FITweb

ZPĚT

Dieta změnila můj život

Jedna z vás! Nikola Suchánková finalistka soutěže 7 statečných aneb hubneme do plavek 2013 se stala historicky první čtenářkou na titulní stránce časopisu dieta. Proč se dvaadvacetiletá studentka vůbec rozhodla s námi hubnout, jak jí náš časopis změnil život a jak si užila focení?

Jsi první čtenářka Diety, která se kdy objevila na titulní straně našeho časopisu, jaký je to pocit?

Velmi zvláštní. Rozhodně mi to udělalo velkou radost a velmi mile mě to překvapilo. Ale necítím se jako někdo, kdo by měl zdobit titulní stránku časopisu.

Užila sis focení, péči vizážistů a stylistů, kterou jste měly i v průběhu soutěže?

Musím se přiznat, že focení během soutěže pro mě bylo daleko příjemnější, protože jsme tam byly všechny a byla to velká zábava. Focení titulní stránky už byla velká zodpovědnost a hlavně jsem z něj měla docela velký strach předem. Kromě fotek na základní škole ke Dni matek a podobným příležitostem jsem se totiž takhle nikdy nefotila. On je docela rozdíl být na nějakých fotkách uprostřed časopisu, kde to uvidí pár lidí, a mít fotku na titulní stránce, která na mě bude koukat ze všech trafik.

Jaké to bylo hubnout před stovkami tisíc čtenářů?

Tím, že jsem s nimi nebyla v podstatě v nějakém větším kontaktu, mi to ani nepřišlo. Na druhou stranou jsem tak aspoň nad sebou celou dobu cítila nějaký pomyslný bič, protože jsem každý den musela psát příspěvky na FITweb.cz a jednou za týden natočit video. Navíc jsem si pořád opakovala, že takovou příležitost dostane opravdu málokdo, a tak ji musím naplno využít.

Hubla jsi společně s dalšími šesti soutěžícími. Necítila jsi rivalitu, nebojovaly jste i mezi sebou?

Rivalitu určitě ne, i když nějaké neshody se tam našly. Ale to se dá v kolektivu samých ženských čekat. (smích) Ale nikdy nešlo o nic zásadního a dlouhodobého. Řekla bych, že jsme byly super parta, že jsme si fakt sedly, a dokonce jsme si založily i soukromou skupinu na Facebooku a radily jsme si nebo rozebíraly různé věci. Jsem moc ráda za to, jaká parta se v 7 statečných sešla, protože jsem poznala samé úžasné ženské, se kterými bych se v normálním životě asi ani nepotkala.

Proč ses vůbec rozhodla do soutěže přihlásit?

Chtěla jsem se konečně začít opravdu zdravě stravovat, mít jistotu, že nedělám nic špatně. A hlavně mi přišlo úžasné, že ti největší odborníci v tomhle oboru spolupracují přímo se soutěžícími a všechno je „na míru“.

Jaký jsi měla problém, proč jsi se svou postavou nebyla spokojená?

Myslím, že můj hlavní problém byl, že jsem se během pár let dostala z extrému do extrému – z anorexie jsem se postupně „vyžrala“ zbytečnostmi do kuličky.

Přihlásila jsi ale i svoji maminku, která nakonec vyhrála. Proč jsi do toho „navezla“ i ji, měla podobný problém?

Mamka vyzkoušela spoustu různých diet a přišlo mi, že je zrovna ve fázi, kdy chce něco změnit, ale neví přesně jak, aby nepřišel obávaný jojo efekt. Tak jsem si řekla, že to je úžasná příležitost pro nás pro obě. Věděla jsem, že rok před námi v soutěži byla dvojice, sestry (rozhovor s nimi si přečtěte na str. 40 – pozn. redakce), takže byla možnost, že nás vyberou obě, a tak jsme se přihlásily společně. Navíc je jednodušší, když žijete s někým, kdo dodržuje stejné věci, obzvlášť na začátku, můžete si říct, s čím máte problém nebo si v něčem poradit.

Nelitovala jsi třeba, že jsi nebyla na tom prvním místě ty?

Určitě ne. Myslím, že mamka si to zasloužila nejvíc, protože ta změna u ní byla opravdu až neuvěřitelná. Nečekala jsem, že zdravým stylem hubnutí jde za tak krátkou dobu opravdu tolik změnit. Navíc, i když to nikomu neřekla, měla času na sebe opravdu málo, protože jsme během celé soutěže bojovaly s dost těžkou rodinnou situací, která bohužel dopadla velmi špatně. A výhru, zájezd do Maroka, jsem si užila s ní, takže jsem o nic nepřišla. (smích)

Co kromě zájezdu ti soutěž přinesla, co se ve tvém životě změnilo?

