FITweb

ZPĚT

Co jste nevěděli o celulitidě

Přestaňte se trápit ztrátou pevnosti pokožky, dolíčky, zadržováním vody a hromaděním tuku a podívejte se na problém jménem celulitida s nadhledem.

JDE O MÓDNÍ BUBLINU?

ANO Málokdo dnes už ví, že problém celulitidy je výmyslem médií, silně podporovaným kosmetickými koncerny. V roce 1968 to byl převratný nápad, jak udržet zájem čtenářek. Podkožní tukové polštářky na stehnech a hýždích, které do té doby byly považovány za zcela běžné ukládání tuku na ženském těle, byly najednou označeny za nežádoucí a léčení potřebné.

BOJUJÍ S NÍ STEJNĚ MUŽI I ŽENY?

NE Celulitida trápí většinou ženy, a to až 90 %. Muži totiž mají pevnější vazivovou tkáň a silnější pokožku, a proto pokud by se nějaké pohyby s větším množstvím tuku posunuly směrem nahoru k pokožce, nebudou vůbec patrné. Muži trpí spíše na vnitřní, takzvaně viscerální tuk, který obklopuje vnitřní orgány.

ROZHODUJE ČAS?

ANO Při vzniku celulitidy hrají svoji roli typicky ženské uspořádané pojivové tkáně. Méně pružná a tonizovaná pokožka pak už nedokáže celulitidu skrýt. „Čím dříve ji budeme řešit, tím rychlejšího a většího vítězství dosáhneme,“ říká doktor Martin Molitor z kliniky Yes Visage.

SOUVISÍ S OBEZITOU?

ANO Podle nejnovějších studií značky Nivea, které se opírají o analýzy prostřednictvím molekulárních a buněčných biologických metod, je celulitida příčinou lokální obezity.

Proto je stejně jako v případě obezity nutné nejen aktivovat tuk v tukových buňkách, ale také ho uvolnit a natrvalo se ho zbavit.

POMÁHÁ POUZE KOFEIN?

NE Všechny krémy na celulitidu prokrvují pokožku, vyplavují vodu z těla a stimulují metabolismus tuků. Osvědčeným „spalovačem“ tuků je kofein, zelená káva, mořské řasy a nově i výtažky z jablek a větviček jabloní. Lymfatické drenáži, která bojuje proti zadržování vody a odplavení toxinů, zase pomáhá břečťan a ke zpevnění pokožky a zvýšení energie buněk koenzym Q10.

VYSTAČÍME SI JEN S KRÉMEM?

NE Masáž kartáčem je skvělá pro pevnou pokožku a její správné prokrvení, a proto ji využijte předtím, než začnete s aplikací přípravků na celulitidu. Stačí si vzít jemný kartáč nebo přírodní lufu a masírovat kůži, nejlépe nasucho. Pokračujte tím, že pomocí anticelulitidního krému uděláte pár uhlazovacích tahů. Postupujte směrem od kotníků k bokům a teprve pak kůži masírujte pomalými, hlubokými a hnětavými pohyby. U stehen začínejte od kolene po kyčel po vnitřní a následně po vnější straně. Tukové zásoby lze takto snížit až o 21,4 % za měsíc.

ZVLÁDNEME TO SAMI?

NE Neváhejte se obrátit na specializované salony nebo kliniky estetické medicíny. Dopřejte si lymfodrenáže, vakuové masáže, baňkování, hloubkové ultrazvukové ošetření i speciální metody, které aktivují enzymy štěpící nahromaděný tuk. Tyto metody jsou vydatnou pomocí pro odbourávání tukových zásob, posilují vazivo a zlepšují vzhled kůže.

ZÁLEŽÍ NA TOM, CO JÍME?

ANO Zaměřte se na potraviny s vysokým obsahem bílkovin, esenciálních mastných kyselin, vitaminů, minerálů a také antioxidantů. Dopřejte si tvaroh, vejce, ovoce, zeleninu, ryby a ořechy, které podporují tvorbu kolagenu, pomáhají zpevnit buňky a pozitivně ovlivňují růst a obnovu tkání. Naopak omezte sůl, která v těle zadržuje vodu, a jednoduché cukry, které poškozují elastinová a kolagenová vlákna a buňky oslabují.

STAČÍ, KDYŽ BUDU BĚHAT?

NE Vytrvalostní sporty nejsou v tomto případě úplně vhodné. Běh nebo jízda na kole jsou sice užitečné ke spalování tuků, ale nedochází při nich k potřebnému prokrvení pokožky. Zapojte aerobní aktivity, dbejte ale přitom na správnou tepovou frekvenci, protože jen tak lépe spálíte tuky a úspěšně zničíte tukové faldy.


Článek vyšel v časopise Dieta.

14.9.2017 1:01 | Františka Těšínská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.