FITweb

ZPĚT

Dvě maminky v plné polní: Michaela Badinková a Sabina Laurinová

Dvě krásné herečky a maminky, které spojilo focení pro zářijové číslo Diety, nám prozradily svůj recept na zdravý životní styl a štíhlou linii.Vzhledem k tomu, že zářijové číslo časopisu Dieta je tematicky zaměřeno na děti a jejich maminky, byla i volba jmen na naši obálku jasná.

Musejí to být maminky. Pak už jsme jen přemýšleli, koho naše focení spojí. No a volba padla na Sabinu Laurinovou, která je maminkou devítileté Valentýnky a tříleté Maji, a Michaelu Badinkovou, která má roční holčičku Evelínu. Přestože se herečky pracovně nikdy nepotkaly, v našem ateliéru si náramně notovaly. Byla to pro ně chvilka relaxu, kdy mohly zapomenout na své maminkovské povinnosti a nechaly se hýčkat od naší vizážistky Ivany Tokárské a stylistky Ruth.

V mezičase si povídaly, jak tráví léto – Michaela o tom, jak byla se svou holčičkou poprvé u moře na řeckých ostrovech a Sabina zase o tom, jak tráví léto na chatě a třeba i o nepříjemnostech, které mohou nastat, když je potřeba malé Máje vytáhnout klíště. Nálada byla bezvadná a my věříme, že se přenese i na vás. Však obě dámy mají co říct a pro mnohé z vás jistě mohou být i inspirací. Tak třeba například, ani jedna z nich se nebála dát si kousek výborného švestkového koláče, který upekl produkční František. Obě herečky se totiž shodly na tom, že i když si kousek sladkého občas dopřejí, s dětmi pak mají tolik pohybu, že se nebojí o svou štíhlou linii.

Michaela Badinková: „V těhotenství jsem ulítávala na čokoládě a melounech.“

Po roční mateřské se v říjnu znovu vrací do divadla a k natáčení seriálu Ulice. Zjistili jsme, jak se po porodu dostává zpět do formy, čím hřeší a jak se jí změnil život s příchodem dcery.

Jak se připravujete na návrat do práce?

Nebude to nic dramatického, budu mít jen pár pracovních dnů v měsíci. Mateřství si velmi užívám a doma s Evelínou jsem naprosto šťastná. Srpen a září budou trochu náročnější měsíce. Od porodu mám pořád ještě tři čtyři kila navíc, která bych ráda dostala dolů.

Cvičíte pravidelně?

Chodím už několik let do Holmes Place v Praze na Smíchově, teď poslední dobou jsem tam ale využívala hlavně relaxační zónu. (směje se) Baví mě cvičení na přístroji Power Plate. Co na mě ale vždycky fungovalo, byla jóga. Perfektně mi formuje postavu i psychiku.

Kam chodíte na jógu?

Cvičím ji sama doma podle knížky Raquel Welch Program celkové krásy a tělesné zdatnosti. Tu knížku mám doma už několik let a vždycky mi neuvěřitelně pomůže. Je v ní jeden zhruba hodinový program hathajógy, který se teď snažím cvičit několikrát týdně, plus několik kratších cvičení pro vytížené.

Znám vás jako vegetariánku. Změnilo se něco v těhotenství?

Ne. Maso nejím. Jenom ryby. Ale pro jistotu jsem se o tom radila se svou gynekoložkou. Řekla mi, že jsem zdravá a pokud se cítím dobře, není důvod na tom cokoli měnit.

Váš přítel ale maso jí, vaříte nadvakrát?

Ano. Mně naštěstí nevadí s masem pracovat, uvařím mu cokoli, navíc on není náročný. Začínám dávat maso i Evelíně, krůtí, kuřecí a ryby, samozřejmě minimálně ochucené a vždycky s nějakou zeleninou.

V těhotenství jste přibrala dvacet kilo, většinu máte dole.

Přála jsem si vrátit se na svoji původní váhu, ale dosud kojím, proto nechci držet žádné drastické diety. Po porodu jsem nebyla pod tlakem, že bych se rychle musela vrátit do práce. Říkala jsem si, že když jsem to devět měsíců nabírala, dolů to musí jít taky postupně. Hodně mi pomohl přirozený pohyb. Celý den strávený s miminkem je náročný a docela dá zabrat i náš pes Piškot.

Takže souhlasíte se Sabinou, že nejlepší dieta a posilovna v jednom jsou děti?

Určitě. Evelína začala před měsícem chodit a její tempo se den ode dne zvyšuje. Mám pocit, že když za pár týdnů objeví, že se dá i utíkat, můžu úplně pustit z hlavy myšlenky na dietu.

