FITweb

ZPĚT

Prádlo na míru: Jak si správně vybrat podprsenku

Pro nákup podprsenky a kalhotek se vyplatí mít správný návod, aby vše dokonale sedělo, fungovalo a lichotilo. Máme ho pro vás.

Až 80 % českých žen nosí špatnou velikost nebo střih podprsenky. Nejspíš i vy máte doma pár „omylů“, které vašemu dekoltu příliš nelichotí nebo vám dokonce ničí záda. Nekompromisně je vyhoďte a při příštím výběru se držte několika jednoduchých rad.

1. SPRÁVNÉ MĚŘENÍ

Volba velikosti vyžaduje především správné změření.

První míra, kterou potřebujete znát, je obvod hrudníku. Ten zjistíte změřením pod prsy. Klidně je zvedněte, je-li potřeba. Metr přiložte ve fázi výdechu a napněte ho. Pokud ho necháte volně, koupíte si pak podprsenku s velkým obvodem, která bude klouzat a „vyjíždět“ vzadu nad lopatky. Poprsí v ní navíc nedrží a záda bolí, zvlášť když vás příroda opravdu obdařila.

Poté změřte obvod přes prsy – přes jejich „nejvyšší“ bod. Metr tentokrát nechte tak, aby se do vás „nevrýsoval“ (a budoucí prádlo tak neškrtilo). Obě míry nahlaste prodavačce, nebo se podívejte do tabulky velikostí u své oblíbené značky.

2. VÝBĚR MATERIÁLU

Prádlo se vám může líbit sebevíc, ale pokud máte velké poprsí a vaše vybraná podprsenka je jen z tenké, pružné látky, dlouho s vámi nepobude a prsům ani zádům neposlouží. Zapamatujte si proto pravidlo: „Čím větší ňadra, tím pevnější materiál.“ Malé poprsí zvládnou i pružné kousky se zdobením.

3. HLÍDEJTE SI RAMÍNKA

Jestliže večer sundáte podprsenku a ještě hodinu poté máte na ramenou viditelné stopy, je všechno špatně. Zvlášť pro velká ňadra vybírejte široká ramínka, podšitá měkkou látkou a nastavte je tak, aby se nezařezávala (pokud se tak snažíte vyřešit fakt, že vám podprsenka klouže, nedrží, nejspíš jste špatně změřila obvod pod prsy).

4. KOSTICE BEZ OTLAKŮ

Vyberete-li si podprsenku s kosticemi, ohlídejte si, aby každá z kostic „objímala“ celé ňadro. Nesmí se vám zabodávat do podpaží, žeber ani končit v polovině prsu nebo vás tlačit. Zároveň se vám ale pod ní nesmí vejít ani prst! (To by totiž opět signalizovalo příliš velký obvod pod prsy.)

5. HÁČEK S HÁČKY

Při zkoušení si podprsenku zapněte na první háček (nejvolnější). Každá podprsenka se totiž trochu vytáhne, a pokud byste si ji zapnula už při zkoušení na nejzazší variantu, po povolení už nebudete mít kam „přepínat“ a prádlo vám bude po obvodu velké.

6. NA KOŠÍČKU ZÁLEŽÍ

I když si vyberete odpovídající velikost podprsenky, všímejte si také tvaru košíčku. U klasické podprsenky dbejte hlavně na to, aby látka ve vrchní části netiskla prsy k tělu – opticky by se zmenšily a pod těsným tričkem by se zarýsovaný okraj podprsenky také příliš nevyjímal. Jinak by z něj prsy neměly „přetékat“ ani se v něm bez tvaru ztrácet.

Podprsenky: Push-up, nebo demi cup?

Podle košíčku rozdělujeme mnoho druhů podprsenek. Pokud se v nich nevyznáte, tady je jejich stručný přehled:

SAMODRŽÍCÍ PODPRSENKY ocení hlavně majitelky menších ňader. Nemají ramínka a jedinou jistotu, že vše bude tam, kde má, dává gelový proužek, který přilne k tělu.

BEZEŠVÉ jsou skvělé pro všechny velikosti, a to pod přiléhavé oblečení, u něhož se nehodí rýsující se švy nebo krajky.

PUSH-UP podprsenky pomohou stlačením a vyzvednutím prsů těm, které potřebují zabojovat proti gravitaci, ale i těm, které sem tam zatouží po opticky větším poprsí. Novinkou je tzv. double super push-up podprsenka, která optické zvětšení dotáhne až o dvě čísla.

BARDOTKA nese hrdě název po francouzské herečce Brigitte Bardotové, která ji proslavila. Je vhodná spíše pro menší poprsí. Má ramínka našitá prakticky z boku košíčku, která bývají odepínatelná. Aby přesto prsy díky tzv. balkonovému střihu držely zvednuté a pevné, má bardotka po obvodu ještě gelový přilnavý pásek pro větší jistotu při nošení. Málokdo ví, že toto je první podprsenka, u níž se začalo dělat zapínání vpředu.

SPORTOVNÍ PODPRSENKA se bez rozepínání či zapínání přetahuje přes hlavu. Je bez výztuže a kostic. Existuje několik varitant, které se liší stupněm podpory a tedy i využitím pro různé sporty.

DEMI CUP neboli podprsenka s půlkošíčky vám nabídne o něco víc látky než bardotka, ale méně než klasická podprsenka. Má ramínka našitá spíše ze strany a často bývá součástí erotického prádla. Hodí se spíše pro malá až střední ňadra.

TVAROVANÁ podprsenka je vyložená tenkou vrstvou molitanu nebo gelu, která pomáhá prsům držet tvar. I těm velkým!


Článek vyšel v časopise Dieta.

1.2.2018 1:01 | Jana Potužníková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.