FITweb

ZPĚT

Odličovací desatero

Jak mít dokonalou pleť bez chybičky? Jednoduše. Naučte se pravidla správného odličování a čištění pleti.

Víme, že je potřeba pleť čistit a před spaním odstranit líčidla. Ale přiznejte si, nezapomenete někdy, nebo se vám pozdě večer už nechce? Víte však, že tato jednoduchá péče vaší pleti prospěje víc než drahý krém nebo značkový make-up? Čistá a osvěžená pleť má mnohem lepší podmínky pro odpočinek a regeneraci.
A to už za chvilku pozornosti stojí.

1. UŽIJTE SI KAŽDODENNÍ RITUÁL

Důležité je odstranit nejen make-up a řasenku, ale také maz, pot a prach, které na pleti ulpívají během dne. Možná nejsou na první pohled postřehnutelné, ale opravdu se vám chce s tímto nánosem ulehnout na polštář? Ráno pak využijte jemný odličovač na stažení zbytků nočního krému a osvěžení pleti.

2. ZAPAMATUJTE SI

Při odličování dodržujte tři základní kroky: vyčistit – tonizovat – hydratovat. V první fázi odstraňte líčidla pleťovým mlékem nebo gelem. Chvilku počkejte, následně osvěžte tonikem a nezapomínejte ani na tolik důležitou hydrataci.

3. UŠETŘETE ČAS

Celou akci můžete zkrátit, pokud vyzkoušíte micelární vodu. Ta obsahuje mikroskopické částečky, které stáhnou z povrchu pleti to, co je třeba. Zároveň umí pleť tonizovat a hydratovat, odstraní voděodolná líčidla a je vhodná i pro citlivou pleť. K rychlému zásahu jsou dobré i odličovací ubrousky, ale jen pro výjimečné situace, určitě se nedoporučují pro pravidelné použití.

4. POSLOUCHEJTE SAMA SEBE

Neposlouchejte kolegyni nebo kamarádku, která vychvaluje odličovač, který si nedávno koupila.
Najděte si ten, který bude vyhovovat vaší pleti. Zatímco krémový v podobě pleťového mléka se doporučuje pro suchou pleť, gelový odličovač nebo pěna je výhodnější pro mastnou pleť.
Micelární voda pak pro ty, které spěchají.

5. DOVOLTE SI JEMNOST

Nesnažte se pleť odlíčit za každou cenu. Pokud na ni budete zbytečně tlačit (třeba pomocí žínky) dosáhnete pravého opaku čisté a svěží pleti. Použijte raději jemný bavlněný tamponek. Nejprve jej navlhčete vodou, aby jemně klouzal po povrchu, naneste na něj odličovací přípravek, který nechte chvilku působit a pak jemně stírejte po pleti, dokud nebude tamponek čistý.

6. POZVĚTE K PÉČI TONIKUM

Nikdy jste nepochopila, proč ho používat? Věřte, že vám může dobře posloužit. Tonikum je alternativou vody, kterou na závěr odlíčení používáme k dočištění pleti. Umí stáhnout póry a vyhladit povrch pleti. Zdokonalíte tak odlíčení a připravíte pleť na přijetí blahodárných látek z následné péče krému nebo séra.

7. ZAPOMEŇTE NA MÝDLO

K odličování ani čištění pleti nikdy nepoužívejte mýdla, gely nebo šampony, které jsou určeny k umývání rukou nebo těla. Vytvoří sice spoustu pěny, ale narušíte ochranný kyselý plášť pleti a odstraníte z pokožky přirozený mastný film. A to může zbytečně vést k podráždění nebo v případě mastné pleti i k tvorbě nových pupínků.

8. PODÍVEJTE SE NA TO ZBLÍZKA

Oční okolí si zaslouží jemnější přístup, a proto by odličovače měly být bez alkoholu s odpovídajícím pH, které oči nenutí k slzám. Vhodné jsou květinové vody z růže a chrpy nebo extrakt z heřmánku. Napuštěný tampon s odličovačem nejprve přiložte na zavřené oko a nechte chvilku řasenku rozpustit.
Pak teprve opatrně stahujte líčidlo – směrem dolů a do stran. Jemné odličovače mohou posloužit i k odlíčení rtů.

9. DEJTE ŠANCI ZMĚNĚ

Vyzkoušejte odličování pomocí rostlinného oleje, kdy jej stačí jen nanést a smýt, což splní všechny potřeby v péči o pleť. Malé množství přípravku nejprve zahřejte v dlaních a neneste na suchý obličej (i na nalíčené řasy). Jemně masírujte krouživými pohyby. Poté přiložte čistý mušelínový ubrousek nebo malý froté ručník, který jste předtím namočila v horké vodě a vyždímala. Póry se otevřou a esenciální olej vnikne dovnitř a všechny nečistoty se okamžitě začnou rozpouštět. Na závěr omyjte obličej hrstmi ledové vody.
Vyčištěné póry se tak opět stáhnou a pleť bude hladká a vypnutá.

10. ZAJDĚTE PRO RADU

Jednou začas se poraďte s kosmetičkou, zda používáte správný přípravek vhodný pro váš typ pleti. Vlivem klimatických podmínek se totiž může stát, že budete potřebovat něco jiného.


Článek vyšel v časopise Dieta.

7.2.2019 9:01 | Františka Těšínská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.