FITweb

ZPĚT

Simona Krainová: Sport mě začal bavit až po třicítce

Známá česká modelka už dávno nemůže jíst steaky o půlnoci. Ví ale jak na to, aby její tělo vypadalo perfektně i bez hladovění.

Jak se připravujete na focení titulní strany, jako bylo to pro Dietu?

Už jsem se naučila, že když se potřebuji dostat do formy, musím se především vyspat. Proto vždycky večer před focením zavolám chůvu, aby se postarala o děti. Vlezu si do postele a minimálně na osm hodin zavřu oči. Když mám pocit, že nedopnu šaty, na několik dní si „naordinuji“ pití vody, kterou převařím, zchladím na teplotu těla a vymačkám do ní citron. Skvěle to nastartuje metabolismus a činnost střev. Když to budete pít každé ráno nalačno, můžete přestat řešit, jestli jíte sladké nebo slané. Já jsem díky tomu po prvním porodu shodila čtyři kila za dva měsíce, a to bez jediné minuty cvičení.

Upravujete i svůj jídelníček?

Dělám jen to, co většina žen – omezím sladké a tučnější věci, vynechám přílohy, cukr, mouku a piju ovocné a zeleninové šťávy. Místo snídaně si připravím smoothie s chia semínky, nebo si dám Rejuva Detox, což je směs superpotravin, které zbavují tělo toxinů. Ale i běžně se v poslední době v mém jídelníčku objevuje hodně ovoce, zeleniny a různých salátů. Také miluji italskou kuchyni a ujíždím na vývarech, které si sama připravuji. Když si chci někdy zahřešit, jasnou volbou jsou šišky s mákem nebo kokosová zmrzlina.

Takže žádné drastické diety a neustálé počítání kalorií?

Nejsem zastáncem podobných metod. Raději dávám přednost detoxikačním kúrám, které čistí tělo zevnitř, což je nejlepší základ pro zdraví. Myslím si, že bychom měli tělo detoxikovat stejně pravidelně, jako pečujeme o pleť. To mi došlo díky setkání s naturopatkou Kateřinou Boesenberg, která mi poradila, jak se zdravě stravovat a vysvětlila mi, jak naše tělo funguje. Existuje totiž mnoho příčin, proč člověk nemůže zhubnout, a proto je vždycky dobré poradit se s nějakým odborníkem. Je i důležité vědět, zda nemáte nějakou alergii nebo intoleranci vůči nějaké potravině.

V modelingu se očekává, že budete mít perfektní postavu. Baví vás cvičení?

Nebaví. Těším se ale na to, co přichází po něm. Uvolňování endorfinů na mě funguje skvěle. Další motivací je pro mě, když mi kamarádka (ne chlap!) pochválí zadek nebo nohy. Ke sportu jsem si ale našla cestu až po třicítce. Do té doby jsem měla perfektní spalování a klidně jsem mohla jíst steaky o půlnoci. Jenže jednoho dne jsem nezapnula kalhoty. Vůbec jsem tehdy nechápala, co se děje a chvilku mi trvalo, než jsem sama sebe přesvědčila, že je potřeba pravidelně cvičit. I přes chybějící morálku jsem se k tomu ale nakonec dokopala. Jestli mi totiž něco přijde opravdu asexuální, tak je to hubená holka s celulitidou.

A vy víte, co platí na celulitidu?

Zatím ji naštěstí nemusím řešit, za což vděčím hlavně genům a myslím, že mi také pomáhají pravidelné masáže nohou, cvičení a běhání.

Zašla byste si někdy zacvičit na skupinovou hodinu?

Nejenže bych šla, ale já i chodím. Jsem hodně společenská a ráda chodím mezi lidi, takže s tím nemám žádný problém. Je pravda, že lidé jsou z toho nejdřív překvapení, ale pak zjistí, že jsem normální ženská a přestanou si mě všímat. Jejich cílem je zacvičit si a nějaká Krainová jim může být ukradená.