Změnilo se toho mnoho. Změnil se mi celý život. Nebyl to jen životní styl, všechny ty změny prostě přišly ve stejný čas. Konečně jsem se dokázala odpoutat od nefunkčního vztahu. Dnes mám nového a naprosto úžasného přítele, který má i kurz fitness trenéra, takže s ním chodím často cvičit, a tak mám nad sebou přísný dohled. (smích) Změnila jsem práci, pořád se věnuju speciální pedagogice, ale jinému směru, a jsem tak moc spokojená. A po jedné věci, která se stala, se mi zdá, že jsem i víc dospěla a mám pocit větší zodpovědnosti a samostatnosti. A určitě by se těch změn našlo daleko víc.

Změnila jsi toho hodně ve svém životním stylu?

Rozhodně ano. Začala jsem opravdu pravidelně jíst a taky pravidelně cvičit. A teď mám navíc výhodu, že chodím cvičit s přítelem, a tak se mi nestává, že bych to rušila a třeba týden nešla.

Dřív jsi ale taky nějaké sporty dělala. Co jsi objevila jako ideální pohyb při hubnutí?

Několik let jsem cvičila pilates, ale stávalo se mi, že jsem tam třeba půl roku chodila pravidelně a pak jsem najednou měsíc dva vynechala. A takhle pořád dokola. Nebyla jsem nikdy velký fanoušek aerobních aktivit, a tak se teď snažím chodit třikrát čtyřikrát týdně do posilovny. Nedá se to stíhat každý týden, ale doufám, že se dopracuju k tomu, chodit pravidelně čtyřikrát za týden a k tomu si doma občas zacvičit pilates. Ve fitku začínám aerobní aktivitou, pak různé cviky s činkami a na strojích a na závěr posilování na podložce.

Když se zpětně po roce od prvního soustředění ohlédneš, co bylo na celé soutěži nejtěžší?

Nejtěžší byly ty první dva týdny a chystání jídla. I do té doby jsem byla zvyklá připravovat si jídlo na druhý den, ale bylo to spíš o tom, že jsem si vzala, co jsem našla. Nebo jsem to prostě nestihla. A najednou jsem musela každý den chystat určité věci na konkrétní části dne, tudíž nad tím i víc přemýšlet, rozvrhnout si čas a podobně.

Jak vypadala změna ve tvém jídelníčku? Musela jsi vypustit něco oblíbeného?

Přišla jsem o sladké! Ale to se překvapivě rychle srovnalo a pak už jsem ho nepotřebovala. Taky jsem měla oproti dřívějšku v jídelníčku málo ovoce. A moc jsem bojovala s množstvím masa, protože jsem byla osm let vegetariánka. Ale dnes se ho snažím nahrazovat jinými bílkovinami, což jsem předtím nikdy nedělala. Kousek od práce mám prodejnu zdravé výživy, kde už mě znají, mám tam dokonce i věrnostní kartičku.

A je naopak něco, co ti na doporučeních Petra Havlíčka vyhovovalo?

Nejvíc mi vyhovovaly ty určené časové intervaly, ve kterých se má jíst, a snídaně. Můžu si je dovolit sladké a mám tam i zastoupení bílkovin, které jsem do té doby vynechávala. Takže mi vyhovuje perfektně ve všem.

Když se teď v téhle problematice orientuješ, co je podle tebe tím zásadním, aby člověk opravdu zhubl a váhu si udržel?

Rozhodně pravidelnost! A taky vyváženost stravy, pestrost, žádné přehnané porce, večerní přecpávání a ládování se zbytečnými sladkostmi, chipsy a podobně.

Ty svůj pracovní život věnuješ dětem, studuješ, jak vidíš svoji budoucnost? Hraje tam roli i životní styl?

Určitě. Svoji budoucnost si představuju tak, že udělám dvě vysoké školy, budu učit na nějaké speciální škole na prvním stupni, udělám si kurz na lektorku powerjógy a jógy pro děti, budu vést hodiny pro děti a budu chodit cvičit s přítelem. A ráda bych si ještě doplnila vzdělání o arteterapii a canisterapii a v rámci práce, případně i nějakého zájmového kroužku, se tomu věnovala.

Celá redakce ti samozřejmě přeje, ať se ti to vyplní. Jsme rádi, že jsme se mohli podílet na změně tvého života. Je něco, co bys vzkázala čtenářům, kteří přemýšlí o tom, že by se taky přihlásili a změnili svůj život společně s Dietou?

Ať rozhodně neváhají a hned pošlou přihlášku, protože takováhle příležitost přijde jednou za život a nikomu jen tak nespadne do klína. *


Nikola Suchánková (22) Pochází z Brna, kde studuje druhým rokem obor speciální pedagogika na Masarykově univerzitě. Pracuje na speciální škole pro děti s ADHD jako asistentka pedagoga, věnuje se také dětem s autismem a dětem s poruchami chování. Působí i jako dobrovolník v dětské nemocnici. V budoucnu by se chtěla věnovat také arteterapii, canisterapii a ergoterapii. Má ráda literaturu, umění, psychologii, zvířata, přátele, zdravý životní styl a svoji práci.


Rozhovor vyšel v časopise Dieta 1/2014.

30.1.2014 13:47 | Gábina Vágner

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.