Také jste se v těhotenství řídila heslem, že je to jediné období v životě ženy, kdy se může pořádně najíst?

Měla jsem to úplně stejně. Na začátku jsem si říkala, že přibrat dvacet kilo je nesmysl. Jenže pak se ozvaly hormony, byla jsem taková příjemně rozvolněná a dopřávala jsem si všechno, na co jsem měla chuť.

Na čem jste takzvaně ujížděla nejčastěji?

To bylo každý měsíc něco jiného. Ale vedla čokoláda s lískovými oříšky. Tu mám ráda pořád, ale v šestém a sedmém měsíci těhotenství jsem ji musela mít každý večer. A v osmém pak melouny. (směje se)

Jak jste řešila stravu pro Evelínku?

Snažím se dávat jí to nejlepší, hlavně aby její strava byla pestrá a aby měla každý den něco zajímavého. Hodně nakupuju v bioprodejnách. Chodím tam pro produkty, které nenajdu v obyčejném supermarketu – kvalitní oleje, které jsou vynikající do salátů, hořčici bez octa, atlantskou sůl a podobně. Nedostává žádné přesnídávky ani nic podobného. Na mateřské jsem hlavně proto, abych jí věnovala svůj čas, takže mi nedělá problém uvařit jí každý den nějakou kašičku z dýně, z brambor, z mrkve… plus ji doplnit třeba biosušenkami od Hanky Zemanové a tak podobně.

Čím nejraději hřešíte?

Miluju sladké. Mám ráda cokoli, co jen trochu zavání cukrem: nudle s mákem a s tvarohem, tvarohové knedlíky, všechny druhy buchet. To když přede mě postavíte, odolám velmi těžko.

Jste spokojená se svou postavou?

Chci se cítit dobře a být ve formě, abych mohla bez obav vyjít na jeviště. Nikdy jsem nebyla anorektická a nenosila velikost 36. Odmítám podléhat trendu vychrtlosti, který vytvořila skupina homosexuálních módních návrhářů, a my ženské jim to s prominutím skoro všechny žereme. Žena po porodu má vypadat jinak než patnáctiletá holka. Nestydím se za to, že mám najednou větší boky, zadek, stehna nebo že mám prsa. Aspoň jsem ženská. A když se cítím dobře, nemám důvod být nespokojená.

Z rodinného alba: Takhle se o letošních prázdninách nosila Míšina roční dcera Evelínka.

„Celý den strávený s miminkem je lepší než kdejaká posilovna!“

Michaela Badinková se narodila 25. ledna 1979 na Slovensku v Malackách. Vystudovala konzervatoř v Bratislavě a DAMU v Praze. Už na škole hostovala v několika slovenských divadlech, v posledním ročníku odešla do Prahy. Znáte ji především z filmu Jak básníci neztrácejí naději a ze seriálu Ulice, kde hraju učitelku Lenku. Od září ji můžete vidět také v Divadle pod Palmovkou ve hře Sugar – Někdo to rád horké a v Divadle Na Fidlovačce v představení Divotvorný hrnec. Jejím partnerem je herec Jan Teplý, mají spolu roční dceru Evelínu.

Sabina Laurinová: „Posilovny jsou mučírny, nechodím tam!“

I po dvou dětech má skvělou postavu, intenzivně pracuje a navíc se stíhá věnovat rodině. Zajímá vás, jak to zvládá, který sport má nejraději a čím krmí své dvě dcery a manžela?

Vypadáte pořád skvěle. Bojovala jste někdy s kily navíc?

Asi jenom v období dospívání. Byla jsem plnější, taková víc ženská, ale nebyla jsem tlustá. Postava je podle mě hlavně záležitost genů a v tom případě nemám být po kom oplácaná.

Omezovala jste se nějak v době těhotenství?

Ne. A vůbec jsem o tom nepřemýšlela. Žila jsem normálně jako předtím a hned po porodu šla kila okamžitě dolů. Mnoho kamarádek mi v legraci závidí, ale ono to může být za deset dvacet let všechno úplně jinak. Třeba si můj organismus řekne, že už mi nebude takhle pomáhat. I já bych ráda měla pár kilo navíc, hlavně abych doplnila vršek plavek. (směje se)

Řešila jste někdy svůj jídelníček s odborníky?

Ani ne. Od doby dospívání se držím hesla všeho s mírou. A to neplatí jenom o jídle. Existuje spousta různých názorů na zdravý životní styl a zdravou stravu. Pro mě platí klasická věta: tělo si řekne, co potřebuje. Když se naučíte poslouchat ho, myslím, že není důvod fanaticky studovat veškeré informace o jídle a striktně se vyhýbat veškerým špatnostem.