Možností, jak se hýbat, je čím dál víc. Co vám přirostlo k srdci?

Hodně mě bavila jóga, ale s tou jsem se bohužel musela rozloučit. Zjistilo se totiž, že jsem hypermobilní, což v praxi znamená, že mám gumové tělo, takže si bez problému dám nohu za krk. Jenže jóga pomáhá těm, kteří takovou pružnost nemají, mně naopak škodí. Takže ji mám vysloveně zakázanou.

Jak jste si na škole rozuměla s povinnými hodinami tělocviku?

Vůbec. Tělocvikář ze mě byl vždycky na nervy, protože jsem nic neuměla. Když jsme skákali přes kozu, přesouvala jsem se na konec řady a doufala, že ho to brzy přestane bavit.

Byla jste ve škole třídní kráskou, tak jako vaše postava v komedii Vybíjená?

Kluci nejvíc obdivovali vyvinutější spolužačky, což jsem rozhodně nebyla. Trpěla jsem tím, že nemám žádná prsa a tajně jsem je holkám záviděla a přemýšlela, čím bych si ten plochý hrudník mohla vycpat. Byla jsem neskutečně hubená. Jako malou mě jídlo vůbec nebavilo. Dokázala jsem sedět dvě hodiny u stolu, než jsem do sebe něco nasoukala. Máma ze mě byla nešťastná, cpala do mě rybí tuk horem dolem. Tehdy jsem vůbec nechápala, proč se tak trápí, protože jsem byla spokojené dítě, které netrpělo hlady. Fakt, že mi lezou žebra, jsem vůbec neřešila. Jediné negativum bylo, že jsem kvůli tomu vyzrála až mnohem později, a tak jsem vedle svých spolužaček působila spíš jako diblík než dospívající žena.

Byla hubená postava impulzem k modelingu?

Ne, za to mohla moje neustálá touha strhávat na sebe pozornost. Odmala jsem byla hodně společenská a pořád jsem potřebovala, aby mě někdo poslouchal. Rodina vůbec nechápala, co to dělám, protože u nás jsou všichni spíše introverti. Nakonec mě máma přivedla k modelingu, abych měla kde spálit přebytečnou energii. Když si mě pak v šestnácti letech vybrala agentura Madison Models, ani jsem nemrkla, sbalila kufry a odletěla do Paříže. Máma brečela jako želva, ale já jsem se cítila ve svém živlu. Byla jsem blázen bez pudu sebezáchovy. Všechno jsem chtěla zkusit a modeling mi to nabídl naplno.

Kdy přišlo vystřízlivění?

Velmi brzy. V Paříži jsem bydlela v apartmánu se šesti holkama, nikoho neznala, byla jsem v cizím městě bez rodiny, přátel a neuměla jsem jazyk. Začátky byly opravdu těžké a prvotní euforii vystřídal strach a rychlé vystřízlivění. Byly jsme začínající modelky, které nikoho moc nezajímají. Za dobu pobytu jsem tam viděla spoustu holek, které to vzdaly a s pláčem odjely domů. Já jsem se ale zařekla, že to neudělám. Inspirovala mě moje teta, které se podařilo emigrovat do západního Německa. Od té doby jsem po výletu za hranice toužila. Nechtěla jsem do Moskvy nebo na Slunečné pobřeží, ale na západ, který mi lehce poodkrýval táta. On nikdy nebyl ve straně a doma jsme se vždycky tajně dívali na americké filmy a já chtěla zažít ty stejné příběhy na vlastní kůži.

Která žena si od vás dnes zaslouží uznání: „To je ale krásná baba.“?

V posuzování ženské krásy jsem trochu jako chlap – dokážu ji ocenit, ale potřebuji vidět živočišnost, která vás chytne a probudí k životu. Jde o něco, co vychází zevnitř a nemá to nic společného s dokonalostí obličeje. Mám ráda ženy, jako je Eva Mendes, Jennifer Lopez nebo Salma Hayek. Také miluji modelky z 90. let, jako je Helena Christensen nebo Kate Moss. To jsou opravdu ženy vamp.

