FITweb

ZPĚT

Lenka Klicperová

Šéfredaktorka časopisu Lidé a Země, cestovatelka a spisovatelka poznala na vlastní kůži, co je to Afrika! Povídali jsme si s ní o cestách, její knize i kuchyni.

Jde slovo DIETA a cestování dohromady?

U mě rozhodně moc ne. Jezdím do oblastí, kde je člověk většinou rád, že vůbec nějaké jídlo sežene, takže když vím, že se můžu najíst, najím se, byť by byla třeba půlnoc. Nikdy nevím, za jak dlouho potom bude další příležitost.

Jste vyznavač zdravého životního stylu, nebo hříšník?

Miluju jídlo a hřeším často. Ale snažím se i jíst zdravě, což někdy vede k přímo shakespearovským dilematům. Vím, že třeba dobré tiramisu si neodpustím. Holt ale taky vím, že si pak budu muset jít zaběhat.

Co ve vaší kuchyni nenajdeme?

V žádném případě nebudou v ledničce hrnce s navařeným teplým jídlem. Když už vařím, tak rychle a jednoduše a musí se to hned sníst. Ale jinak nemám odpor snad k ničemu vyjma afrického fufu a ráda i experimentuju.

Vyberte krále a královnu české a cizokrajné kuchyně.

Svíčková je svíčková, na tu mám po návratu z ciziny chuť nejčastěji. Z cizokrajných jídel mám ráda třeba hummus nebo falafel.

Jak nejraději vaříte? Podle fantazie, anebo podle receptů?

Moc nevařím, ale peču, teda taky ne moc často, ale baví mě to. Myslím, že na sladkosti mám talent - na výrobu a bohužel i na konzumaci.

A jak je tomu na cestách?

Na cestách vařím málokdy, většinou to nechávám na místních. V Keni nám s kolegyní vařil náš průvodce. A jednou udělal ráno palačinky! Ale většinou je to horší - tvrdé nepoživatelné kozí maso plné kostí a šlach. Jeden z nejhorších zážitků bylo jídlo v Kongu - fufu se sombe a tuhou kostí s pěti gramy stravitelného masa je smrtící kombinace.

Podařilo se vám někdy přibrat? Musela jste hubnout kvůli práci?

Ne, naštěstí se živím hlavou a tam se snad nic hubnout nedá, aspoň doufám! Ale samozřejmě mi váha lítá. Když zjistím, že už je to vážně hrůza, začnu míň jíst a více se hýbat. Miluju tanec, jezdím na koni, na to nedám dopustit.

Kolik tak při jedné cestě nachodíte kilometrů?

Většinu práce trávím při rozhovorech s místními a při focení. To je někdy fyzicky dost náročné. Nejenže celý den vláčíte fototašku s vybavením a vodou, což dohromady váží tak 13-15 kilo, ale při focení jdu často do nepřirozených pozic, kdy celé moje tělo a foťák visí na šikmých břišních svalech.

Jsou lidé v Africe tlustí a drží diety?

Jsou tlustí, ale na diety je moc neužije. V mnoha afrických zemích je tloušťka znakem blahobytu a krásy. Tlusté ženy najdete i ve vesnicích, kde je opravdu hlad. Asi to mají v genech. Fufu, které nejčastěji jedí, je taky potravina, z níž člověk nedostane ty správné živiny a jde to jenom na tloušťku.


Váš tip na extra zdravou ingredienci?

Miluju avokádo, zvláště můžu-li si ho koupit někde v Africe na tržišti -třeba teď měli nepřekonatelná avokáda v Ugandě.

Váš tip na super relax?

Tanec (v mém případě flamenco) nebo jízda na koni. A stresující cesta do Afriky - to je paradoxně taky relax!

Váš tip na skvělé cvičení/pohyb? Běh -nezabere moc času, jste na čerstvém vzduchu a pořádně se zpotíte.

Vaše cesty vedou hlavně do Afriky, čím vám černý kontinent tak učaroval?

Asi svou syrovostí, nepředvídatelností, ale i krutostí, která k němu tak nějak patří.

Jezdíte i do nebezpečných oblastí a jste žena, nemáte strach?

Ne, kdybych měla, zůstanu doma. Ale je dobré vědět, kam až člověk může zajít.

OAfrice jste napsala a nafotila knihu, jak vznikl ten nápad?

V hospodě, jako většina dobrých nápadů!

Kolikrát denně na svých cestách jíte a co?

Jím, když je co jíst, a jím to, co je zrovna k dispozici.

Co všechno si na cesty vozíte s sebou?

Je toho spousta důležitého - ale nejdůležitější je foťák a příslušenství k němu.

Kolik kilo při takové jedné cestě zhubnete?

Většinou tak dvě kila naberu! Ale záleží na oblasti - z Čadu, kde opravdu nebylo co jíst, jsem přijela určitě o dvě kila lehčí. Měsíc jsem trpěla hlady!

Váš nejzajímavější okamžik?

Těch je nepřeberně! Třeba teď naposledy práce s dětskými vojáky v Ugandě. Je neuvěřitelné, co všechno dokáže člověk přežít…

18.7.2011 8:24 | Petra Lamschová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.