Co myslíte těmi špatnostmi?

Třeba sladké. Já si bez sladkého koláče neumím představit ráno. Na druhou stranu to kompenzuju hořkým čajem. Nebo třeba špekáčky. Když se jednou za čas dostanu do nějaké hospody na venkově, zbožňuju objednat si pivo a utopence s cibulí. Nikdy se ale nestane, že bych tímto způsobem hřešila dennodenně.

Kdo u vás doma vaří?

Oba, s partnerem se střídáme. Já jsem spíš na lehčí jídla, Karel preferuje masovou klasiku. Holky mají maso rády, až je musím někdy krotit. Šunku však kupuji zásadně dětskou s vysokým obsahem masa a párkům a uzeninám se vyhýbáme. Mám ráda krůtí maso, králičí maso i ryby, ale přiznám se, že je neumím upravovat tak dobře jako moje maminka. Se smíchem říkám, že bez kuchyně mých rodičů by občas naše domácnost nefungovala.

Také mají vaše holky chuť cpát se hamburgery a pít kolu?

Hamburgery u nás naštěstí nejsou na denním pořádku, ale kola a hranolky lákají. Maju ještě ne, ale Vája často podlehne vlivu okolí i reklamy. Asi jako všechny děti. Jenže co se zakazuje, to taky nejvíc láká. Já se snažím holkám vysvětlovat, proč by některé věci jíst neměly – třeba zrovna hranolky, kolu. Hledám jinou cestu.

Vedete děti ke sportu?

Snažím se, aby byly aktivní. Ale to vlastně ani nemusím. Valentýnka teď nejraději jezdí na koni a i když žokejka z ní asi nebude, je to pro ni momentálně svět, kterým žije ona. Jinak plave, chodí na balet, zkrátka je ve věku, kdy mají holky spoustu zájmů a rády se předvádějí a já se z toho těším. Majolenka je ještě malá. Ale i ona už začíná sestřičce „šlapat na paty“.

Kterému sportu se věnujete vy?

V kondici mě udržují hlavně děti a moje profese. Jsou dny, kdy se zastavím až pozdě večer. Ale to asi každá maminka, která se vrátí do práce. Co se týká tvarování postavy, mám svoji osobní sestavu, která posiluje břišní svaly, ruce i prsa. Stačí protáhnout se deset minut denně. Plavání je jeden z mála sportů, který mě skutečně naplňuje. Nedělám ho nijak pravidelně, ale ve vodě jsem šťastná. S dětmi teď přicházím na chuť i jiným sportům.

To z plavání máte tak vypracované svaly na rukou?

Ne. (směje se) Nedávno se mě ptala moje kamarádka: Ty chodíš do posilovny? Ne, odzvedala jsem dvě děti, to bude tím. Posilovny já nevyhledávám. Říkám tomu veřejné mučírny.

Herečky mají trochu jiný režim než lidé pracující v kanceláři od devíti do pěti. Jak řešíte jídlo během dne?

Herecká profese opravdu nenabízí žádnou pravidelnost, a to se týká i jídla. Pauzy na oběd při natáčení prakticky neexistují a do divadla odcházím z domova obvykle v momentě, kdy mnoho lidí zrovna večeří. Já osobně dobíjím energii většinou až po představení v deset hodin večer. Není to dobře. Ale jiné už to asi nebude. Hladová spát prostě nepůjdu. (směje se)

Máte dojem, že se vám za posledních několik let výrazně proměnily chutě?

Jednoznačně. Tak třeba jako malá holka jsem nenáviděla plněné papriky, boršč a dršťkovou polévku. Dneska bych se po nich utloukla a boršč je pro mě absolutní delikatesa. Vidíte, jak člověk dozrává… „pro mě jsou každodenní posilovnou mé dvě děti a také divadlo!“

Z rodinného alba: Sabina na prázdninách se svými dcerami Valentýnkou a Majou.

Sabina Laurinová se narodila 8. dubna 1972 v Praze. Vystudovala hudebně dramatické umění na konzervatoři. Byla v angažmá v Divadle na Starém Městě a šestnáct let v Divadle ABC, hostovala v řadě pražských divadel. Dnes ji můžete vidět například v Divadle Kalich nebo od října v muzikálu Popelka na ledě po celé České republice. Má dvě dcery – s Josefem Vojtkem Valentýnu (9) a s MUDr. Karlem Kameníkem Maju (3).

30.9.2011 11:27 | Jana Benešovská, Petra Lamschová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.