FITweb

ZPĚT

3 kroky k dokonalé pokožce

Chcete mít tělo bohyně? Kromě cvičení a vyváženého jídelníčku se zaměřte i na svoji pokožku. K tomu, aby byla hladká, pevná a zdravá, potřebuje tři základní věci.

Myslela jste si, že zimní období je k pokožce těla mnohem šetrnější než letní? Omyl! Buňky pod vrstvami oblečení nemají moc možností se správně obnovovat. „V chladném počasí snižují kožní žlázy vylučování látek nezbytných pro zachování ochranného kyselého pláště, což způsobuje vysychání pokožky, která tak ztrácí hydrataci a hrubne,“ upozorňuje Ivana Krajsová, primářka z 1. lékařské fakulty UK v Praze. Při pohledu na nohy nám v touze sáhnout po krátkých sukních začnou vadit chloupky a pigmentové skvrny. To je další dobrý důvod, proč byste se ještě před létem měla zaměřit na zvýšenou péči o pokožku.

1. DOPŘEJTE SI PEELING

Suchá pokožka, hrubé lokty a kolena, celulitida… To vše je daň za nevšímavost. Naučte se dvakrát týdně používat peeling a brzy postřehnete změny. Odloupnutím „zimních vrstev“ kůže pomůžete obnovit prokrvení a objeví se zdravé buňky. S peelingovou masáží začínejte na suché pokožce krouživými pohyby. Zaměřte se především na oblasti s omezeným krevním oběhem, také na lokty, kolena a kotníky. Totéž můžete udělat i ve sprše nebo při koupeli, ale nasucho je to účinnější. Peelingové částečky pro tělové ošetření jsou hrubší než na obličej. Zpravidla jsou umleté ze skořápek různých ořechů a pecek nebo obsahují krystaly z mořské soli. Jejich součástí je voňavá směs z verbeny, levandule, máty nebo citrusů, díky tomu navozují pocit příjemného uvolnění nebo ztracené energie.

2. PRYČ S CHLOUPKY

Chloupky většinou rostou tam, kde nechceme. Abyste si v létě užila odhalující oblečení, vyhlaste jim boj a k odstranění použijte vše, co se nabízí.

ŽILETKOU PO POVRCHU

Holení žiletkou je nejčastější a nejrychlejší metoda. Pokožku dráždí minimálně. Holítko s sebou stačí vzít do sprchy a po pár tazích proti směru růstu chloupky zmizí. Počítejte ale s tím, že do dvou dnů zase dorostou a v oblasti třísel se často zanítí, a proto je potřeba následné ošetření.

EPILACÍ KE KOŘÍNKŮM

Rotující kotouče s pinzetkami ve strojcích jsou pro mnohé ženy noční můrou. Chloupky sice zmizí i s kořínky a vlasovými vláčky, zato to někdy pořádně bolí. Pokud vás nepřesvědčí ani výhoda hladké pokožky na dobu čtyř týdnů, můžete ještě vyzkoušet strojky se speciálními nástavci, které epilaci zpříjemňují. Lze je ponořit do horké vody, která přispěje ke znecitlivění.

VOSKEM DŮKLADNĚ

Při vyšší teplotě dojde k otevření pórů a chloupky se tak odstraní snadněji.
Horký vosk se nanáší špachtlí, poté se přiloží látkové pruhy a jedním tahem se strhávají. Při této metodě musíte doslova zatnout zuby, zato je důkladná. Využít můžete i voskové pásky pro oblast bikin a podpaží.

IPL – SVĚTELNÁ TERAPIE

Světlo přeměněné na teplo (přibližně 70 stupňů Celsia) ničí kořínek chloupku, který sám do týdne odpadne. To zabrání i jeho dalšímu růstu. Opakováním procedury se růst chloupků sníží až o 90 %.

K efektivnímu odstranění se musejí chloupky jeden až dva dny před epilováním oholit, aby byly dlouhé maximálně jeden milimetr. Světelné záblesky ale reagují pouze na rostoucí chloupky s dostatkem melaninu ve vlasových cibulkách.

3. DŮLEŽITOST HYDRATACE

Když pokožka ztratí přirozené látky, jako jsou ceramidy a kyselina hyaluronová, které vážou vodu v hloubce, na povrchu se sníží elasticita, tedy její pružnost.
Pokožka bude navíc povadlá a matná.

Vlivem častého koupání a používání mýdla ztrácí i ochrannou funkci kyselého pláště. Dochází tak k porušení celistvého povrchu a mohou se vytvořit drobné praskliny nebo alergie. Zábránit tomu můžete, když jí budete dodávat potřebnou hydrataci. Využijte k tomu do hloubky zvláčňující tělová mléka, rostlinná másla z ořechů a sprchové oleje. Ty pokožku vypnou, rozzáří a hlavně zabrání dalším únikům vody. Stále častěji se využívají i přírodní rostlinné oleje vylisované ze semínek a ořechů, které jsou plné posilujících vitaminů a také obsahují bambucké máslo, makadamiový, měsíčkový nebo karotkový olej. Právě v tomto období vás může trápit svědění, pocity pnutí, suchost a červené flíčky na pokožce.

Hýčkejte se proto více ve sprše nebo při olejových ájurvédských zábalech v kosmetických salonech a na suchá místa vyzkoušejte sílu léčivého konopného oleje. V případě zhoršování stavu suché kůže proto vždycky zajděte pro radu za dermatologem.

ZNAMÉNKA POD LUPOU

Tmavé fl íčky sluší dalmatinům, ale pro kůži mohou znamenat nebezpečí. Po celém světě stoupá výskyt nebezpečných melanomů. Až 90 % je léčitelných, pokud se odhalí včas. Právě teď probíhají v rámci Melanoma day preventivní akce dermatologů, během kterých si můžete nechat bezplatně vyšetřit pihy. Pokud máte chytrý telefon, objevte metodu, jak zkontrolovat „znamínka krásy“ svých nejbližších. Více na www.skinchecker.cz


Článek vyšel v časopise Dieta.

8.2.2018 1:01 | Františka Těšínská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.