Alena Cífová. Hodnota SPF určuje dobu, po kterou lze za použití daného přípravku pobývat na slunci, než dojde ke spálení kůže. Toto číslo vynásobené dobou přirozené ochrany tedy udává množství (relativně) bezpečného času, jenž můžete pobýt na slunci. Čím je SPF vyšší, tím spolehlivější ochranu před sluncem a možnost delšího pobytu venku daný přípravek poskytuje. Nátěr je však nutné pravidelně obnovovat, a to každé 2 hodiny a po každém koupání. Pot, písek, voda a otírání do osušky, to vše schopnost ochrany krému snižuje.

Jestliže léto trávíte ve městě, měl by vám stačit na přechod mezi MHD a budovou tzv. street faktor s hodnotou SPF 15. V zájmu zdravé kůže ale nevolte faktor nižší nebo žádný. Chybu neuděláte, použijeteli UV faktor silnější. Obzvlášť v případě exotické dovolené nebo při pobytu u vody, která UV záření neodráží, ale naopak sluneční paprsky přitahuje a také pohlcuje, proto představuje větší riziko spálení. S krémem proto nešetřete. „K dosažení úrovně ochrany uvedené na daném přípravku je nutné nanášet ho v dostatečném množství, u dospělého člověka je to zhruba 7 čajových lžiček krému,“ tvrdí dermatoložka. V případě týdenní dovolené tedy budete potřebovat asi půl litru ochranného přípravku. Možná se to zdá hodně, při snížení aplikovaného množství byť jen na polovinu je ochrana před sluncem až o dvě třetiny nižší.

Náš tip: 1. Ochranný pleťový a tělový krém na opalování proti stárnutí pokožky Bénéfice Soleil, SPF 30, Payot, 905 Kč; 2. Tónovaný ochranný ultra-fluid pro citlivou pleť Photoderm Max SPF 20+, Bioderma, 499 Kč; 3. Ochranná tyčinka na rty, nos a uši Anthelios, SPF 50+, La Roche-Posay, 240 Kč

Péče po slunění

Stejně jako ochrana před sluncem je důležitá i péče „po něm“. Nejdříve by to měla být důkladná sprcha, která příjemně osvěží a zbaví kůži zbytků písku, soli, chloru i opalovací kosmetiky, poté ošetření pokožky celého těla speciálním přípravkem „po opalování“. Tento typ kosmetiky obvykle obsahuje látky, které sluncem namáhanou pokožku zklidní, zmírní její zarudnutí, vyživí ji, dodá ztracenou vláhu, urychluje její regeneraci a zmírňuje negativní dopad slunečních paprsků. „Většina přípravků určených na ošetření pokožky po opalování obsahuje výživné látky a antioxidanty, jako například vitamin E, které neutralizují volné radikály, a tím redukují poškození kůže a zpomalují její stárnutí.

Některé krémy pak aktivují přirozené ochranné mechanismy v pokožce a omezují riziko vzniku slunečních alergií,“ vysvětluje kožní lékařka. Zde však funkce poopalovací kosmetiky zdaleka nekončí. Plusem těchto výrobků jsou také jejich chladivé účinky, některé výrobky pak obsahují látky prodlužující efekt opálení, takže vaše kůže zůstane hnědá delší dobu, nebo třpytky pro extra luxusní dovolenkový vzhled.

Pokud zrovna speciální přípravek nemáte po ruce, pokožce samozřejmě prospěje i běžné tělové mléko, které kůži hydratuje a pomáhá tak zaručit déletrvající bronzový efekt. Protože ale vlivem slunění pokožka rychle vysychá, upřednostněte vyživující kosmetiku, avšak lehčí konzistence, která umožňuje snadné roztírání i na citlivou a sluncem podrážděnou pokožku a rychleji se vstřebává. V případě spálení kůže odborníci doporučují použít přípravky s obsahem panthenolu nebo aloe vera a kůži pak alespoň několik dní nevystavovat slunci.

Náš tip: Mléko po opalování Lait Aprés Soleil, Vichy, 380 Kč

Lesklé vlasy

Vlasy jsou horkým počasím obzvlášť namáhané. Sůl mořské vody, chlor z bazénu a agresivní sluneční paprsky mohou mít na prameny velmi negativní vliv. Pokud v létě trávíte hodně času venku, noste buď vzdušný klobouk, nebo používejte pravidelně speciální ochranné přípravky s obsahem UV filtrů.

Praktické jsou přípravky ve spreji, které vytvoří na vlasech ochranný film a obvykle díky svému složení nejenže chrání před poškozením sluncem, ale navíc vlasu dodávají potřebnou vláhu, případně antioxidanty. Ty dokážou eliminovat následky záření. „Ještě než vyrazíte na dovolenou, nechte si zastřihnout konečky,“ radí kadeřnice Lenka Vavřinová. „Zabráníte tak jejich výraznému třepení vlivem vnějších vlivů a omezíte další poškození na minimum.“ S barvením však opatrně. „Nejenže by vám čerstvě nabarvená hlava stejně rychle vyšisovala, takže byste jen zbytečně vyhazovali peníze, ale navíc, spojením chemikálií a působením vnějších elementů, jako je chlor, sůl a slunce, může dojít k výraznému oslabení a následnému lámání vlasů. Proto je lepší nechat se nabarvit minimálně týden, ideálně však dva před odjezdem na dovolenou,“ říká vlasová stylistka. Kromě šamponu a zmíněného ochranného spreje využijte kvalitní „letní“ kondicionér, který vlasy vyživí a posílí.

Extra letní tip od kadeřnice Lenky zní: „Pokud plánujete strávit celý den na slunci, použijte na vlasy nesmývatelný kondicionér nebo intenzivní masku. Ty prameny ochrání před sluncem a zároveň je dokonale vyživí. Večer pak stačí opláchnout, vysušit a vaše vlasy budou dokonale hebké a voňavé.“

Náš tip: Ochranný olej BC Sun Protect, Schwarzkopf Professional, 419 Kč

Voňavá sezona

V létě měníme oblíbenou vůni nejen proto, že horké počasí vyžaduje něco lehčího, ale také proto, aby kvůli složení běžné toaletní vody nedošlo třeba k alergickým reakcím. Volte proto lehčí „letní“ verzi své oblíbené parfémované vody bez obsahu alkoholu nebo speciálně vytvořené letní vůně ovocných, květinových či citrusových tónů. Ideální jsou pro toto období také voňavé tělové vody (mlhy) ve spreji, které lze bez rizika alergických reakcí použít přímo na kůži i na vlasy, například značky Biotherm nebo Avon. Základem provoněného těla je však kvalitní antiperspirant, který zabrání nechtěnému pocení a nechá tak vyniknout vybrané vůni.

I když některé výrobky slibují až neuvěřitelnou 72hodinovou ochranu před potem, ne vždy jsou tento slib schopné dodržet. Je to zejména kvůli teplotě těla. Pokud antiperspirant použijete na rozpálenou kůži, látky v něm obsažené nejsou schopné 100% zablokovat potní žlázy. Odborníci proto doporučují aplikovat antiperspirant při běžné teplotě těla, někteří dokonce radí použít ho před spaním. Po ránu stačí antiperspirant aplikovat znovu a celý den tak vydržíte „v suchu“. Vždy ale používejte neparfémované přípravky, aby jejich aroma nepřehlušilo vaši vůni.

Náš tip: Pečující tělová energizující vůně s extraktem z plodů acai a esenciálními oleji, Aroma Juice, Lancôme, 1100 Kč

7.7.2011 9:14 | Jana knaislová, martina pavlová,

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.