Ty dnes ale už na mole nepotkáme...

Protože všichni se řídí heslem, že na mole by měly jít šaty napřed a modelka by na sebe neměla strhávat pozornost. S tím se osobně neztotožňuji. Právě tohle totiž naprosto zatlačilo ženskost z obálek časopisů, odkud na nás už většinou zírají jen nevyzrálé holčičky, často se sklonem k anorexii. Někdo možná řekne, že jsem ze staré školy, ale já se prostě chci dívat na krásné a vyzrálé ženy, kterým je víc než pětadvacet a osobně už si v životě něco prožily.

Vzepřela jste se někdy vyhublému diktátu módy?

Když mi bylo dvacet, odjela jsem do Austrálie fotit plavky pro kalendář. Byla jsem už připravená na focení, když ke mně přišla klientka, podívala se na moji postavu (vážila jsem 58 kilo při výšce 178 cm) a zdála jsem se jí tlustá! Naštvalo mě to a odsekla jsem, že jestli se jí nelíbím, klidně se sbalím a pojedu domů, ale ona mi uhradí letenku. Už si víc nedovolila. Tenkrát jsem se zařekla, že se takovým extrémům rozhodně nechci podřizovat.

Jak se nejen coby modelka, ale i žena vyrovnáváte se stárnutím?

Jako každá jiná – jsou chvíle, kdy to řeším víc, než je potřeba. Najednou objevím novou vrásku a s hrůzou si uvědomím, jak ten čas letí. Stárnutí vnímám jako svou fyzickou nedokonalost. S příchodem dětí se mi zdá, že čas letí ještě rychleji a někdy mě napadají myšlenky, jak dlouho tu ještě budu pro své děti a manžela. Čas je neúprosný, což mě trošku děsí. Ale přes všechny minusy stárnutí bych nabídku vrátit se o dvacet let zpátky odmítla. Už by se mi nechtělo znovu získávat všechny ty zkušenosti. Baví mě to, co právě prožívám a jak mi je. Někde jsem četla, že život se do čtyřiceti let studuje a od čtyřiceti let žije, a přesně takhle to cítím.

Líbí se vám trend dnešních babiček, které vypadají spíš jako naše starší sestry?

Jeden extrém je babička, která sedí doma v zástěře a plete. Druhý extrém je žena typu Ivany Trumpové, která to přehnala s plastikami a v sedmdesáti se snaží vypadat jako dvacítka. Kdyby se dala zvolit zlatá střední cesta, byla bych spokojená. Žena by podle mě měla umět stárnout s grácií. Každá z nás, bez rozdílu věku, by se ale měla snažit být atraktivní a trošku se o sebe starat, a to nejen pro svého muže, ale hlavně pro sebe. Věk je totiž ve výsledku jen číslo a každý vypadá tak, jak se vnitřně cítí. Líbí se mi ženy, na které, když se podíváte, při otázce na její věk řeknete: „Nevím.“

Ženy často ztrácejí sebevědomí krátce po porodu, protože jsou hodně vyčerpané. Co vám pomohlo dostat se znovu do formy?

Nejlepší je se na to na určitou dobu vykašlat. Je potřeba si uvědomit, že devět měsíců jsme nosily dítě a tělo potřebuje minimálně stejnou dobu na to, aby se zase dalo dohromady. A pak ještě rok trvá, než se vrátí do normálu. Pokud má žena doma správného chlapa, tak bude její nedostatky a špatnou náladu chvíli tolerovat. Postupem času na sobě ale musí začít pracovat. Za sebe můžu říct, že hodně důležité je také relaxovat. Každému proto doporučuji chůvu alespoň na hodinu denně. Vykašlete se na „chytré“ názory, že kvůli tomu něco zanedbáte a budete špatná máma. Odpočinutá matka je určitě lepší, než ta unavená a nevrlá. A hlavně je důležité neopustit život, který žena žila před porodem. Proč by se skvělá máma a manželka nemohla občas sejít se svými kamarádkami a pobavit se? Vždyť přece není trestné zapomenout chvíli na plenky a dudlíky.

Když se ohlédnete do minulosti, máte za sebou nějaký přešlap s krásou?

Průšvih byl, když jsem se nechala ostříhat nakrátko. Ačkoli se to lidem z branže líbilo, já jsem někde cestou ztratila sama sebe a necítila jsem se v tom dobře. Velmi rychle jsem to vyřešila prodloužením vlasů na klinice Yes Visage, jejíž jsem tváří. Jinak jsem v tomhle hodně konzervativní, a tak stále zůstávám věrná svým barvám, střihům a příliš nevybočuji.

Během kariéry jste vyzkoušela bezpočet krásných šatů. V čem se cítíte nejlépe?

V běžném a pohodlném oblečení. Mám ráda streetovou módu, minimalistický styl, pánská saka a košile. Nemám problém nakupovat v běžné konfekci a ráda kombinuju levné kousky s dražšími. Z českých návrhářek se mi líbí Kateřina Geislerová, Ivana Mentlová, ráda zajdu do Zary, H&M a v zahraničí vždycky navštívím svého oblíbeného Zadig & Voltaire a Isabel Marant.

Ve světě chodí často modelky nenalíčené. Zapomínáte i vy cíleně na make-up?

Nemám s tím vůbec problém. Když nemusím, tak se nelíčím. Ráda si užívám pohodu, což si vždycky uvědomím, když vyrazím na večírek. Na sobě mám nádherné šaty, úžasné boty a někdy i půjčené diamanty. Na první pohled zářím. Jenže ve skutečnosti mě často tlačí korzet, pálí nohy od bot a utíkám z akce, co nejrychleji to jde. Jakmile přijdu domů, natáhnu si svoje oblíbené tepláky, volné tričko a vydechnu si, že jsem to zase já.

V tu chvíli zažíváte pocity štěstí?

V naší branži máme skvělou možnost vyzkoušet si krásné róby, drahé šperky a cítit se jako Popelka. Ale já se moc ráda vracím ke svému Juráškovi a uháním na něm domů, kde jsem za normální holku. Od té doby, co mám děti, spěchám mnohem víc. Začala jsem si užívat být s rodinou, odpočívat a nestresovat se. Mému manželovi se stejně nejvíc líbím nenalíčená. A když se chystám ven, místo líčení nasadím brýle nebo klobouk a vyrazím. Pro mě je důležitá přirozená krása, která z vás vyzařuje, protože když je člověk šťastný, tak je zároveň i krásný. A já šťastná jsem díky svému manželovi a našim dětem.

Simona Krainová (42)

Rodačka z Havířova odstartovala kariéru v 16 letech odletem do Paříže, kde ji zastupovala agentura Madison Models. Předváděla pro módní značku MaxMara a návrháře Yvese Saint Laurenta, Thierry Muglera nebo Clauda Montanu. Velkým úspěchem byla reklamní kampaň na parfém Dune od Christiana Diora. Pánský magazín Stuff ji v roce 2001 uvedl jako jednu z padesáti nejvíc sexy žen světa. V současné době je ředitelkou a tváří projektu Czechoslovak TopModel a spolupracuje se společnostmi, jako je Citroën, Maspex a Freeport. Vyzkoušela si i roli herečky ve filmu Kamarád do deště II, trilogii Byl jednou jeden polda a naposledy v komedii Vybíjená. V září 2010 se tajně provdala za Karla Vágnera ml., syna známého hudebníka. O dva měsíce později se jim narodil Max a dva roky nato Bruno.


Rozhovor vyšel v časopise Dieta 5/2015.

4.6.2015 1:06 | Iveta Vařečková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.